Blog
Online Alışverişte Bütçenizi Nasıl Kontrol Altında Tutarsınız?

Online Alışverişte Bütçenizi Nasıl Kontrol Altında Tutarsınız?

Geri Dön
15 Mayıs 2024 5 dk.
A +

Online alışveriş, internetten sipariş verme özgürlüğü tanıyarak istediğiniz pek çok ürüne kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Market ihtiyaçlarından hediyelere, yemek siparişinden mobilyaya kadar pek çok ürünü internetten kolayca satın alabilirsiniz. 7 gün 24 saat boyunca alışveriş imkanı sunan sanal mağazalar üzerinden istediğiniz ürünlere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak çevrim içi alışveriş sırasında farkında olmadan daha fazla harcama yapabilirsiniz. Bunun önüne geçmek adına çevrim içi alışveriş konusunda bilinçli hareket ederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Online alışveriş yapmadan önce tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirerek çeşitli önlemler alabilirsiniz. Böylece mali durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Peki, çevrim içi alışveriş yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuda alabileceğiniz önlemleri içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Tıpkı market alışverişinde olduğu gibi çevrim içi alışveriş öncesinde de kendinize bir liste hazırlayabilirsiniz. Listeye alışveriş için ihtiyacınız olan ürünleri sırayla yazabilirsiniz. Daha sonra listeyi son bir kez kontrol edebilir, gereksiz bulduğunuz ürünlerin üzerini çizebilirsiniz. Böylece hem gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilir hem gereksiz masraftan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemle ayrıca zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

Bütçe Belirleyin

Çevrim içi mağazalardan alışveriş yapmayı seviyor ama bütçenizi aşmaktan korkuyorsanız kendinize aylık bütçe tutarı belirleyebilirsiniz. Listenizin başına aylık bütçe rakamını yazabilir, ardından ürünlerin fiyatlarını araştırarak yanlarına ekleyebilirsiniz. Bu sayede hangi ürünü daha önce almanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bütçeniz dahilinde satın alabileceğiniz ürünlerin yanına tik atarak seçimi kolaylaştırabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması Yapın

Çevrim içi alışverişte fiyat araştırması yaparak bütçe dostu seçeneklere yönelebilirsiniz. İstediğiniz ürünü arama motorunda ve önde gelen online mağazalarda aratarak fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Taşıma ücreti ve fiyat avantajı uygun olan seçenekleri belirleyerek daha ekonomik bir alışveriş yapabilirsiniz. Dilerseniz bunun için internetteki fiyat karşılaştırma sitelerini kullanarak aradığınız ürünleri tek tıkla listeleyebilirsiniz.

Kampanya Dönemlerini Bekleyin

Pek çok markanın bayram öncesi, özel gün, yılsonu gibi dönemlerde yaptığı kampanyaları takip edebilirsiniz. Kampanya dönemlerinde ihtiyacınız olan ürünleri, çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. İndirim dönemlerinde, indirim miktarlarına ek olarak setler hâlinde satılan ürünleri de bularak avantajlı alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca markaların sezon sonu indirim kampanyalarını takip edebilir, ihtiyacınız olan modellere bütçe dostu fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Bu fırsatları özellikle kıyafet, ev dekorasyonu ve mobilya gibi kategorilerde bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Etkisine Kapılmayın

Sosyal medyada yer alan sponsorlu reklamlara ve etkileyici pazarlama taktiklerine karşı mesafeli duruş sergileyebilirsiniz. Bu tür reklamları görmezden gelerek plansız harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz. Dilerseniz sık sık indirim duyurusu yapan markaları sosyal medya hesaplarınızdan kısıtlayabilir, size hitap etmeyen reklamların gösterilmemesi için ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Hemen İhtiyacınız Olmayan Ürünler için Bekleyin

Bir ürüne hemen ihtiyacınız yoksa satın almak için acele etmeyip beklemeyi seçebilirsiniz. Çevrim içi alışveriş sitesinde beğendiğiniz ürünü favorilerinize ekleyerek uygun zamanı bekleyebilirsiniz. İndirim zamanı geldiğinde veya kampanya başladığında ürünü daha uygun fiyatlarda, daha fazla adette satın alabilir ve kazançlı alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Kullanın

Çevrim içi alışveriş yaparken kart seçiminize dikkat ederek fazla masraftan kurtulabilirsiniz. Bunun için her zaman tercih ettiğiniz finans kuruluşu kartlarından başka bir kart edinmeye çalışabilirsiniz. Kurumla görüşerek sanal kart sahibi olabilir, kartınıza belirli bir limit ekleyerek bu limit dahilinde alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede alışverişlerinizde karşılaşabileceğiniz aşırı harcama sorununun önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda sanal kartlarla online sitelerde daha güvenli alışveriş yapma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Reklam E-Postası Gönderen Aboneliklerden Çıkın

Online mağazaya sahip markaların düzenli olarak gönderdiği reklam, indirim kampanyaları ile alışveriş tutkunuza yenik düşebilirsiniz. Bu durumların önüne geçmek için e-posta kutunuza sık sık reklam mailleri atan markaları tespit ederek abonelikten çıkabilirsiniz. Böylece tüketim alışkanlıklarınızı kontrol altına alarak anlık alışveriş ataklarından kurtulabilirsiniz.

Şimdi Al Sonra Öde Kampanyalarından Uzak Durun

Özellikle yılın belirli dönemlerinde çevrim içi alışveriş platformlarında “şimdi al, sonra öde” kampanyaları ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu kampanyalar aracılığıyla yaptığınız satın alma işlemlerinde, ürün bedelini sonraki aylarda taksit üzerine uygulanan ekstra tutarlarla ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda aldığınız ürünler için daha fazla masraf yapabilirsiniz. Bunu önlemek adına sonra ödeme imkânı sunan tekliflerden kaçınabilir, yeterli bütçeniz olduğunda satın almaya geçebilirsiniz.
Siz de çevrim içi alışveriş yaparken tüketim alışkanlıkları konusunda kendinizi eğiterek bilinçli ve doğru tercihler yapabilir, online alışverişin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 

Öne Çıkan Yazılar

. Yatırım ve Finans Kurumsal ve Ticari Müşteriler İçin Dijital Çözümler
Finans kuruluşların müşterilerine sunduğu dijital çözümler pek çok işlemin kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanır.
Yatırım ve Finans 03 Mayıs 2024 4 dk.
Uygun Yatırım ve Finans Size Uygun Yatırım Araçlarını Nasıl Belirlersiniz?
Yatırım, birikimlerin değer kazanması amacıyla kullanılması ve fayda beklentisiyle bir varlığa fon ayrılmasıdır.
Yatırım ve Finans 13 Temmuz 2023
blog Yatırım ve Finans Yatırım Fonu Nedir?
Birikmiş paranızı değerlendirmek için başvurabileceğiniz alternatiflerden olan yatırım fonları hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz..
Yatırım ve Finans 13 Temmuz 2023 5 dk.