Kuveyt Türk'ün 23. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

15.04.2011

Click

Kuveyt Türk'ün 23. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

15.04.2011

Kuveyt Türk, 23. Olağan Genel Kurulu’nu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Ufuk Uyan ve Kuveyt Türk ortaklarının da hazır bulunduğu toplantıyla tamamladı. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın gündemi takdimiyle başlayan toplantı, 2010 yılı Faaliyet Raporu ve bilânçosu hakkında katılımcılara bilgi verilmesiyle devam etti. Genel Kurul sırasında yapılan açıklamada, kurumun 2010 yılsonu kârının geçtiğimiz yıla göre yüzde 26 artırarak 159 milyar 5 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi. Uyan yaptığı konuşmada, 2010 faaliyet yılında finansal ve operasyonel performansıyla göz dolduran Kuveyt Türk, 2009’a kıyasla konsolide olmayan aktiflerini %41, topladığı fonları %40 artırarak sırasıyla, 9 milyar 727 milyon TL ve 8 milyar 021 milyon TL’ye çıkarmıştır. Bu dönemde, Bankamızın müşterilerine sağladığı toplam tutarı, %50 artışla 4 milyar 651 milyon TL’den 6 milyar 972 milyon TL’ye yükselmiştir. 2009 yılında 3 milyar 331 milyon TL olarak gerçekleşen gayri nakdi risk bakiyemiz ise, %12 artışla 2010’da 3 milyar 730 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir, dedi. Öte yandan, Kuveyt Türk’ün istikrarlı büyüme politikası 2010 yılı içinde de devam ederek rapor tarihi itibariyle 158 şubeye ulaşırken personel sayısı ise 390 artarak 2837 yükselmiş ve istihdam noktasında önemli bir katkı sağlanmıştır. Kuveyt Türk, 2010 yılı içerisinde GoldPlus Altın Borsa Yatırım Fonu ile Türkiye’de borsa yatırım fonu kuran ilk katılım bankası olmuş ve yine bu dönemde uluslararası piyasalarda, üç yıl vadeli 100 milyon ABD doları tutarında Türkiye’nin ilk sukuk ihracını da gerçekleştirmiştir. Kuveyt Türk bireysel emeklilik ve sigortacılık alanında da önemli adımlar atarak, ilk olarak çalışanları ve ailelerine yönelik, önemli fırsatlarla sunduğu faizsiz bireysel emeklilik sistemini 2011 itibariyle müşterilerine de sunmuş bulunmaktadır.

Click

Kuveyt Türk, ATM’den Altın Vermeye Başladı

23.03.2011

Click

Kuveyt Türk, ATM’den Altın Vermeye Başladı

23.03.2011

Kuveyt Türk, altın bankacılığı alanındaki yenilikçi ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek, Türkiye’de ilk defa ATM’lerden gram altın verilmesi uygulamasını hayata geçirdi. Kuveyt Türk, altın bankacılığı alanındaki ürün ve hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek, Türkiye’de ilk defa ATM’den (otomatik vezne) gram altın vermeye başladı. Dünyada altına dayalı kar-zarar ortaklığı yatırım ürününü geliştiren ilk banka olan Kuveyt Türk, bu yeni hizmeti ile müşterilerine ATM cihazlarından 1 veya 1.5 gram altın çekme imkanı sunacak. Kredi kartı veya nakitle gerçekleştirilebilecek bu satış işleminde; İstanbul Altın Rafinerisi tarafından Kuveyt Türk ATM’leri için özel tasarlanmış gram altınlar kullanılacak. Ağustos ayına kadar Altın veren ATM sayısı 150’ye ulaşacak Türkiye’de ilk olacak bu uygulama için esktra güvenlikli ATM cihazlarının hizmet vereceğini vurgulayan Kuveyt Türk Bireysel ve İşletme Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, “Müşterilerimiz, bu ay itibariyle pilot bölge olarak belirlenmiş şubelerde yer alan ATM’lerden bu hizmeti almaya başladılar. Ağustos ayı itibariyle 150 civarında ATM’den bu hizmeti vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Altın bankacılığı alanındaki yenilikçi ürün ve hizmetlerinin sayısını artırmaya devam edeceklerinin altını çizen Yılmaz, “Türkiye’de yastık altı altının 5 bin ton civarında olduğu tahmin edilmektedir. Yastık altı altının Türkiye ekonomisine hiçbir faydası bulunmamaktadır. Amacımız; ortaya koyacağımız cazip ürün ve hizmetler ile altını bir yatırım aracı olarak görenlerin yastık altına değil, bankaya yatırmasını sağlayarak bu değerin ülke ekonomisine katılmasını sağlamak” şeklinde konuştu. 

Click

Kuveyt Türk’te Hedef; Türkiye'nin İlk 5 Yıllık Sukuk İhracı

18.03.2011

Click

Kuveyt Türk’te Hedef; Türkiye'nin İlk 5 Yıllık Sukuk İhracı

18.03.2011

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yenilikçi ürünü Sukuk, tüm global finans dünyasından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Islamic Finance News tarafından her yıl düzenlenen ödüller kapsamında, geçen yıl gerçekleştirmiş olduğu Sukuk işlemi ile “SUKUK ALANINDA EN İYİ İŞLEM”, “TÜRKİYE’DE YILIN EN İYİ İŞLEMİ” ve “YILIN EN İYİ İŞLEMİ” ödüllerine layık görülen Kuveyt Türk, bu ürünü ile ayrıca yine geçtiğimiz haftalarda dünyadaki önemli üst düzey sektör yöneticilerinin takip ettiği Euromoney Dergisi tarafından En Yenilikçi İşlem Ödülü’nü kazandı. Yeni Sukuk ihraçları için model. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 100 milyon USD’lik Sukuk ihracının ardından önümüzdeki dönem hedeflerinin; Türkiye’nin ilk 5 yıllık Sukuk ihracını gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Uyan, Sukuk’un finansal bir enstrüman olarak daha da yaygınlaştırılmasını planladıklarını ifade etti. Uyan, yaptıkları çalışmaların Türkiye’den gerçekleştirilecek yeni Sukuk ihraçları için örnek olacağını vurgularken, “5 yıllık ihraç ile uzun vadeli sermaye piyasası yatırımcılarına da ulaşmış olmayı hedefliyoruz” dedi. Türkiye’nin uzun vadeli finansman kaynağı bulması açısından Sukuk’un çok önemli bir enstrüman olduğunun altını çizen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Katılım Bankaları’nın uluslararası piyasalardan orta ve uzun vadeli kaynak temin etmesi, hem bu bankaların aktif pasif yönetimine olumlu katkılar sağlayacak hem de müşterilerine daha uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman olanağı sağlayacaktır” dedi. Sukuk’un Türkiye’de uygulama alanı bulan yeni bireysel emeklilik ürünleri açısından da yatırım olanağı sağlayarak piyasanın derinleşmesine etki edeceğini vurgulayan Uyan, “Sukuk ile ülkemiz bankaları bugüne kadar kurumsal firma ve banka finansmanı ile sınırlı kalan Körfez kaynağına ulaşımda yeni bir pazar ve ürüne de kavuşma şansı bulmuştur. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların ülkemiz varlıklarına yatırım yapmasına olanak veren bu ürün etkin ikincil piyasası ile de derinlik ve yaygınlık kazanmaktadır” dedi. 

Click

EuroMoney'den Kuveyt Türk’e Ödül

24.02.2011

Click

EuroMoney'den Kuveyt Türk’e Ödül

24.02.2011

Kuveyt Türk Katılım Bankası, gerçekleştirdiği Sukuk işlemi ile Euromoney’nin her yıl gerçekleştirdiği İslami Bankacılık Ödülleri kapsamında ödüle layık görüldü. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Euromoney dergisi tarafından verilen İslami Bankacılık Ödülleri kapsamında 2010 yılında gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk Sukuk işlemi ile “Yılın En Yenilikçi İşlemi” ödülünü kazandı.

Londra Landmark Hotel’de gerçekleştirilen tören ile ödülü teslim alan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, yaptığı açıklamada önde gelen ve finans piyasaları tarafından takip edilen bir yayın grubunun, gerçekleştirdikleri Sukuk işlemine vermiş olduğu ödülün Kuveyt Türk için önemli olduğunu belirtti. Kuveyt Türk’ün Türkiye’de uzun yıllardır beklenen ancak gerçekleştirilememiş bir işleme imza atarak finansal piyasalara yeni bir ürün ve derinlik getirdiğini ifade eden Uyan, “Sukuk işlemi ile uluslararası yatırımcının Türkiye’nin varlıklarına yatırım yapabileceği yeni bir ürün ortaya çıkmış, ülkemiz banka ve firmalarının bu piyasalardan borçlanma imkânına daha uzun vadeli yeni bir ürün eklenmiştir.

Bu bağlamda, yaptığımız işlemin önde gelen kuruluşlarca ödüle layık görülmesi, yola çıktığımız hedefin doğruluğunu ve işlemimizin önemini teyid etmesi açısından memnuniyet vericidir” diye konuştu. “Türkiye’den yapılacak yeni ihraçlara model olacak” Kuveyt Türk’ün Sukuk ihracı işleminin global yatırımcılar açısından çok önemli olduğunu ve yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da bu ihracın ciddi ilgi görerek takdirle karşılandığını vurgulayan Uyan, “Sukuk işlemi yatırımcılara yeni bir piyasa açmış oldu. Ayrıca bu ihracın, Türkiye’den yapılacak yeni ihraçlara model oluşturması nedeniyle de çok önemli olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu. Özellikle Körfez Bölgesi’nde ve Malezya’da geniş bir uygulama alanı bulan bu finansal ürünün önümüzdeki dönemde daha geniş bir coğrafyada yer alacağını ifade eden Uyan sözlerini şöyle sürdürdü: ” Sukuk, Türkiye’nin uzun vadeli finansman kaynağına ulaşması noktasında da çok önemli. Kuveyt Türk olarak oynadığımız öncü rol ile yurt dışı pazarlarda çeşitli açılımları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”  

Click

Kuwait Finance House’un 2010 Yılı Net Karı 105.9 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

15.02.2011

Click

Kuwait Finance House’un 2010 Yılı Net Karı 105.9 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

15.02.2011

Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Bader Al – Mukhaizeem, 2010 yılında toplamda 736.2 milyon Kuveyt Dinarı gelir sağladıklarını ve brüt karlarının ise 273.4 milyon Kuveyt Dinarı’na ulaştığını açıkladı. Kuwait Finance House’un (KFH) 2010 yılına ilişkin rakamsal sonuçlarını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Al-Mukhaizeem, net karın 105.9 milyon Kuveyt Dinarı olduğunu belirtirken, yatırımcılarına sağladığı karın da 162.8 milyon Kuveyt Dinarı’nı yakaladığını belirtti.

Al-Mukhaizeem, açıklamasında Yönetim Kurulu’nun ortaklarına vereceği yüzde 20’lik kar payı rakamını onaylandığını ifade ederken, genel kurulun da onayının ardından ayrıca yüzde 8’lik bir bonus payının da ortaklara sunulacağını dile getirdi. Açıklamada ayrıca; Kuwait Finance House’un toplam aktiflerinin 2010 yılında 1.3 milyar Kuveyt Dinarı artarak, bir önceki yıla göre yüzde 11’lik bir büyüme ile 12.5 milyar Kuveyt Dinarı’na ulaştığı belirtildi.

Aynı açıklamada, toplam mevduatın katılım fonlarının ise 387 milyon Kuveyt Dinarı artarak bir önceki yıla göre yüzde 5’lik yükselme ile 7.6 milyar Kuveyt Dinarı’na ulaştığı ifade edildi. KFH’ın öz kaynakları ise 2010 yılında 48 milyon Kuveyt Dinarı artarak yüzde 4’lük bir büyüme ile 1.290 milyar Kuveyt Dinarı'na ulaştı. Al-Mukhaizeem elde edilen sonuçlar ile ilgili olarak şunları söyledi; ”Bu başarılı sonuçları elde etmemizde işletme iyileştirme stratejisinin önemli bir rolü var. Ayrıca KFH olarak, bankacılık alanında en son teknolojiyi uygulamaya odaklandık. Bu başarılı uygulamaların sonucunda finansal başarıların yanında 2010 yılında uluslararası otoritelerden almış olduğumuz 20’ye yakın ödül de beraberinde geldi. KFH Grup’un Körfez, Türkiye, Malezya, Amerika ve Avrupa’daki faaliyetlerini planlandığı şekilde başarıyla sürdürdüğünü belirten Al- Mukhaizeem, KFH’ın 220 şube ile tüm dünya genelindeki sağlam ekonomilerde önemli bir rol üstlendiğini sözlerine ekledi.

Click

Pakistan'daki 'Kuveyt Türk Kardeşlik Köyü'nde yaşam başladı.

13.01.2011

Click

Pakistan'daki 'Kuveyt Türk Kardeşlik Köyü'nde yaşam başladı.

13.01.2011

Pakistan'ın sel felaketinden etkilenen Pencap eyaleti Multan şehrine bağlı Bukhay Wala bölgesinde Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Kızılayı katkılarıyla inşa edilen ''Kuveyt Türk Kardeşlik Köyü''nde yaşam başladı.Köyde hayatlarını sürdüren ailelerin ihtiyaçlarını Türk Kızılayı ekipleriyle birlikte yerinde tespit eden Kuveyt Türk Katılım Bankası Operasyon Grup Başkanı İsmet Çıtak ve Kurumsal İletişim Yönetmeni Gökhan Şengül, mağdur ailelere 1000 yorgan, 500 ayakkabı ve gıda maddesi dağıttı ve ailelerle bir araya gelerek sıkıntılarını dinleyip acil ihtiyaçlarını öğrenmeye çalıştı.

Çıtak, banka çalışanları ve müşterilerinin yardımlarıyla oluşturulan Kuveyt Türk Kardeşlik Köyü’nde, mağdur ailelerin çocukları için eğitime yönelik çalışmalarda da bulunacaklarını söyledi. Yoksulluk altında ezilen insanların işsizlikle birlikte ekonomik sıkıntı içerisinde olduklarını ve bölgede enerji ve içme suyu gibi sıkıntıların olduğunu gözlemledik bu sıkıntılar için de imkanlarımızı seferber etmeye çalışacağız dedi.

Daha öncede Pakistan’a 1 milyon TL tutarında nakit yardımda bulunduklarını ifade eden Çıtak, Pakistan'a yapılan bağış ve yardımların bir defaya mahsus gerçekleştirmenin dışında yakın gelecekte de bölge insanının durumunu ve ihtiyaçlarını belirleyeceklerini ve köydeki ailelerin acil ihtiyaçlarını yerinde gidermeye çalışacaklarını anlattı. Bu arada, Türk Kızılay'ı da selden en fazla zarar gören Pencep eyaleti Multan şehrinde oluşturduğu yardım dağıtım ekibi aracılığıyla demiryolu ile Türkiye'den gelen 2 milyon 584 bin 704 kilogram yardım malzemesini 85 bin 745 aileye dağıttı.

Click