“Türk Şirketlerin Kalkınma Projelerimizin Uygulanmasında Etkin Bir Oynamasını Umuyoruz”

13.01.2011

Click

“Türk Şirketlerin Kalkınma Projelerimizin Uygulanmasında Etkin Bir Oynamasını Umuyoruz”

13.01.2011

Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Bader Abdul Muhsen Al - Mukhaizeem Türk- Arap İlişkileri Konferansı'nda Türkiye ve Körfez Ülkeleri ilişkilerini değerlendirdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Türk – Arap İlişkileri Konferansı’nda konuşan Kuveyt Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Bader Abdul Muhsen Al - Mukhaizeem; “Türkiye'deki gelişmeleri izleyenlerin, Türk ekonomisine yeni bir perspektif kazandıran çabalardan başka, siyasal ve ekonomik alanlar da dâhil çeşitli düzeylerde başarıya ulaşan Türk modelinden dolayı gurur duyacaklarına hiç şüphe yok. Bu çabalar dolaysız yabancı yatırımların teşvik edilmesinde ve bu yatırımların miktarının sadece birkaç yıl içerisinde artmasında da rol oynamıştır. Bu da milli gelir ve büyümede artışa imkân tanıyarak Türkiye'nin tüm dünyadaki ekonomik konumunu yükseltmesini sağlamıştır.

Bu yapısal değişim; hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi, iç ve dış ticarette ilâve iyileşmelere olanak sağlaması, ihracatlar ve bireysel gelirlerde artışı desteklemesi ve böylece de özel sektörün daha belirgin bir rol oynamasına olanak vermesi sebebiyle tüm dünya tarafından alkışlanmıştır” dedi. Bunun yanı sıra Mukhaizeem, Kuwait Finance House’un Türkiye’deki en büyük yatırımı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın son 20 yılda Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer hissedarlarla ortaklaşa sergilediği başarılar her geçen gün daha da belirgin bir hal almakta ve bu da o tarihte başka alternatifler olmasına rağmen Türkiye'ye yatırım yapma kararının ne kadar doğru bir karar olduğunu göstermektedir, dedi.

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın kârlılık, mevduatlar ve öz kaynaklarda yıllık %30'u aşan oranlarda büyüme sergilemekte olduğunu ve Bahreyn, Dubai ve Almanya'da açılan şubelere ek olarak şube sayısının da 150’yi bulduğunu ifade etti. Ayrıca, Kuveyt’in bugün 120 milyar ABD Dolarını aşan bir harcama hacmine sahip, gelecek vaat eden bir kalkınma planı uygulamakta olduğunu ifade eden Mukhaizeem; “plan hastaneler, okullar, tesisler, altyapı, enerji kaynakları, ulaşım, konut ve benzeri projeleri içermektedir. Buna ilâve olarak, özel sektörün rolünü güçlendirecek ve yabancı yatırımları artıracak kanunları da çıkarmıştır. Türk şirketlerinin bazı kalkınma projelerimizin uygulanmasında etkin bir rol oynamasını umuyoruz” dedi.

Click

Ön Ödeme Dolandırılıcığına Dikkat!

05.01.2011

Click

Ön Ödeme Dolandırılıcığına Dikkat!

05.01.2011

Teknolojik iletişim imkanlarının gelişmesi ile birlikte, çeşitli iletişim araçları kullanılarak kişileri çok az bir çabayla veya hiç çaba göstermeksizin kısa süre içerisinde büyük kazançlar elde edecekleri vaadiyle ve ön ödeme yapmaya ikna etmek suretiyle gerçekleştirilen dolandırıcılık eylemleri ile karşılaşılmaktadır. Bu dolandırıcılık eylemleri özellikle internet ve diğer iletişim araçları aracılığıyla yapılmaktadır.

Örneğin;

  • Yabancı bir hükümet temsilcisi para transferi yapmak için yardımınızı ister ve kabul ederseniz size de komisyon ödemeyi teklif eder.

  • E-postayı gönderen kişinin ülkesinde rejim değişmiştir ve kendisi eski rejimde ülkenin önemli politikacılarından birinin eşi/çocuğu/yakın akrabasıdır. Rejim değişikliğinden dolayı servetini kendi ülkesinde tutmak istememekte, başka bir ülkeye transfer etme konusunda sizden yardım istemektedir.

  • Anımsamadığınız bir akrabanızdan çok büyük miktarda miras kalmıştır. Katıldığınızı hiç anımsamadığınız (büyük olasılıkla başka bir ülkede düzenlenen) bir yarışmadan veya piyangodan bir ödül veya ikramiye kazanmışsınızdır.

    Bu tür e-postalarda yer alan ülkeler genellikle Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Togo gibi ülkelerdir. Tanımadığınız kimselerden bu tür e-postalar almanız durumunda dikkatli olmanız, e-postada sizden para istenmesi durumunda istenen parayı göndermemeniz ve banka hesap numaranız ile diğer mali bilgilerinizi karşı tarafa vermemeniz hususlarını önemle duyururuz.

Click

“Kuveyt Türk’ün Uzun Vadeli Yükselen Kredi Notları SUKUK Gibi Sermaya Piyasası Enstrümanlarının Gelişimini Destekliyor”

27.12.2010

Click

“Kuveyt Türk’ün Uzun Vadeli Yükselen Kredi Notları SUKUK Gibi Sermaya Piyasası Enstrümanlarının Gelişimini Destekliyor”

27.12.2010

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın uluslararası yatırım yapılabilir seviyedeki yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notu, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu FitchRatings tarafından yükseltildi. Yapılan yeni düzenleyemeye göre; Kuveyt Türk’ün TL cinsinden “BBB-“ olan uzun vadeli kredi notu; “BBB” seviyesine yükseltilirken, görünümü de pozitif olarak ilan edildi.

Kuveyt Türk’ün yabancı para cinsinden “BBB-“ olan uzun vadeli kredi notu ise, Fitch tarafından tekrar teyit edilirken, durağan olan görünümü bir üst konumlandırma ile pozitif seviyesine yükseltildi. Kuveyt Türk Katılım Bankası CEO’su Ufuk Uyan, FitchRatings’in kredi notu üzerinde yaptığı not artışlarının, uzun vadeli kaynak oluşturulması ve yatırımların finansmanına kaynak aktarılması açısından önemli olduğunu belirterek, “Sukuk” gibi uygun maliyetli ve uzun vadeli benzer sermaye piyasası enstrümanlarının gelişimi açısından da olumlu olduğunu söyledi.

Uyan sözlerinin devamında ise, banka tahvilleri konusunda Maliye tarafından son vergi düzenleme çalışmalarına atıfta bulunarak, aynı şekilde Katılım Bankaları’nın tahvil benzeri sermaye piyasası araçlarına uygulanan stopaj maliyetlerinin düşürülmesi ve bu ürünler üzerinde uzun vadeye endeksli vergi indirimlerinin yürürlüğe girmesi beklentisi içinde olduklarını hatırlattı.

Click

Kuveyt Türk'ten İhracatçılara Yeni Bir Ürün - İhracat Sigortası

14.12.2010

Click

Kuveyt Türk'ten İhracatçılara Yeni Bir Ürün - İhracat Sigortası

14.12.2010

Kuveyt Türk Katılım Bankası, dış ticaret alanında İslam Kalkınma Bankası iştiraki The Islamic Corporation For Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC) ile 100 milyon dolarlık ihracat sigortası işbirliği anlaşması imzaladı.İhracat alacaklarına ve yatırımlara yönelik kapsamlı sigorta hizmeti veren ICIEC ile Kuveyt Türk arasında yapılan anlaşma bir “ilk” olma özelliği taşıyor. Anlaşma kapsamında, 150 civarında ülkeye yapılan ihracat işlemlerinde alacakların tahsil edilmemesi riskine karşı ihracatçı firmalara güvence sağlanacak.

Yeni Pazarlara Güvenle Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, ülkemizdeki firmaların yurt dışında özellikle yeni pazarlarda güvenle faaliyetlerine devam edebilmeleri için bu iş birliğini hayata geçirdiklerini ifade etti. ICIEC ile birlikte sundukları bu ürünün yüksek riskli görülen ülkeleri de kapsadığını vurgulayan Uyan, bu ürünle ihracat tutarının tamamına yakınının tahsilinin güvence altına alındığını söyledi. Uyan, dış ticarette yeni pazarların sağladığı çeşitlendirmenin ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade ederek, dış ticaretin finansmanının Kuveyt Türk’ün öncelikleri arasında yer aldığını ve banka olarak müşterilerini yeni pazarlarda her zaman desteklediklerini belirtti.

Bir risk yönetim aracı olarak ürünü tüm ihracatçılara tavsiye eden Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “Müşteri odaklı ve rekabetçi bir anlayışla firmalarımızı büyüme adımlarında destekliyoruz. Yurt dışı pazarlarda müşterilerimize yakın olmaya ve destek sunmaya devam ediyoruz. Körfez bölgesinde Bahreyn ve Dubai’de varız; Orta Asya’da da Kazakistan operasyonumuz ile firmalarımızın yanında yer alıyoruz. Güçlü global muhabir banka ağımızla hizmet verdiğimiz dış ticaret firmalarına risklerini yönetebilmeleri için forward ve benzeri hazine ürünlerini sunuyoruz. ICIEC ile yaptığımız iş birliği, bu çabalarımızda yeni ve önemli bir adım olacaktır.” Stratejik Öncelik Olarak Dış Ticaret 2011 yılında Kuveyt Türk’ün stratejik hedeflerinden birinin dış ticaret işlemlerinde etkinliğini arttırmak olduğunu belirten Uyan, dış ticaret firmalarına yönelik yeni ürün ve hizmet paketlerini hızla hayata geçireceklerini belirtti. Uyan, müşterilerine cazip ve rekabetçi imkanlar sunmayı ve hizmet kalitesindeki farklılaşma ile dış ticarette 2011 yılında önemli bir atılıma imza atmayı hedeflediklerini ifade etti.

Click

Kuveyt Türk Uluslararası İş Birliği Platformu'nda.

07.12.2010

Click

Kuveyt Türk Uluslararası İş Birliği Platformu'nda.

07.12.2010

Uluslararası İş Birliği Platformu Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün açılış konuşması ve alanında birçok ünlü ismin katılım ve sunumlarıyla gerçekleşti. İlk kez gerçekleştirilen ve üç gün süren bu platformda Kuveyt Türk, gümüş sponsor olarak yer aldı. Başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere, 1. ve 2. kuşak komşu ülkelerle küresel ekonominin sunduğu fırsatlara yönelik olarak stratejik işbirlikleri sürecine katkı sağlanmasının amaçlandığı zirvede bir çok devlet temsilcisi de organizasyonda yer aldı.

Click

İnternet Şube İşlemleri

11.11.2010

Click

İnternet Şube İşlemleri

11.11.2010

Değerli Müşterilerimiz,

Kuveyt Türk İnternet Şubesi’nde yapabileceğiniz işlemleri ve detaylarını görmek için lütfen tıklayınız.

Click