Mal Mukabili ve Avans Ödeme İşlemleri

Açık Hesap

 

Uluslararası ticaret işlemlerinin ödemesi, bir "Açık Hesap" temelinde gerçekleştirilebilir. Satıcı malları sevk eder ve belgeleri doğrudan alıcıya iletir. Alıcı, varış üzerine malları gümrükten çeker. Alıcı banka ödeme emri ya da SWIFT transferi ile ödemeyi ayarlar.

Satıcı, gönderilir gönderilmez malların kontrolünü kaybeder çünkü alıcının parayı havale edeceğini güvence altına almalıdır.

Açık hesap, birbirini tanıyan ve birbirine güvenen ve işlem ile alakalı ticari risklerden ve ülke risklerinden rahatsızlık duymayan ithalatçıları ve ihracatçıları amaçlar.

Avans Ödeme

Alıcı, mallar sevk edilmeden önce ya da bazı durumlarda mallar imal edilmeden önce satıcıya ödeme yapar. Ödeme banka ödeme emri ya da elektronik ödeme ile yapılabilir. Bu ödeme yöntemi ihracatçı lehinedir çünkü alıcıdan (ithalatçıdan) ödeme alındıktan sonra mallar sevk edilir (bazı durumlarda imal edilir).

Eğer ihracat yapıyorsanız, satış sözleşmesi yapıldıktan sonra, alıcı size avans ödeme gönderir. Kuveyt Türk sizin lehinize bir iç transfer alacaktır. Kuveyt Türk'e uygun takas talimatlarını ve eğer transfer döviz cinsinden ise dönüştürme talimatlarını vermeniz gerekecektir. Malları sevk eder ve alıcıya belgeleri iletirsiniz.

Eğer ithalat yapıyorsanız, satış sözleşmesi siz ve ihracatçı arasında yapılır. Kuveyt Türk ile iletişime geçin ve bize varsa proforma faturayı ve satıcının adı, hesap numarası, adresi, satıcının bankasının adı, şube adı, tutar, döviz BIC kodu, vs. gibi banka detaylarını vererek bir SWIFT transferi yapmamızı talep edin. Malların ve belgelerin alınmasından sonra, malları gümrükten çekin.