İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Depremde Evcil Hayvanlarınız İçin Güvenlik Önerileri

Deprem anında, evcil dostlarınızın sağlık ve güvenliği için sizin müdahaleniz hayati önem taşır.

Doğal afetlerin en yıkıcılarından biri olan depremler, evcil hayvanlar için de büyük bir tehdit oluşturur. Deprem anında, evcil dostlarınızın sağlık ve güvenliği için sizin müdahaleniz hayati önem taşır. Ne yazık ki, deprem sırasında pek çok evcil hayvan kaybolabiliyor ya da zarar görebiliyor. Bu nedenle, ailenizin deprem hazırlık planı, evcil hayvanlarınızın ihtiyaçlarını da içermelidir. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında evcil dostlarınızın güvenliği için neler yapabileceğinize dair ipuçlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Deprem Öncesi Alınabilecek Önlemler

Deprem olayını yaşamadan önce alabileceğiniz birkaç önlemle evcil dostunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu önlemler şunlar olabilir:
 • Evcil hayvanınızın kimlik etiketi veya mikroçip kaydının güncel olduğundan emin olun.
 • Taşıyıcı kutusunu hazırda bulundurun ve evcil hayvanınızın alışması için onu zaman zaman kullanın.
 • Hazırladığınız deprem çantanızda evcil dostunuzun ihtiyacı olan tüm eşyaların bulunduğundan emin olun. Bunlar arasında yiyecek, su, ilaçlar, tasma kayışı, su geçirmez bir kapta tıbbi kayıtlar ve battaniye veya oyuncağı bulunabilir.
 • Evcil hayvanınızın güvende olacağı bir yere taşınabileceğiniz konusunda bir plan yapın. Bu yer yakınınızdaki evcil hayvan dostu bir otel veya barınağı olabilir.
 • Evcil hayvanınızın korku dolu bir durumda ne yapacağını çok iyi bilin ve onun güvende olacağı yerler konusunda araştırma yapın.
 • Evcil hayvanınızın alışkın olduğu bir alana gitmek veya evcil hayvanınızın sık sık kullandığı bir öğeyi yanınızda götürmek kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Deprem planınızda evcil hayvanınızı da dahil ettiğinizden emin olun ve aile üyelerinizin de onunla ilgilenmeleri için talimat verin.

Deprem Esnasında Alınabilecek Önlemler

Deprem sırasında evcil hayvanınızın güvende kalması için onun yanında kalın. Evcil hayvanınızın yanında kalmak, onun kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Bu esnada patili dostunuza ait taşıyıcı kutuyu da hazırda bulundurun ve onu hızlı bir şekilde taşıyabileceğiniz bir yere yerleştirin. Bunların dışında deprem sırasında şu önlemleri de alabilirsiniz:
 • Evcil hayvanınızın saklanabileceği güvenli bir yere sahip olun. Bunun için birlikte sığınabileceğiniz bir köşe, koltuk ya da yatak gibi ağır yerlerin köşesinde bulunun. Eğer korktuğunu hissederseniz evcil hayvanınızın sakin kalmasına yardımcı olun. Ona güvende olduğunu söyleyin ve bunu söylerken sakinleştirici bir ses tonu kullanın.
 • Deprem esnasında ne olursa olsun evcil hayvanınızı asla yalnız bırakmayın. Her daim birlikte kalın ve ona ihtiyacı olan desteği sağlayın. Eğer olur da evcil hayvanınız kaybolursa hemen kayıp ilanı verin, yerel barınaklar ya da veteriner hekimlerle iletişime geçin.

Deprem Sonrasında Alınabilecek Önlemler

Pek çok hayvan depremi insanlardan daha derin hissedebilir ve korku dolu anlar yaşayabilir. Bunun için deprem sonrasında evcil hayvanlar için alınabilecek önlemler şunları içerebilir:
 • Sağlık durumunu kontrol edin. Deprem sırasında veya sonrasında evcil hayvanınızın yaralanmış olabileceği veya stres altında olabileceği için hemen veteriner hekime götürmeniz gerekebilir.
 • Güvenliğini sağlayın: Evcil hayvanınızın deprem sırasında ya da sonrasında zarar görmemesi için güvenli bir alana yerleştirin. Bu esnada kaçmasını önlemek için kapıları, pencereleri ve diğer açıklıkları kontrol edin.
 • Gerektiğinde su ve yiyecek sağlayın: Deprem sonrasında, su ve yiyecek kaynakları kısıtlı olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın su ve yiyecek ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda su ve gıda stoğu yapın.
 • Psikolojik sağlığına dikkat edin: Deprem sonrasında, evcil hayvanınızın stres altında olabileceği ve endişeli hissedebileceği için onların psikolojik sağlığına özen gösterin. Bu nedenle, evcil hayvanınızın rahatlaması için oyunlar, oyalayıcılar, yataklar gibi malzemeler temin edebilirsiniz.
 • Acil durumlar için hazırlıklı olun: Deprem sonrasında, bazı acil durumlar yeniden meydana gelebilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın acil durumlarda güvenli kalmasını sağlamak için hayvanınızın pasaportunun ve gerektiğinde hayvanınızın takip edilebileceği mikroçip gibi önemli belgelerin hazır olması gereklidir.
Deprem, insanlar kadar evcil hayvanların güvenliği, sağlığı ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda oldukça önemlidir. Hayvanların depremden zarar görmemesi ve sağlıklarının korunması için hızlı müdahale gerekir. Bu sebeple alabileceğiniz önlemleri öncesinden planlamak hem sizin hem de patili dostunuzun güvende kalmasını sağlar.