İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Yatırım Hesabı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yatırım hesapları, finans kuruluşlarının birikim yapabilmeniz için sundukları güvenli hesap türlerindendir.

Tahvil, bono, altın, döviz, hisse senedi, gayrimenkul gibi çeşitli fonlarla yapılan ileriye dönük kâr amaçlı birikimlerin tümüne yatırım adı verilir. Yatırım amacıyla yapılan birikimler, belirli vade aralıklarıyla birlikte değer kazanır. Bunun sonucunda birikimin zamanla artması sağlanır. Ancak yatırımlar, finans kuruluşu sistemlerinin uygulamalarına göre farklı şekilde değerlendirilebilir ve her finans kuruluşunda farklı politikalarla çeşitli uygulamalar gerçekleşebilir. Peki, katılım finans kuruluşlarında yatırım hesapları nasıl çalışır, biliyor musunuz? Yatırım yapmayı düşünüyorsanız, sizin için hazırlanan bilgilere göz atabilirsiniz.  

Yatırım Hesabı Nedir? 

Yatırım hesapları, finans kuruluşlarının birikim yapabilmeniz için sundukları güvenli hesap türlerindendir. Vadeli yatırım, vadesiz yatırım, altın yatırım, döviz yatırım gibi çeşitli türleri olan yatırım hesapları, çok sayıda farklı fon tipiyle çalıştırılabilir. Yatırım hesaplarının çeşitli fon tipleri de bulunur. Bunlar menkul kıymet, serbest yatırım, gayrimenkul, girişim sermayesi, borsa, BES emeklilik gibi çeşitli fonlardır. Yatırım türüne karar veren yatırımcılar, herhangi bir finans kuruluşunda yatırım hesabı açarak kâr elde edebilir. Ancak katılım finans kuruluşlarında sunulan yatırım hesaplarının politikaları, konvansiyonel sistemlerden farklıdır. 

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? 

Eğer bir finans kuruluşunda vadesiz mevduat hesabınız varsa yatırım hesabınızı mobil işlemler yaparak tek dokunuşta açabilirsiniz. Günümüzde finans kuruluşlarının cep şube ya da internet şube gibi platformlarından online işlemler yaparak hesap açabilmek mümkündür. Bunun dışında yatırım yapmak istediğiniz tutarı ve kimliğinizi yanınıza alarak şubelere doğrudan başvurabilir, istediğiniz yatırım hesabı türünü seçtikten sonra, istenilen evrak işlemlerini tamamlayarak dakikalar içerisinde yatırım hesabı açtırabilirsiniz. 

Kimler Yatırım Hesabı Açabilir? 

Yatırım hesabı açtırmak için herhangi bir koşula gerek yoktur. Yatırım hesabı açarken demografik özellikler de incelenmez. İsterseniz kendi adınıza, isterseniz de şirketiniz adına yatırım hesapları açabilirsiniz. Ancak katılım finans kuruluşlarında yatırım hesabı açtırmak için belirli prosedürler uygulanır. Örneğin, uygunluk testi bu adımlardan biridir. Katılım finans kuruluşları faizsizlik prensibiyle çalıştıkları için paranızın nasıl işletileceği ve kâr payı yüzdesi gibi konuların açıklığa kavuşturulması gerekebilir. Bunun için uzmanınızdan yardım alarak detaylar hakkında daha net bilgilere sahip olabilirsiniz. 

Uygunluk Testi Nedir? 

Uygunluk testi, yatırım hesabı açabilmeniz için yaptırmanız gereken bir test türüdür. Bu testler, yatırım yapacağınız hesabın oluşturabileceği risklerin farkında olup olmadığınızı tespit etmek için yapılır. Risklerin sizin tarafınızdan anlaşılması, kuruluşların bilgi düzeyinize ve ihtiyaçlarınıza uygun hareket edebilmesine yardımcı olur. Esasında prosedür gereği olarak da yapılan uygunluk testleri, yatırımınız konusunda bilinçli olduğunuzu doğrulamak amacıyla da kullanılır. Uygunluk testinin yapılmasındaki bir diğer amaç ise yatırım müşterisi olmayan bireylerin kuruluş tarafından tanınmasıdır. Bir katılım finans kuruluşunda vadesiz mevduat hesabınız bulunurken, aynı kuruluşta yatırım hesabı açmak istediğinizde de uygunluk testi uygulaması yapılır.

Konvansiyonel Kuruluşlar ile Katılım Finans Kuruluşları Arasındaki Uygulama Farkı Nedir? 

Konvansiyonel finans kuruluşları, yatırım hesaplarında nemalanma prensibiyle çalışarak kâr elde edilmesini sağlar. Altın, döviz ya da TL cinsinden açacağınız yatırım hesapları ile vadeli ya da vadesiz olarak birikim yapabilirsiniz. Ancak bu kuruluşlarda yatırım yaptığınız fon türü değer kaybederse zararınız hiçbir şekilde karşılanmaz. Örneğin, altın yatırım hesabınızda altın değer kaybettiğinde yatırımınız da değer kaybeder. Bununla birlikte hisse senedi, bono, tahvil ve diğer yatırım fonlarını kullanarak da yatırım yapabilirsiniz. Konvansiyonel kuruluşlarda hem bireysel olarak hem de toplu fonlara yatırım yapabilirsiniz. Ancak katılım finans kuruluşlarında kâr ve zarar ortaklığı söz konusudur.
Katılım finans kuruluşları yatırım tutarını kiralama, satın alma, girişim gibi meşru yollarla işleterek getiri elde eder. Katılım finans kuruluşları bu işlemler yapılırken işletmeci konumundadır. Elde edilen getiri ise tüm yatırımcılar ve kuruluş arasında paylaşılır. Yatırım hesapları ile gayrimenkul, altın, döviz, hisse senedi gibi fonlar alınabilir. Ayrıca diğer değerli madenler ve faizsiz finansal enstrümanlar da alınabilen fonlardandır. Kuveyt Türk yatırım hesabı, yatırımlarınızı uzman değerlendirmeleriyle birlikte ''uluslararası faizsiz finans'' ilkelerini kullanarak yönetir. Riskten kaçınan ve güvenli yatırımlar yapmanıza yardımcı olan KT-Portföy'ü inceleyebilir, sizin için en uygun fonları hemen öğrenebilirsiniz.