Ortaköy Camisi Restorasyonu

Büyük Mecidiye (Ortaköy Camii) İstanbul Siluetindeki Yerini Yeniden Aldı

Ortaköy sahilinde konumlanan tarihi Büyük Mecidiye Camii, (Ortaöy Camii) 2011 yılından bu yana Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Kuveyt Türk Katılım Bankası sponsorluğunda yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı.

Katılım bankacılığının Türkiye’deki öncülerinden Kuveyt Türk, tarihi ve kültürel mirası yaşatmak ve toplumsal değerleri gelecek nesillere aktarmak bilinciyle destek verdiği projeler arasına özel bir projeyi daha ekledi. Restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yürüttüğü, saha çalışmalarını ise Gür Yapı’nın üstlendiği Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nde 2011 yılından bu yana titizlikle sürdürülen çalışmalar sona erdi.

Restorasyon kapsamında yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ortaköy Camii Tarihçesi

Büyük Mecidiye Camii, Sultan Abdülmecit tarafından Garabet Balyan ve oğlu Nikogos Balyan'a 1853 yılında yaptırılmıştır. Neo Barok tarzda bir camiidir. Cami; yapının denize kaymasından ötürü 1960'lı yıllarda kapsamlı bir onarım görmüştür onarım sürecinde 64 fore kazık ve 80 ton beton enjekte edilerek zemin takviyesi yapılmıştır. 1984 yılında çıkan yangında hasar gören yapı tekrar yenilenerek günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Restorasyon çalışması sürecinde cephe kısmını meydana getiren taşlar değiştirilmiştir. Cami diğer tüm selâtin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkâr bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Minareler kuzey cephesinde, hünkâr dairesinden yükselir. İnce bir işçiliğin ürünü olan cami'nin geniş ve yüksek pencereler Boğaz'ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir. Mihrap mozaik ve mermerden, minber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işçiliğin ürünüdür.

 

Ortaköy Camisi Restorasyonu


 
 

 

1 2 3