İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Ramazan'da Güçlü Bir Bağışıklık İçin Beslenme İpuçları

Güçlü bağışıklık sisteminin temel yollarından biri de dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Özellikle Ramazan ayında, iftar ve sahurda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri barındıran öğünler tüketmeniz oldukça önemli.

Koronavirüs salgınıyla mücadele döneminde her bireyin bağışıklığını güçlü tutmaya özen göstermesi büyük önem taşıyor. Güçlü bağışıklık sisteminin temel yollarından biri de dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Siz de sağlıklı bir yaşam sürmek ve viral hastalıklardan mümkün olduğunca korunmak için bu dönemde beslenme düzeninizi gözden geçirebilirsiniz. Özellikle söz konusu Ramazan ayı olduğunda, iftar ve sahurda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm makro ve mikro besinleri barındıran öğünler tüketmeniz oldukça önemli. Ayrıca vücudunuzun sıvı ihtiyacını eksiksiz karşıladığınızdan emin olmalı ve bağırsak floranızı güçlendirmeye yardımcı olan besinleri daha fazla tüketmeye önem vermelisiniz.
Dilerseniz, bağışıklık sisteminizi ve bağırsak floranızı güçlendirmenizi destekleyen besinlere birlikte göz atalım. Böylelikle Ramazan ayı boyunca dengeli beslenebilir, damak zevkinize uygun ve sağlıklı öğünler tercih edebilirsiniz.

İftar ve Sahurun Baş Tacı: Çorba

Uzun süreli açlık sonrasında iftar veya sahurda çok yağlı ve karbonhidratlı besinleri ağırlıklı olarak tüketmek, kan şekeri dengesizliğine ve hazımsızlık problemlerine yol açabilir. Protein ve lif ağırlıklı öğünler tüketmenin yanı sıra sofranıza bir kase çorba ekleyerek kan şekeri dengenizi koruyabilirsiniz. Özellikle içeriğinde ilik suyu ya da kemik suyu bulunan çorbaları tercih ederek vitamin ve mineral açısından da zengin beslenebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Sahurda hafif beslenmek için öğününüzü bir kase çorba, bol salata ve tam tahıllı ekmek kullanarak hazırlayabilir, gün içindeki tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

Omega 3 Deposu: Balık

Vücudun en temel besin kaynaklarından olan proteinler, amino asitlerin birleşiminden oluşur. Proteinler dokuların gelişiminde, sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar.
Mevsiminde tüketilen balıklar, protein açısından oldukça zengin olmalarının yanı sıra Omega 3 deposu olarak bilinir. Doymamış yağ asitleri olarak da adlandırılan Omega 3 yağ asitleri, kalp damar sağlığının korunması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından büyük önem taşır. Özellikle iftarda balık tüketerek tokluk sürenizi uzatabilir, hafif ve sağlıklı bir öğün oluşturabilir, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein ve sağlıklı yağ desteğini sağlayabilirsiniz.

Beyaz Ekmek Yerine: Tam Tahıllı Ekmek Çeşitleri

Tam buğday, çavdar, yulaf ve kinoa gibi tam tahıl kaynakları kullanılarak hazırlanan ekmekler, lif açısından zengin olmaları nedeniyle bağırsak sisteminizin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Ramazan ayı boyunca ekmek tercihinizi tam tahıllı ekmeklerden yana kullanarak öğünlerinizdeki lif oranını artırabilir, oruç tuttuğunuz süre boyunca daha uzun süreli tokluk hissedebilirsiniz.

Her Yemeğin Yanına Yakışır: Salata

Ramazan ayı boyunca lif ve vitamin açısından zengin besinler tüketmeniz, sindirim sisteminizin sağlığını korumanız açısından büyük önem taşır. Yeşil yapraklı ve salata şeklinde tüketebileceğiniz tüm çiğ sebzeler lif, mineral ve vitamin açısından zengindir. Hem iftarda hem de sahurda öğünlerinizin yanında bir kase salata tüketebilir, böylelikle porsiyon kontrolünü kolaylaştırabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Salatalarınıza ölçülü miktarda sızma zeytinyağı ve doğal sirke eklemeyi unutmayın. Bu sayede salatanızda kullandığınız sebzelerin içerdiği yağda çözünen vitaminleri de alabilirsiniz.

Protein ve Mineral Kaynağı: Yoğurt

Protein açısından zengin bir diğer besin ise yoğurttur. İftar ve sahurda yoğurt tüketmek, kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olur. Yoğurdun içeriğinde bulunan mineraller de bağışıklık sisteminizin korunmasını destekler. Özellikle uzun süren açlık sonrasında orucunuzu açtığınızda kan şekerinizin çok hızlı bir şekilde yükselmesini önlemek için iftarda tükettiğiniz ana yemeğin yanında yoğurt yiyebilir, dilerseniz tercihinizi ayrandan yana da kullanabilirsiniz.

Probiyotik Kaynağı: Kefir

Kefirin fermantasyon sürecinde oluşan antimikrobiyal etkili bileşenler, zararlı mikroorganizmaların vücuda yerleşmesini önlemeye yardımcı olur. Güçlü bir protein ve kalsiyum kaynağı olan kefirin glisemik indeksi düşüktür. Bu sayede gazlı ve şekerli içeceklerin aksine kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltmez ve insülin dengesinin korunmasını destekler. Sindirim sisteminizin işleyişini ve bağışıklığınızı korumak için iftarda ve sahurda kefir tüketebilir, dilerseniz iftar sonrası ara öğününüzde de kefire yer verebilirsiniz.

Ramazan Ayında Beslenme İpuçları

  • Vücudunuzun sıvı ihtiyacını dengeli karşılamaya özen gösterin, iftar ve sahur arasında aralıklarla su tüketin.
  • Tek seferde büyük porsiyonlar tüketmek yerine iftar sonrasında bir ya da iki ara öğün yaparak kan şekerinizi düzenleyin.
  • Sahur öğününüzü atlamak açlık sürenizin çok uzamasına neden olur. Sahurda besleyici ve hafif öğünler tüketmeyi ihmal etmeyin. Kahvaltı tarzı bir sahur en idealidir.
  • Şerbetli tatlılar yerine mümkün olduğunca meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin.
  • Haşlama, buharda pişirme, buğulama ve ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlanan et yemeklerine ağırlık verin.
  • Maden suyu ve bitki çayları tüketerek vitamin ve mineral alımınızı artırın.
  • Sindirim sisteminizi desteklemek adına iftardan bir süre sonra kısa ve hafif yoğunluklu egzersizler yapın.