BES Otomatik Katılım

BES Otomatik Katılım

Ocak 2017 itibarıyla yürürlüğe girecek olan Otomatik Katılım Sistemi ile 45 yaşını doldurmamış tüm kamu ve özel sektör çalışanları otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olacak. Bu süreçte, eğer bir çalışansanız kendi huzurlu geleceğinizi güvence altına almak için, eğer işverenseniz, çalışanlarınızın bugünkü refah düzeyini emekliliklerinde de devam ettirebilmelerine katkıda bulunabilmek için vereceğiniz karar son derece önemli. Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik, çalışanların huzurlu geleceğini güvence altına alırken, faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde işverenlerin de içini rahat ettirir.

SGK ve BES

Sosyal güvenlik, hayatın türlü sonuçları karşısında oluşabilecek mağduriyetlerin asgari düzeye inmesini sağlar. İnsanların hayat boyunca yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsur sosyal güvence içinde olmaktır. SGK, devlet tarafından tüm çalışanları güvence altına alan zorunlu bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ise aktif çalışma yaşamı boyunca yapılacak düzenli tasarrufların uzun dönemli yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde bireylerin finansal açıdan daha rahat etmesi için güvenli bir şekilde tasarruf yapılmasını, bu tasarrufların ayrıca yatırıma çevrilmesini sağlayan özel, gönüllülük esaslı bir emeklilik sistemidir.

Türkiye’de 1. Basamak olan sosyal güvenlik sistemi ve 3. Basamak olan gönüllü bireysel emeklilik sistemi mevcuttu. Şimdi 2. Basamak olan otomatik katılım sistemi de devreye giriyor.

Otomatik BES

Otomatik Katılım, ülkemizde yeni yasalaşan ve 45 yaş altında, kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan ya da çalışmaya başlayacak kişilerin otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dâhil edildiği bir uygulamadır. Otomatik Katılım’ın %25 Devlet Katkısı, sisteme giriş yapan çalışanlara bir kereye mahsus verilecek olan 1000 tl ek katkı payı ve emeklilik hakkı kazanıldığında elde edilecek %5 ek katkı payı gibi avantajları sayesinde, günümüzün en karlı tasarruf aracı olan BES, tüm kamu ve özel sektör çalışanlarının geleceğini güvence altına alacak.

Otomatik Katılım Hakkında

Otomatik Katılım, ülkemizde yeni yasalaşan ve 45 yaş altında, kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan ya da çalışmaya başlayacak kişilerin otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dâhil edildiği bir uygulamadır. Otomatik Katılım'ın 1 Ocak 2017'de devreye girmesi ile birlikte sisteme 13 milyon kişinin katılması ve 10 yıllık dönemde 90 milyar TL'lik tasarruf oluşturulması beklenmektedir.

Otomatik Katılım; özellikle ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya gibi birçok ülkede başarıyla uygulanmakta olup Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcı sayısını hızlı ve pratik bir şekilde artırmaya, tasarruf bilincinin tüm kitleleri kapsamasına ve tabana yayılmasına yardımcı olacaktır.

2017 başı itibarıyla Otomatik Katılım ülkemizde de faaliyete geçtiğinde, emeklilik döneminde çalışanların yaşam standartlarını korumaları için ikinci bir gelir imkânı sunacak, tasarruf açığını azaltırken ülke ekonomimize de uzun vadeli kaynak sağlayacaktır.

BES Otomatik Katılım ile ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayınız.