Yeni KKDF Oranı

08.11.2010

Click

Yeni KKDF Oranı

08.11.2010

Değerli Müşterilerimiz,

28.10.2010 tarihli Maliye Bakanlığı'nın yazısında belirtilen 2010/974 Bakanlar Kurulu Kararı'na istinaden tüketici kredilerinde uygulanan KKDF oranı %10'dan %15'e yükseltilmiştir. 

28.10.2010 tarihinden sonra kullandırılan tüketici kredilerinde ve vade farklı kredi kartı işlemlerinde KKDF oranı %15 olarak uygulanacaktır. 

Karar aynı zamanda devam eden tüketici kredileri ve vade farklı kredi kartı işlemlerindeki kalan taksitler için de geçerli olup, KKDF tutarları %15 oranından güncellenecektir. 

Maliye Bakanlığı'nın ilgili yazısı için tıklayınız.

Click

Dost ve Kardeş Ülke Pakistan'a Kuveyt Türk'ten Yardım Eli

31.08.2010

Click

Dost ve Kardeş Ülke Pakistan'a Kuveyt Türk'ten Yardım Eli

31.08.2010

Kuveyt Türk'ten kamuoyuna yapılan açıklamada, "Kardeş ülke Pakistan'ın daha önce yaşadığı deprem felaketinden sonra yaşadığı bu ikinci yıkım, bizleri derinden etkilemiştir. Pakistanlı kardeşlerimizin yaşadığı sel felaketinin açtığı yaraları sarmak, onların sıkıntılarını bir nebze de olsa paylaşmak için bireysel olarak kayıtsız kalamayacağımız gibi, kurum olarak da kayıtsız kalamazdık" denildi. Pakistan halkının mağduriyetinin giderilmesine katkı sağlamış olmanın üzüntülerini bir nebze de olsa hafiflettiğini belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan; "Türk milletinin fert, devlet ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaptığı tüm yardım ve faaliyetler, manevi bir yolculuk yaşadığımız Ramazan ayına isabet etmesiyle ayrı bir anlam kazanmaktadır. Ayrıca milletimizin dost Pakistan'a uzattığı tüm vefalı yardım elleri, kardeşlik bağlarımız adına bizler için bir zarurettir. Kardeşlerimizin mağduriyeti giderilene ya da kontrol edilebilir asgari seviyeye inene kadar bize düşen; bu yardım elini geri çekmemek, bırakmamaktır. Çünkü; acil ihtiyaçların karşılanması için temin edilen kaynaklar, hayatta kalan bu insanların yaşamasını devam ettirebilmesi için başka kaynakları da zaruri kılmaktadır" dedi. Pakistan'a yardım çerçevesinde 1 milyon TL tutarındaki nakit yardımın Pakistanlı afetzedelere ulaştırılması için T.C. Başbakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi tarafından açılan yardım hesabına aktarıldığının belirtildiği açıklamada ayrıca; Pakistan için en temel gereksinim olan barınma, sağlık vb. temel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik Kızılay Projelerine destek vermek üzere yeni bir yardım kampanyasının da başlatılacağı kaydedildi. Yeni yardım kampanyasında Kuveyt Türk çalışanları ve müşterileri tüm Kuveyt Türk şubelerindeki Kızılay hesabına yardım yapmaya davet edilecek.

Click

Kuveyt Türk Mobil Bankacılık Uygulamaları için Mobinex'in Smartface Platform'unu Seçti

26.08.2010

Click

Kuveyt Türk Mobil Bankacılık Uygulamaları için Mobinex'in Smartface Platform'unu Seçti

26.08.2010

Kuveyt Türk müşterilerine yönelik çeşitli mobil bankacılık uygulamaları geliştirmek ve yönetmek için Smartface Platform'u seçti. Smartface Platform'un geliştiricisi Mobinex, Kuveyt Türk'e Smartface Platform altyapısının yanısıra kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü oluşturma konusunda da çözüm ve danışmanlık hizmeti sağlıyor olacak.

Mobil Bankacılık, bankacılık ve finans servislerinin telekomünikasyon araçları yardımıyla sağlanması anlamına geliyor. Mobil Bankacılık büyük çoğunlukla SMS veya Mobil Web Siteleri aracılığıyla gerçekleşmesine rağmen, güçlü kullanıcı deneyimi ve güvenlik fonksiyonlarından dolayı mobil uygulamalar, müşteriler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Bireysel Pazarlama ve Ürün Geliştirme Grup Müdürü Mustafa Dereci, "Yatırımcılara ve tasarruf sahiplerine teknolojinin en son gelişmiş özelliklerini sunarak, ülke içinde ve dışındaki şubelerimiz, alternatif dağıtım kanallarımız ve muhabir bankalarımız aracılığıyla süratli ve yüksek kalitede hizmet vermekten her zaman gurur duyuyoruz. Mobinex ve Smartface Platform seçimimiz bize hem teknoloji olarak hemde Mobil Uygulama geliştirme konusundaki uzmanlıkları ile değer katıyor olacak." dedi.

Mobinex Genel Müdür Yardımcısı Osman Çelik, "Araştırmacılar Avrupa'daki mobil bankacılık kullanıcısı sayısının 2010 yılından 2015'e kadar 9 milyon kullanıcıdan 115 milyon kullanıcıya çıkacağını işaret ediyor. Bu devasa artışın arkasında iki farkedilebilir sebep var; mobil uygulamaların kullanımındaki artış ve bilgi teknolojileri ile finans sektörü arasındaki sıkı ilişki. Kuveyt Türk'e Türkiye Bankacılık sektöründeki lider partnerlerimizden biri olarak, hoşgeldin diyoruz ve başarı hikayemizin Kuveyt Türk'ün rehberliğinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi içinde tekrarlanacağına inanıyoruz." dedi.

Click

Kuveyt Türk'ten Türkiye'nin İlk Sukuk İşlemi

23.08.2010

Click

Kuveyt Türk'ten Türkiye'nin İlk Sukuk İşlemi

23.08.2010

LMH (Liquidity Management House) ve Citibank'ın ortak lider düzenleyiciler olarak görev aldığı bu işlemle Kuveyt Türk, özellikle Körfez Bölgesi'nde ve Malezya'da geniş bir uygulama alanı bulan bu finansal ürünü Türkiye ile tanıştırmış oldu. 24 Ağustos 2013 vadeli Türkiye'nin bu ilk Sukuk işlemine geniş bir coğrafyadan ihraç tutarının 1,5 katı oranında bir talep geldi. Nihai getirinin yüzde 5.25 olarak gerçekleştiği bu ihraç vesilesiyle önceki akşam Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Les Ottomans Hotel'de düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Al – Omar, son zamanlarda Avrupa'dan Uzak Doğu'ya bir çok devletin, finansal kurumun ve firmaların uluslararası piyasalardan fon temin etme amacıyla başvurduğu bir yöntem olan Sukuk'a olan ilginin tüm dünyada son on yılda hızlı bir artış gösterdiğini vurguladı. Dünyada son 10 yılda 120 milyar dolar "Sukuk" ihracı gerçekleşti Sukuk ihraçlarının son 10 yılda global olarak toplamda 120 milyar USD'ye ulaştığını ifade eden ve Sukuk ihracı konusunun uzun süredir Türkiye'nin gündeminde yer aldığını hatırlatan Al-Omar, yüz milyar doların üzerinde bir hacme ulaşan bu piyasadan Türkiye'nin bugüne dek pay alamadığını belirtti. Al-Omar, "Umut ediyoruz ki; bu işlem finansal kurumların ve kurumsal firmaların ihraçlarını da teşvik eder ve takip edilir. Böylece yeni bir finansal ürünü tüm avantaj ve getirileri ile Türkiye ekonomisine kazandırmış oluruz. Bu işlem, faizsiz ürünlere yatırım yapmak isteyen uluslararası yatırımcılar açısından son derece önemli bir gelişme olarak değerlendirilmelidir. Bu ürünün yaygınlık kazanması durumunda Türkiye'ye Körfez Bölgesi başta olmak üzere uluslararası piyasalardan fon sağlanmış olacaktır" şeklinde konuştu. Türkiye`nin uzun vadeli finansman kaynağı bulması açısından Sukuk'un çok önemli bir enstrüman olduğunun altını çizen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, "Bu ilk adımla gerçekleştirilmekte olan 100 milyon USD'lik Sukuk ihracını yeni ihraçların takip etmesini hedefliyoruz. Kuveyt Türk olarak bu finansal enstrümanın yaygınlaştırılmasında öncü bir rol üstlenme amacındayız. " dedi. Tahvilin Londra borsasında işlem göreceğini açıklayan Uyan, Türkiye'de hizmet kanallarını hızla arttırmakla kalmayıp yurt dışı pazarlarda da çeşitli açılımları hayata geçirdiklerini ifade etti. Müşteri odaklı ve rekabetçi bir anlayışla bireysel bankacılıktan proje finansmanına, yatırım bankacılığından hazine enstrümanlarına kadar geniş bir yelpazede birçok yeni ürün geliştirmeye devam ettiklerini dile getiren Uyan, "Gelecek vizyonumuz paralelinde bu yenilikçi tutumumuzu korumak ve müşterilerimizi faizsiz bankacılığın yeni ürün ve hizmetleriyle buluşturmak amacındayız" diye konuştu.

Click

Kuveyt Türk'ten katılım bankacılığında yine bir "ilk"

02.08.2010

Click

Kuveyt Türk'ten katılım bankacılığında yine bir "ilk"

02.08.2010

Kuveyt Türk'ün altın borsa yatırım fonu GoldPlus, borsada işlem görmeye başladı. Katılım bankacılığında her geçen gün yeni ürün ve hizmetlere imza atan Kuveyt Türk'ün, altın borsa yatırım fonu GoldPlus borsada işlem görmeye başladı. Kuveyt Türk böylelikle GoldPlus ile Türkiye'de borsa yatırım fonu kuran ilk katılım bankası oldu. Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkanı Mohammad S.A.I. Alomar, GoldPlus'ın gong töreninde yaptığı konuşmada Kuveyt Türk'ün kurulduğu günden bu yana sağlam ve güçlü ortaklık yapısıyla küresel bankacılıkta önemli başarılara imza attığına dikkat çekerek, "Türkiye pazarı bizim için çok değerli bir pazar olmakla beraber, diğer ülkelere göre Türkiye'deki büyüme potansiyelimizi de yüksek görmekteyiz. Uzun vadede baktığımızda Türkiye operasyonumuzun, grup içinde diğer ülke iştirakleri içinde ilk sırayı almasını öngörüyoruz. Bugün törenini gerçekleştirdiğimiz yeni ürünümüz GoldPlus; Malezya, Bahreyn ve Suudi Arabistan'daki tüm Kuwait Finance House (KFH) ağında yer alan orgnizasyonlar için bir model olacak" dedi. Mohammad S.A.I. Alomar, Kuveyt Türk olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında büyüme hedefinde olduklarını da ifade etti. Törende Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Tivnikli ise, GoldPlus'ın katılım bankacılığında altına dayalı ilk borsa yatırım fonu olduğunu belirtti. Tivnikli, "Türkiye'nin çok sınırlı uluslararası sermaye yatırımını çekebildiği yıllarda kurulan Kuveyt Türk, bugün ulaştığı iş sonuçları ile ne kadar vizyoner bir yatırım olduğunu ispatlamıştır. Bugün işte bu vizyonla kurulan Kuveyt Türk'ün yenilikçi bir ürününü yatırımcılarla paylaşmanın mutluluğu içindeyiz" dedi. Son üç yıldır banka olarak altın bankacılığına odaklandıklarını ifade eden Tivnikli, "Bu alanda bireysel yatırımcılığın yanı sıra kurumsal yatırımcılara da ulaşmayı hedefledik. GoldPlus da bu hedeflerimiz doğrultusunda ortaya çıkardığımız bir altın yatırım fonu. GoldPlus hem yurt içi hem de yurt dışındaki fonlar ile bireysel emeklilik şirketlerine faizsiz olarak altına yatırım yapma imkanı sağlıyor" diye konuştu. Müşterilerine ve yatırımcılara yenilikçi yatırım ve ürünler sunma hedefiyle bu kez altına dayalı borsa yatırım fonu GoldPlus'ı halka arz ettiklerini anlatan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Ufuk Uyan ise, Kuveyt Türk'ün katılım bankacılığı sektöründe öncü çalışmalara imza attıklarını belirtti. Uyan, "GoldPlus Altın Borsa Yatırım Fonu ile hem mevcut müşterilerimize, hem de tüm piyasaya altına borsada yatırım imkânı sunmayı amaçlıyoruz. Faizsiz esaslarda yeni, farklı yatırım ve hazine ürünlerini de önümüzdeki günlerde piyasaya sunmak ve bu alandaki boşluğu yenilikçi ürünlerle doldurma konusunda öncülük etme hedefindeyiz" dedi. Halka arzını takiben İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda GOLDP kodu ile işlem görmeye başlayan ve yöneticiliğini Bizim Menkul Değerler'in yaptığı Altın Borsa Yatırım Fonu'nun her bir payı yaklaşık 1 gram altını temsil edecek. Fon portföyü, Katılım Bankası prensiplerine uygun olarak oluşturulacak ve yönetilecek. Borsa yatırım fonunun uluslararası tanınan ve kabul görmüş bir ürün olması nedeni ile Altın Borsa Yatırım Fonu'na yurt dışı talebinin de olması bekleniyor. Fonun net aktif değeri GOLDPI kodu ile izlenebilecek.

Click

Kuveyt Türk'ten katılım bankacılığında yine bir "ilk"

22.07.2010

Click

Kuveyt Türk'ten katılım bankacılığında yine bir "ilk"

22.07.2010

Müşterilerine ve yatırımcılara yenilikçi yatırım ürünleri sunma hedefiyle katılım bankacılığında yeni ürünlere imza atan Kuveyt Türk, bu kez altına dayalı borsa yatırım fonunu halka arz ediyor. Altının finansal bir enstrüman haline gelmesi yönünde çaba gösteren Kuveyt Türk, katılım bankacılığındaki ilk borsa yatırım fonunu altına dayalı ihraç etmeyi tercih etti. GoldPlus adı verilen Altın Borsa Yatırım Fonu'nu, 22-23 Temmuz tarihlerinde talep toplama yoluyla halka arz edecek olan Kuveyt Türk, fonunun kuruluşu tamamlandığında Türkiye'de borsa yatırım fonu kuran ilk katılım bankası olacak.

GoldPlus Altın Borsa Yatırım Fonu ile ilgili bir açıklama yapan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Ufuk Uyan, Kuveyt Türk olarak katılım bankacılığı sektöründe öncü çalışmalara imza attıklarını belirtti. Uyan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Katılım bankaları olarak müşterilerimize ve yatırımcılara yeni ürünler sunmak için çalışıyoruz. Borsa Yatırım Fonu çalışmamızda da altınla ilgili sahip olduğumuz bilgi birikimini de dikkate alarak altına dayalı bir fon ihracına karar verdik. GoldPlus Altın Borsa Yatırım Fonu ile hem mevcut müşterilerimize, hem de tüm piyasaya altına borsada yatırım imkânı sunmayı amaçlıyoruz. Faizsiz esaslarda yeni, farklı yatırım ve hazine ürünlerini de önümüzdeki günlerde piyasaya sunmak ve bu alandaki boşluğu yenilikçi ürünlerle doldurma konusunda öncülük etme hedefindeyiz" dedi.

GoldPlus ile katılım bankacılığı alanında niş bir alana adım attıklarını ve borsa  yatırım fonu kuran ilk Katılım Bankası olacaklarını vurgulayan Uyan, Altın Borsa Yatırım Fonu GlodPlus'ın faizsiz bir yatırım enstrümanı olarak fark oluşturduğuna dikkat çekerek fona  özellikle kurumsal yatırımcıların ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.

Halka arzını takiben İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda GOLDP kodu ile işlem görecek olan ve yöneticiliğini Bizim Menkul Değerler'in yapacağı Altın Borsa Yatırım Fonu'nun her bir payı yaklaşık 1 gram altını temsil edecek. Fon portföyü, Katılım Bankası prensiplerine uygun olarak oluşturulacak ve yönetilecek. Borsa yatırım fonunun uluslararası tanınan ve kabul görmüş bir ürün olması nedeni ile Altın Borsa Yatırım Fonu'na yurt dışı talebin de olması bekleniyor. Fonun net aktif değeri GOLDPI kodu ile izlenebilecektir.

Yatırımcılar www.bmd.com.trwww.kuveytturk.com.tr ve Kuveyt Türk şubelerinden talepte bulunabilecekler.

Click