Kuveyt Türk, “İşin Doğrusu” ile İzmit’e Konuk Oldu

12.11.2012

Click

Kuveyt Türk, “İşin Doğrusu” ile İzmit’e Konuk Oldu

12.11.2012

Kuveyt Türk’ün, Kobilerin istikrarlı büyümelerini sağlamaya yönelik olarak tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunduğu “Kuveyt Türk İşin Doğrusu” zirvesi İzmit iş dünyasını bir araya geldi


Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, “İşin Doğrusu; Etik Bankacılık ve Sağlam Finansal Kararlar” konseptiyle tecrübe, bilgi ve birikimlerini paylaştığı Anadolu bölge toplantıları şeklinde işletme sahipleriyle bir araya geldiği buluşmalarının en son adresi; Gaziantep’in ardından İzmit oldu.

İzmit Emex Otel’de düzenlenen etkinliğe, Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Genel Müdür Yardımcıları İrfan Yılmaz ve Mehmet Oral, tüm İzmit Şubelerinin çalışanları ile İzmit iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, faizsiz bankacılıkta mal veya hizmetin gerçek olması gerektiğini belirtirken, “Bankacılıkta iç denetim, ahlaki denetim ve kişinin kendi denetimi en az bankaların yasal otoritelerle birlikte yürüttüğü dış denetim kadar önemlidir” dedi.

     
     

İzmit’de Kullandırılan Fonlar Toplanan Fonların Yüzde 105’i

Yıl başında, 2012 sonu için koyduğu 223 şubeye ulaşma hedefine Ağustos ayı başı itibariyle ulaşan Kuveyt Türk, 6 şubeyle hizmet verdiği İzmit’e büyük önem verdiğini vurgulayan Uyan, 2011 yılında İzmit şubelerinde kullandırılan fonların, toplanan fonların yüzde 141’ini oluşturduğunu ve katılım bankalarında bu oranın yüzde 53 iken, mevduat bankalarında ise yüzde 148 olduğunu söyledi.


Kobi’lere Yeni Kaynaklar Oluşturuluyor

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan sunumunun bir bölümünde Türk ekonomisine dair yaptığı değerlendirmelerde; Kobi’ler için yeni kaynaklar oluşturmaya çalıştıklarını, uzun vade ve düşük maliyetli yeni yurt dışı kaynak olarak SUKUK’un bu anlamda artık yeni bir ekonomik ürün olarak vitrinde tercih edilecek ürünlerden biri olduğunu söyledi. Uyan konuşmasının devamında: “Uzun yıllara dayanan uğraş ve maalesef önyargılı bazı polemiklerin ardından çok şükür bugün “SUKUK” katmedeğeri yüksek yeni bir ekonomik varlık ve yeni bir enstrüman olarak ülke ekonomisinde hak ettiği ilgiyi görmektedir.

     

Sadace özel sektör olarak değil cari açığa olumlu etkileri ve üreten Türk iş gücünün verimli ekonomik kaynak temini için Hazine’mizin de yoğun ilgi, destek ve gayretleri hepimizin malumu olarak bizi emeklerin karşılığı olarak sevindirmektedir.”

     

İrfan Yılmaz; “En Öneli Kaynak; Nakit”

Bireysel ve İşletme Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, katılımcılara yönelik olarak yaptığı sunumda farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı. Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkat çeken Yılmaz, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, “İşletme sermayeniz yeterli mi?”, “Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu?” ve “Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı?” sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.


Click

Kuveyt Türk, Almanya’da Tam Bankacılık Hizmeti İçin Başvuruda Bulundu

23.10.2012

Click

Kuveyt Türk, Almanya’da Tam Bankacılık Hizmeti İçin Başvuruda Bulundu

23.10.2012


“Ana Ortağı İle Birlikte Vizyon 2018 Stratejisini Gözden Geçiren Kuveyt Türk; Yüksek Büyüme Performansını; Tecrübeli Üst Yönetim Üyelerinin Yeni Görevleri Ve Yeni Üst Yönetim Atamalarıyla Destekledi”


Kuveyt Türk Katılım Bankası, Almanya’da bankacılık faaliyeti için lisans başvurusunda bulundu

Merkezi İstanbul’da bulunan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş, Almanya’da kredi ve mevduat alanında faaliyet gösterebilmek için Alman Krediler Yasasının 32.maddesi doğrultusunda; 11 Ekim 2012 tarihinde kısa adı Bafin olan Alman Denetleme ve Gözetleme Kurumuna, banka tam lisans başvurusunda bulundu.

Bu başvuru ile Kuveyt Türk Almanya’da, kendi iş modeli olan “Faizsiz Bankacılığı” öncü bir konumda Almanya’ya getirerek bir ilke imza atmış olacak.


Almanya ekonomisine katma değer oluşturacak hizmet ve ürünler

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan yaptığı açıklamada, Kuveyt Türk olarak Almanya’da bankacılık faaliyetine başlamaları ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da küçük, orta ve büyük işletmelerin ticari faaliyetlerini finansal anlamda destekleyeceklerini vurguladı.

1989 yılında katılım bankası olarak faaliyetine başlayan Kuveyt Türk’ün bugün Türkiye içinde ve dışında toplamda 223 şubeye ulaştığını açıklayan Ufuk Uyan, Almanya’da tam bankacılık lisansını almaları halinde Almanya ekonomisine katma değer oluşturacak önemli finansal destek hizmetleri uygulamaya sokacaklarını kaydetti.

Türkiye’de alternatif pazarlardan reel sektöre uzun vadeli ve avantajlı kaynak temin ettiklerini belirten Genel Müdür Ufuk Uyan, Kuveyt Türk’ün bu tecrübe ve deneyimlerini Almanya’ya taşımak istediklerini böylelikle Almanya, Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında ticari bir finans köprüsü olarak hizmet etmek istediklerini belirtti.

Uyan sözlerinin devamında, Almanya’da da tam bankacılık faaliyetine başlamaları ile reel sektöre sağlayacakları avantajları şu şekilde sıraladı; “Daha çok iş hacminden kaynaklanan daha fazla talep, dolayısıyla daha çok vergi geliri. Türkiye pazarına ve MENA bölgesine giriş kolaylığı. Almanya’dan daha az sermaye çıkışı. MENA bölgesinden daha fazla sermaye girişi”

     

Daha Fazla Bilgi İçin:

Esra HEBİL Kurumsal İletişim ve Tanıtım Uzmanı 0212 354 11 56 esra.hebil@kuveytturk.com.tr


Click

Kuveyt Türk, yüksek büyüme performansını yeni atamalarıyla destekliyor

17.10.2012

Click

Kuveyt Türk, yüksek büyüme performansını yeni atamalarıyla destekliyor

17.10.2012


“Ana Ortağı İle Birlikte Vizyon 2018 Stratejisini Gözden Geçiren Kuveyt Türk; Yüksek Büyüme Performansını; Tecrübeli Üst Yönetim Üyelerinin Yeni Görevleri Ve Yeni Üst Yönetim Atamalarıyla Destekledi”

     


20 yılı aşkın faizsiz bankacılık tecrübesi ve istikrarlı büyüme performansını daha önce ilan ettiği Strateji 2018 Vizyonu çerçevesinde yürüten Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş “İlk 10 banka” ve uluslararası bankacılık merkezli büyüme stratejilerinin gereği olarak; organizasyonel değişiklik ve büyümeye gitti.

Vizyon 2018 stratejisi iş hedefleriyle uyumlu, bu yeni yapılanma çerçevesinde; Kuveyt Türk’ün geleceğine yönelik gelişim ve değişim projelerinde çok önemli hizmetleri bulunun iki tecrübeli üst yönetim üyemiz Dr. Ruşen Ahmet ALBAYRAK ve İrfan YILMAZ, bilgi birikimlerini farklı sektörlerde sürdürerek Kuveyt Türk’ün istikrar ve sinerjisinde yeni sorumluluklar üstlenecekler. Ana ortak Kuwait Finance House’un da (KFH) yenilediği stratejisiyle destekli bu yenilenme kapsamında gelişen Kuveyt Türk’ün yeni ve mevcut üst yönetim pozisyonları için bankamızın özellikle son beş yıllık büyüme performansında ciddi başarı sağlayan, yetiştirdiği kendi insan kaynağı tercih edilmiş olup, iki Grup Başkanımız Mehmet ORAL ve Aslan DEMİR yeni Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonlarına atandılar.


Yetişmiş insan Kaynağı, teknolojik üstünlük ve sürdürülebilir finansal istikrar hedefli Vizyon 2018 Stratejisi’ne ciddi katkılarda bulunan, Bireysel Bankacılık satış pazarlama sorumluluğunun yanı sıra altın bankacılığı faaliyetlerine yön veren operasyon birimlerinin daha verimli hale gelmesi için birçok ilke imza atan Bireysel Bankacılık ve İşletme Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcımız İrfan Yılmaz ise; Bankacılık Servis Grubu’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak, yönetim tecrübesini birçok projeyi birlikte yürüttüğü İnsan Kaynakları, Bankacılık Operasyonları, Bilgi Teknolojileri ve İdari Hizmetler adına yürütecek.

Uluslararası Danışmanlık Firması Booz & Co. ile birlikte yürütülen stratejik plan gözden geçirme çalışması kapsamında; Uluslararası ve Yatırım Bankacılığı alanlarında önümüzdeki yıllarda daha da büyüme hedeflenirken, Kurumsal Bankacılık bölümü Yatırım Bankacılığı grubu çatısı altına dahil edildi. Satış organizasyonundaki tecrübe ve sorumluluğunun ardından son 8 yıldır Bilgi Teknolojileri, Operasyon ve İnsan Kaynakları alanlarının bütün alt yapı çalışmalarında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Ahmet Albayrak, Kurumsal Bankacılık, Yatırım Bankacılığı, Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız olarak görevlendirildi.

     

Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz Bey’in Bankacılık Servis Grubu sorumluluğuna atanmasıyla boşalan Bireysel Bankacılık ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcılığı görevine ise meslek hayatına 20 yıl önce Kuveyt Türk şubesinde başlayarak uzun yıllar şube müdürlüğü yapan Kuveyt Türk’ün ilk Bölge Müdürlerinden ve son olarak üç yıldır Bankamızın İnsan Kaynakları & Eğitim ve Kalite Grup Müdürlüğü görevini yürüten Mehmet Oral getirildi.

Global ekonomik konjonktür ile gelişen Kuveyt Türk’ün artan ihtiyaçları çerçevesinde, Vizyon 2018 stratejimize daha odaklı, ana ortak KFH sinerjisiyle daha entegre ayrı bir yönetim fonksiyonu belirmiş olup bu maksatla Strateji ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı tahsis edilmiş olup, bu yeni göreve Bilgi Teknolojileri, Hazine ve Sistem Geliştirme alanlarında başarılı çalışmalara imza atan Grup Müdürü Aslan Demir atandı.


Click

“Hac Yolu” Fotoğrafları Ayasofya’da

17.10.2012

Click

“Hac Yolu” Fotoğrafları Ayasofya’da

17.10.2012

     

“Evliya Çelebi Hac Yolu” belgesel projesi fotoğraf sergisi, Ayasofya Sultan Türbeleri Bahçesi’nde açıldı.

Kuveyt Türk tarafından bir belgesel proje olarak hayata geçirilen “Evliya Çelebi Hac Yolu” kapsamında yer alan fotoğraf sergisi, 17 Ekim 2012 Çarşamba günü düzenlenen özel etkinlikle Ayasofya Müzesi Sultan Türbeleri Bahçesi’nde ziyarete açıldı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe İstanbul İl Turizm ve Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Topkapı Sarayı Başkanı Haluk Dursun, Proje Yönetmeni Mustafa Aksay ile birlikte çok sayıda basın mensubu ve davetli iştirak etti.

Belgeselin yapımcılığını da üstlenen Mustafa Aksay’la birlikte Ömer Aksoy tarafından çekilen 60 fotoğraf ve 6 adet bilgi panosundan oluşan ve ücretsiz olarak gezilebilecek serginin hac ziyareti döneminde olunması sebebiyle yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor.


Türk Kültür Elçisi Evliya Çelebi’nin tasvirleri eşliğinde varlığını bugünde sürdürmekte olan eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisinde; Kabe’deki Mimar Sinan eseri revakların yanı sıra, günümüze kadar ulaşmış değerler yer alırken, Evliya Çelebi’nin Şam, Medine ve Mekke ve Cidde’yi kapsayan hac yolculuğu kutsal emanetler gerek görsel gerekse metin olarak atıfta bulunan fotoğrafla sergileniyor.

“Evliya Çelebi Hac Yolu” Belgesel projesinde, film fotoğraf çekimleri en ileri teknolojiye sahip kamera ve aksesuarlar yardımıyla Suudi yetkililer koordinasyonuyla gerçekleştirildi.

     

     

EDİTÖRE NOT:

EVLİYA ÇELEBİ: BELGESEL- KİTAP- SERGİ PROJESİ

1- DRAMA BELGESEL FİLM

Yönetmen: Mustafa Aksay

Danışman: S. Ali Kahraman

Oyuncu: Sinan Albayrak

2 Bölüm x 45 dakika (90 dakika)

Full HD format

2- KİTAP / ALBÜM

Metinler: Evliya Çelebi

Metin Editörü: S. Ali Kahraman

Fotoğraflar: Mustafa Aksay, Faruk Aksoy

260 sayfa, Bez ciltli, prestij kitap

3- FOTOĞRAF SERGİSİ

80 x 120 cm. ebadında 60 fotoğraf

6 adet bilgi panosu (90 x 200 cm)PROJENİN AKIŞI:

1. BÖLÜM: MEDİNE-İ MÜNEVVERE

Medine dışında olan ziyaretler. Medine Kalesi. Ravza-i Mutahhara ve Kabr-i Şerifi ziyaret. Hazreti Ebubekir Ziyareti. Cibril Makamı. Peygamberimizin kızı Hazreti Fatımatüzzehra. Hazreti Ömer’in menakıbı. Medine Kalesinin içindeki imaretler. Kuba Mescidi. Hazreti Hamza ziyareti. Veda ziyareti evsafı. Medine’den Mekke’ye doğru yolculuk. Bedir Kalesi evsafı. Peygamber Mağarası. Umre Makamı menzili.


2. BÖLÜM: MEKKE-İ MÜKERREME

Vadii Fah menzili. Mekke’de Mısır ve Şam askerlerinin alayı. Mualla Vadisi. İbrahim Halilullah Makamı ziyareti. Safa Kapısı. Arafat Dağı ziyareti. Müzdelife menzili. Mina Menzili. Nur Dağı. Mekke’nin hududu. Mekke Mollası’nın vasıfları. Harem-i Şerif Kapıları. Harem-i Şerif Sütunları sayısı. Beytullahül’ın ahvali. Mekke’nin Fethi. Hacer-i Esved’in rengi, boyu, bosu. Zemzem suyunun vasıfları. Mekke şehri mescitleri.

     
     

Detaylı Bilgi İçin;

CPR İletişim Hizmetleri

Esin Özdemir

T: 0 212 246 20 12 / G: 0533 353 75 15 / M: esin@cpr.com.tr


Kuveyt Türk Katılım Bankası

Esra Hebil

T: 0212 354 11 56 / M: esra.hebil@kuveytturk.com.tr


Click

Kuveyt Türk, "İşin Doğrusunu" Gaziantep'te Anlattı

09.10.2012

Click

Kuveyt Türk, "İşin Doğrusunu" Gaziantep'te Anlattı

09.10.2012

     

Kuveyt Türk’ün, Kobilerin istikrarlı büyümelerini sağlamaya yönelik olarak tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunduğu “Kuveyt Türk İşin Doğrusu” zirvesi, Kayseri’nin ardından Gaziantep’te gerçekleşti.

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, “İşin Doğrusu; Etik Bankacılık ve Sağlam Finansal Kararlar” konseptiyle tecrübe, bilgi ve birikimlerini paylaştığı Anadolu bölge toplantıları şeklinde işletme sahipleriyle bir araya geldiği buluşmalarının en son adresi; Kayseri’nin ardından Gaziantep oldu.


Gaziantep The Anatolian Otel’de düzenlenen etkinliğe, Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, Güney Anadolu Bölge Müdürü Yemliha Gökçe, tüm Gaziantep Şubelerinin çalışanları ile Gaziantep İş Dünyası’nın temsilcileri katıldı.


Ufuk Uyan: “Bölgeye Destek Amacıyla Kullandırılan Kredilerin Maaliyetlerini Aşağı Çektik”

Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ,Gaziantep ‘te Kuveyt Türk’ün 7. KOBİ buluşmaları toplantısında yaptığı konuşmada cari açık tedbirleri ve özellikle Suriye ile yakın ilişkiler içinde olan bölgede yaşanan gerginlik sebebiyle yavaşlayan ekonomide, küçük işletmelere destek amaçlı kullandırılan kredilerin maliyetlerini aşağı çektiklerini söyledi. Uyan , 2013 yılında orta vadeli programa göre büyümenin yüzde 4 seviyesinde hedefleneceğini , KOBİ lerin daralan iç ve dış şartlar çerçevesinde çok ihtiyatlı olmaları gerektiğini söyledi.

     
     

İrfan Yılmaz; "En Önemli Kaynak; Nakit"

Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, katılımcılara yönelik olarak yaptığı sunumda farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı. Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkat çeken Yılmaz, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, “İşletme sermayeniz yeterli mi?”, “Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu?” ve “Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı?” sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.

Kredi kartına borçlanmak ve tüketici kredisi çekip ödemeleri karşılamanın yanlışlığına da değinen Yılmaz, nakit ve borç ilişkilerinin basit olması esasına vurgu yaparak, konuyu “Para Öncelikle Alacaklılarındır” diyerek özetledi. Konuşmasında, borç yönetiminin önemine dikkat çeken Yılmaz, “Ticari borçlarınızın da maliyeti var. 12 ay sıra taksit 1 yıl vade değildir, bir malı vadeli almak karlılığa ciddi darbe olabilir” dedi. Firmaların ürünlerini fiyatlarken doğru dengeyi bulmalarını öneren Yılmaz, kısa vadeli fonlarla uzun vadeli yatırımların da mümkün olamayacağını sözlerine ekledi.


Gaziantep’te Kullandırılan Fonlar Toplanan Fonların Yüzde 105’i

Yıl başında, 2012 sonu için koyduğu 220 şubeye ulaşma hedefine Ağustos ayı başı itibariyle ulaşan Kuveyt Türk, 4 şubeyle hizmet verdiği Gaziantep’e büyük önem veriyor. 2012 yılı Altı Aylık döneminde Gaziantep şubelerinde kullandırılan fonun, toplanan fonların yüzde 230’unu oluşturuyor. Katılım Bankalarında bu oran yüzde 180 iken, mevduat bankalarında ise yüzde 255 tir. Kuveyt Türk, Gaziantep ilinde toplam kredilerin yüzde 2.6’sına toplam mevduatın ise yüzde 2.7’ine sahip.


Click

EVLİYA ÇELEBİ’YE BİR “SELAM”

05.10.2012

Click

EVLİYA ÇELEBİ’YE BİR “SELAM”

05.10.2012

     

Kuveyt Türk, sergi, kitap ve belgesel film olarak hazırladığı “Evliya Çelebi Hac Yolu” projesi ile kültür ve sanat dünyasına çok önemli bir eser kazandırdı!

Büyük Türk Seyyahı Evliya Çelebi’nin bütün dünyada en önemli seyahat eseri olarak kabul edilen "SEYAHATNAME'SİNİN" 9.cildinde yer alan Kutsal Hac Yolculuğu, Kuveyt Türk tarafından bir belgesel proje olarak hayata geçirildi.

UNESCO’nun Evliya Çelebi yılı olarak kabul ettiği 2011 yılında başlayan proje, 05 Ekim 2012 Cuma günü Cemal Reşit Rey’de düzenlenen bir davetle kültür ve sanat dünyasına tanıtıldı.

Kokteyl ve sergi açılışıyla başlayan davet, ana salonda açılış konuşmasını Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın yaptığı bir gösterimle devam etti. Belgeselin kısa film gösterisinin ardından konuşmalara geçildi.

Topkapı Sarayı Başkanı Haluk Dursun, “Ayasofya Türbedarlığından, Saraya... Evliya Çelebi” konulu konuşmasını, Proje Danışmanı Seyit Ali Kahraman’ın belgeselin içeriğini anlatan “Evliya Çelebi ve Hac Yolcuğu” başlıklı sunumu izledi.

Program Göksel Baktagir yönetimindeki, İstanbul Sazendeleri’nin “Seyyah Nağmeler” konseriyle sonlandı.

“Evliya Çelebi Hac Yolu” fotoğraf sergisi 05 Ekim -10 Ekim 2012 arasında Cemal Reşit Rey salonunda sergilşenmeye devam edecek. Daha sonra ise Ayasofya Camii’nde, 09 Ekim- 09 Kasım 2012 tarihleri rasında bir ay süreyle görülebilecek.


Uyan “Bu belgesel, Hac için İstanbul’dan yola çıkmış ve ömrü ahir zamanında geri dönemeyeceği İstanbul’a veda etmiş Evliya Çelebi’ye bir selamdır!”


Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan yaptığı açılış konuşmasında, hazırladıkları belgeseli, “Yaşanmış değerlerin asılı durduğu bu zaman yolculuğunda gördük ki, tarihini yazan ve nakleden Türk kültür elçisi Evliya Çelebi, tarih, coğrafya, şehir mimarisi, şehir tarihi, musiki, hat gibi hayata ve insana dair birçok alanda dinleyen, gözlemleyen, anlatan, söz, yazı, iletişim üstadı ve toplum bilimci olarak ta bize çok şey bırakmış. Biz de “Hac” seyahatine bu zaman tünelimizde odaklanarak fener tuttuk. Aslından tercümeden ziyade biraz sade bir yorum tercih ettik ve eseri bahsi geçen kutsal mekânlara yapılan güncel seyahatlerin objektife yansıyan gözlemleriyle destekledik. Bu kitap, on ciltlik bir külliyatın sahibi olarak sadece birkaç kelime ve imaja sığdırarak haksızlık ettiğimiz Evliya Çelebi’yi daha iyi tanıma ve tanıtmaya dair bir yolculuk özetidir” diyerek tanıttı.

Belgesel bir yılda tamamlandı !!!

Proje genel yönetmenliğini Mustafa Aksay ve danışmanlığını Seyit Ali Kahraman’ın yürüttüğü belgeselin, 2011 Hac döneminde başlatılan çekim çalışmaları, 2012 Haziran ayı sonunda tamamlandı. Belgesel, Evliya Çelebi’nin, gördüğü bir rüya üzerine karar verdiği Hac ziyareti ve bu dönemde 17. Yüzyıl Mekke ve Medine’sinden kesitleri barındırıyor. Büyük bir medeniyetin kutsal topraklardaki izlerini, mübarek beldelerde bulunan Osmanlı eserlerini tasvir ederek, Evliya Çelebi’nin bize bıraktığı 400 yıllık mirası gelecek nesillere taşımayı amaçlıyor.

     

Proje, Evliya Çelebi Hac Yolu belgeseli ve kutsal topraklara bir yolculuk olmaktan öte, 400 yıllık bir tarihin görsel dokümanı niteliğini de taşıyor. Bugün çok az sayıda kalan yüzlerce eserin izlerini taşıyan ve kayda geçecek parçaları birleştiren eser, bir kültür ve medeniyet mirasının; sergi, kitap ve film yolu ile tüm insanlar tarafından görülmesi, okunması ve izlenmesine imkan sağlıyor.


PROJE HAKKINDA

PROJE FORMATI:

1- DRAMA BELGESEL FİLM

Yönetmen: Mustafa Aksay

Danışman: S. Ali Kahraman

Oyuncu: Sinan Albayrak

2 Bölüm x 45 dakika (90 dakika)

Full HD format


2- KİTAP / ALBÜM

Metinler: Evliya Çelebi

Metin Editörü: S. Ali Kahraman

Fotoğraflar: Mustafa Aksay, Faruk Aksoy

252 sayfa, Bez ciltli, prestij kitap

     

3- FOTOĞRAF SERGİSİ

CRR: 125 x 190 cm. ebadında 12 fotoğraf

125 x 3000 cm. Ebatlarında 7 adet panorama

AYASOFYA: 150 x 2000 cm. ebadında 22 fotoğraf


PROJENİN AKIŞI:

1. BÖLÜM: MEDİNE-İ MÜNEVVERE

Medine dışında olan ziyaretler. Medine Kalesi. Ravza-i Mutahhara ve Kabr-i Şerifi ziyaret. Hazreti Ebubekir Ziyareti. Cibril Makamı. Peygamberimizin kızı Hazreti Fatımatüzzehra. Hazreti Ömer’in menakıbı. Medine Kalesinin içindeki imaretler. Kuba Mescidi. Hazreti Hamza ziyareti. Veda ziyareti evsafı. Medine’den Mekke’ye doğru yolculuk. Bedir Kalesi evsafı. Peygamber Mağarası. Umre Makamı menzili.


2. BÖLÜM: MEKKE-İ MÜKERREME

Vadii Fah menzili. Mekke’de Mısır ve Şam askerlerinin alayı. Mualla Vadisi. İbrahim Halilullah Makamı ziyareti. Safa Kapısı. Arafat Dağı ziyareti. Müzdelife menzili. Mina Menzili. Nur Dağı. Mekke’nin hududu. Mekke Mollası’nın vasıfları. Harem-i Şerif Kapıları. Harem-i Şerif Sütunları sayısı. Beytullahül’ın ahvali. Mekke’nin Fethi. Hacer-i Esved’in rengi, boyu, bosu. Zemzem suyunun vasıfları. Mekke şehri mescitleri.


PROJENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

400 yıl öncesine ait bir yolculuğun ekrana taşınması ve fotoğraf karelerinde yansıtılması oldukça zahmetli ve titiz bir çalışmanın ürünü olacaktır. Özellikle Mekke ve Medine’de, o zamana ait eserlerin tamamına yakınının yok olduğu veya tahrip olduğu göz önüne alınarak, o mekanların bugünkü görüntüleri üzerinde Evliya Çelebi’nin tasvirleri yer almaktadır.

Fakat ağırlıklı olarak varlığını bugün de sürdürmekte olan eserlere yer verilmiş ve böylece Kabe’deki Mimar Sinan eseri revaklarda olduğu gibi, bu eserlerin geleceğe taşınmasına da vesile olunacaktır.Gerek film çekimleri ve gerekse de fotoğraf çekimleri en ileri teknolojiye sahip kamera ve aksesuarlar kullanılarak ve Suudi yetkililerin de koordinasyonu ile gerçekleştirilmiştir.


EVLİYA ÇELEBİ KİMDİR?

10 Muharrem 1020 / 25 mart 1611 tarihinde İstanbul’da, Unkapanı’nda dünyaya gelen Evliya Çelebi’nin babası Saray-ı Âmire Kuyumcubaşısı Derviş Mehmet Zıllî Efendi’dir. Kendisi atalarının Hoca Ahmed Yesevî soyundan geldiğini ve babasının Kanunî’nin seferlerine katıldığını, Kıbrıs’ın fethinde bulunduğunu, Sultan Ahmed Camii’nin tezyinatında hizmet gördüğünü ve Müsahib-i Şehriyâriliği’ne yükseldiğini bildirir. Ailesinin Kütahyalı olup Germiyanoğlu ailesine mensup bulunduğunu, İstanbul’a gelip yerleştiklerini ifade eder.

Aynı zamanda hafız-ı Kurân olan Evliya Çelebi’nin, iyi bir medrese eğitimi gördüğü, yedi yıla yakın bir süre Şeyhül İslâm Hamid Efendi Medresesi’nde öğrenim gördükten sonra Enderun’a girdiği, daha sonra IV. Murad’a takdim edildiği ve burada dört yıl başarılı eğitimden sonra Sipahi Zümresine dahil edildiği bilinmektedir.

Fakat onun asıl hayali, sarayda bir makam elde etmek değil, görkemli imparatorluk coğrafyasını yakından görüp tanımak, bu coğrafya üzerindeki muhteşem eserleri tek tek ziyaret ederek kaleme almak, duygu ve düşüncelerini gelecek nesillere aktarmaktır.

O günün şartlarında imkansız gibi görünen bu hayali, bir gece gördüğü rüya ile gerçeğe dönüşür. 1040 yılı Muharrem Ayı’nın (19 Ağustos 1630) kutlu bir Aşure günü rüyasında sabah namazı vakti, kendisini İstanbul’da Ahi Çelebi Camii’nde bulur. Sahabeler ve evliyaların cemaatini oluşturduğu camiye gelen Hazreti Peygamber sabah namazını kıldırır.

Namazdan sonra Peygamberin huzuruna gelerek mübarek ellerini öpen Evliya Çelebi, “şefaat ya Rasulallah” diyeceğine “seyahat ya Rasulallah” der ve seyahatleri başlamış olur!

Ömrünün tam 40 yılını seyahat ederek geçiren Evliya Çelebi, bu geniş coğrafyayı 10 cilt tutacak bir “Seyahatname”ye sığdırır ve günümüze aktarır. Başta İstanbul ve Anadolu olmak üzere, Rumeli, Bosna, Bulgaristan, Avusturya, Almanya, Kırım, Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, Filistin, İran, Irak, Rusya, Kazakistan, Arnavutluk, Rodos ve Girit gibi Osmanlı’nın bulunduğu her karış toprağı ziyaret etmiştir.

Mezar taşlarından sebillerine, evlerinden camilerine adeta bu toprakların bir bir envanterini çıkaran bu büyük insan, 1671 yılında yine bir rüya görür. Kadir Gecesinde Eyüp Sultan Camiinde namaz kılmakta ve babası Mehmet Zıllî Efendi ile hocası Evliya Efendi de orada bulunmaktadırlar. Namazdan sonra her ikisi de artık Hac farizasını ifa etmesi gerektiğini söylerler. Bunun üzerine Hacca gitmeye karar veriri ve bu defa kutsal bir yolculuk için sefere koyulur.


YAPIMCI KİMLİĞİ

Doku Film Prodüksiyon Tanıtım AŞ, 1992’den bu yana film yapım sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluştur. Uzmanlık alanı ‘belgesel’ yapımcılığı olan Doku Film'in gerçekleştirdiği en önemli eseri; 13 Bölüm olarak hazırlanan Hicaz Demiryolu Belgeselidir. İstanbul’dan Medine'ye kadar tüm istasyonları görüntüleyerek Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Suudi Arabistan’a ulaşan bir yolculuğun adıdır Hicaz Demiryolu. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen film, TRT'de prime time olarak yayınlanmış, yurt dışı kanallarda gösterilmiş ve birçok ödül kazanmıştır.

2000 yılında gerçekleştirdiği Hac Belgeseli, gerçek anlamda ve tüm yönleri ile çekilen ilk Hac belgeselinin adıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından tavsiye edilen ilk belgesel olma özelliğini de taşımaktadır.

Son büyük proje olan Mimar Sinan The Architect, belgesel film, kitap ve sergi çalışması ilk olarak, 9 Haziran 2009’da Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde Çankaya Köşkü'nde sergilenmiş ve daha sonra başta Roma, Berlin ve Londra olmak üzere 15 büyük şehirde gösterimi yapılmıştır.

Click