Kuveyt Türk’e ‘Türkiye’nin En Büyük Sukuk İhraççısı’ Ödülü

04.11.2016

Click

Kuveyt Türk’e ‘Türkiye’nin En Büyük Sukuk İhraççısı’ Ödülü

04.11.2016

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen ‘Sermaye Piyasaları Ödülleri’nde, 2016 yılının ‘Türkiye’nin En Büyük Sukuk İhraççısı’ ödülüne layık görüldü. Ödülü Kuveyt Türk Genel Müdür Ufuk Uyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), her yıl sermaye piyasalarına değer katan kuruluşları ödüllendirdiği töreninde bu yıl sektöre kazandırdığı çalışmalar dolayısıyla Kuveyt Türk’ü de ödüle değer gördü. Kuveyt Türk, 2016 yılı Şubat ayında 350 milyon dolarlık sermaye benzeri sukuk, Mayıs ayında 300 milyon lira yurt içi kira sertifikası ve Ekim ayında ise 500 milyon dolarlık uluslararası sukuk ihracı gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük ihraçcısı unvanını elinden bırakmadı.

Özel sektörün gerçekleştirdiği en yüksek tutarlı ‘sukuk ihraçlarıyla’ Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktan ve bu ödüle layık görülmekten memnuniyet duyduklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, sukuk ihraç talebinin seviyesinden ve bölgesel çeşitlilikten memnun olduklarını dile getirdi. Bu ihraçla birlikte uluslararası yatırımcıların Kuveyt Türk’e duydukları güveni gösterdiğine vurgu yapan Uyan, “Kuveyt Türk’ün ve Türkiye’nin orta-uzun vadeli riskini alma iştahlarını ortaya koymuşlardır. Bu açıdan ülkemize yeni kaynakları getirebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. İhracımızın, Türkiye’den gerçekleşecek diğer yurt dışı ihraçlar için yeni bir gösterge olacağı görünmektedir. Zira 2016 yılında gerçekleştirilen diğer banka ihraçları ile kıyaslandığında, gerek talep yoğunluğu gerekse maliyet açısından en başarılı ihraç olma özelliğini taşımaktadır. Kuveyt Türk’ün güçlü sermaye yapısı ve kaliteli aktif yapısı kadar, katılım bankacılığı sektörünün süregelen gelişimi ve sukuk yatırımcılarının sektöre ve ülkemize olan inancı, bu ihracın başarılı bir şekilde gerçeklemesinde etkili olmuştur” dedi.

Kuveyt Türk 2015 yılında da yurtiçinde hem nitelikli yatırımcılara hem de halka arz şeklinde toplam yaklaşık 1 milyar 524 bin TL’lik 21 sukuk ihracı ve yurtdışında ise ringit cinsinden 3 adet 800 milyon ringit tutarında işlem ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektörün en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracını gerçekleştirmişti.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Uluslararası Dolar Sukuk İhracına Yüksek Talep

01.11.2016

Click

Kuveyt Türk’ün Uluslararası Dolar Sukuk İhracına Yüksek Talep

01.11.2016

Kuveyt Türk’ün 5 yıl vadeli 500 milyon Amerikan Doları tutarında uluslararası sukuk ihracına yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. İşlem, aynı zamanda 2016 yılında Türkiye’den gerçekleştirilen en başarılı uluslararası sermaye piyasaları ihracı oldu.

Yurtiçinde ve yurtdışında sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük eden Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın,5 yıl vadeli ve 500 milyon USD nominal değerli sukuk ihracı, rekabetçi bir getiri oranı ile fiyatlanmasına rağmen 4 kat fazla taleple karşılaştı. İhraca Körfez bölgesinden, Avrupa’dan ve Asya’dan toplam 150 yatırımcı ilgi gösterdi. Yatırımcıların %61’i Körfez bölgesinden, %27’si İngiltere ve Avrupa’dan ve %12’si ise Asya’dan) oldu.

İhraç talebinin seviyesinden ve bölgesel çeşitliliğinden memnun olduklarını dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, “Önceki ihraçlarımızda da olduğu gibi, uluslararası yatırımcılar Kuveyt Türk’e duydukları güveni göstermiş ve Kuveyt Türk’ün ve Türkiye’nin orta-uzun vadeli riskini alma iştahlarını ortaya koymuşlardır. Bu açıdan ülkemize yeni kaynakları getirebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. İhracımızın, Türkiye’den gerçekleşecek diğer yurt dışı ihraçlar için yeni bir gösterge olacağı görünmektedir. Zira 2016 yılında gerçekleştirilen tüm ihraçlar ile kıyaslandığında, gerek talep yoğunluğu gerekse maliyet açısından en başarılı ihraç olma özelliğini taşımaktadır. Kuveyt Türk’ün güçlü sermaye yapısı ve kaliteli aktif yapısı kadar, katılım bankacılığı sektörünün süregelen gelişimi ve sukuk yatırımcılarının sektöre ve ülkemize olan inancı, bu ihracın başarılı bir şekilde gerçeklemesinde etkili olmuştur” dedi.

Kuveyt Türk, 5 yıl vadeli sukuk ihracında KFH Capital’ı Global Coordinator; Bank ABC, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital, KFH Capital, Noor Bank, Qinvest, Standard Chartered Bank’ı Lider Düzenleyici/Talep Toplayıcı Banka; Al Rayan Investment ve Warba Bank’ı Eş Düzenleyici Banka olarak atadı.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Yeni Reklam Filmi

26.10.2016

Click

Kuveyt Türk’ten yeni Reklam Filmi

26.10.2016

Kuveyt Türk evde yatan altınları çalışmaya çağırıyor

Kuveyt Türk yeni reklam filmiyle, Türk halkını geleneksel altın saklama yöntemlerini bir yana bırakıp, altınlarını ülke ekonomisinde değerlendirmeye davet etti. Banka, reklam filminde altının önemini onu yeniden tanımlayarak anlattı. Doğum, kına gecesi, altın günleri gibi görüntülerle altının geleneklerimizdeki anlamına ve kıymetine çağırışımda bulunarak başlayan reklam filmi, Türk halkının aklına gelebilecek altın saklama sahneleriyle devam ediyor.

“Çalışan altın demek millete kazanç, ekonomiye destek demek”

Türk halkının büyük kısmının hala altınlarını geleneksel yöntemlerle evde tutmaya devam ettiğine dikkat çeken reklam filmi, evde duran değil, çalışan altının kıymetli olduğunu vurguladı. Reklam filmi, çalışan altını “millete kazanç, ekonomiye destek” olarak tanımladı.

Altınla birikim yaparken Türkiye’nin altın rezervine de destek olmaya davet eden reklam filminde “Hem siz kazanın hem Türkiye kazansın” mesajı öne çıkarıldı.

“Altın uzmanı Kuveyt Türk”

Kuveyt Türk reklam filminde kendini “altın bankacılığı denince ilk akla gelen banka” ve “altın uzmanı” olarak konumlandırdı. Reklam filmi, özgün müziği eşliğinde yurdum insanının sıcak hallerini ve parlak zekasını yansıtan görüntüleri izleyicilerle buluşturdu.

Kuveyt Türk'ün yeni reklam filmi, Gram İstanbul reklam ajansı tarafından hazırlandı. Çekimleri iki gün süren reklam filminin yönetmenliğini ise sinema ve reklam yönetmeni Emir Khalilzadeh üstlendi.

Kuveyt Türk altın hesapları ile katılım bankacılığı sektöründe birinci, tüm bankalar arasında ikinci sırada

Altın toplama kampanyasına 2011 yılında başlayan Kuveyt Türk, bugüne kadar toplamda 11 ton altın topladı. Haftalık olarak tüm şubelerde düzenlenen altın günlerine 80.000’i aşkın müşteri katıldı. Kuveyt Türk altın hesapları ile katılım bankaları arasında %55 pazar payına sahip olarak lider konumda bulunuyor. Tüm bankacılık sektöründe ise %12 pazar payına sahip olarak 2. sırada yer alıyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Türkiye’de Bir İlk

21.10.2016

Click

Kuveyt Türk’ten Türkiye’de Bir İlk

21.10.2016

Dijital Bankacılıkta BES Dönemi Başlıyor

Kuveyt Türk’ün hizmete sunduğu, Türkiye’nin ilk dijital faizsiz bankacılık platformu Senin Bankan, dijital bankacılık alanındaki hizmetlerine bir yenisini daha katıyor. Bankanın, tüm müşterilerine bankacılık işlemlerini istediği zamanda ve istediği yerde gerçekleştirebilmeleri için hizmete sunduğu ve kısa sürede on binlerce müşteriye ulaşan Senin Bankan, bir ilke imza atarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ni dijital ortama taşıdı. Kuveyt Türk, bu hizmetle katılım bankacılığında BES işlemini online yapan ilk ve tek firma oldu.

Senin Bankan BES Emeklilik Planına başvurmak için öncelikle Senin Bankan üzerinden basit bir formun doldurulması gerekiyor. Ardından, Kuveyt Türk’ün iştiraki olan Katılım Emeklilik müşterilerle iletişim kuruyor ve gerekli bilgileri aktararak BES üyelik işlemini gerçekleştiriliyor. Bu uygulamayla BES katılımcıları şubeye gitmeden, daha düşük masraflı emeklilik planına dahil olup, daha düşük katkı payı ile emeklilikleri için birikim yapabiliyor.

“Gençleri BES ile tanıştırmayı hedefliyoruz”

Son yıllarda Türkiye’de ciddi bir müşteri potansiyeline ulaşan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin devlet desteği ve kurumların bu alandaki kampanyaları ile ilgi odağı olmaya devam ettiğini belirten Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, “Dijital Bankacılığın kazanımlarının artmasıyla, özellikle gençleri Bireysel Emeklilik Sistemi ile tanıştırmayı hedefliyoruz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin dijital ile buluşması, devlet desteği, masrafların azalması BES’i güvenli bir limana dönüştürüyor. Böylelikle Senin Bankan dijital bankacılığın etki alanını da genişletmeye devam ediyor” dedi.

Senin Bankan’ın hizmet kolaylığı ile değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap verme noktasında diğer bankalardan farklılaştıklarını ifade eden Oral, “Senin Bankan BES emeklilik planı düşük masraflı olarak müşterilere sunulacak. BES başvurusu yapan müşterilerimize katkı payı odaklı altın puan, alışveriş fırsatı gibi farklı alternatifler getiren çeşitli kampanyalardan faydalanabilecekler” dedi.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten ‘Göz Nuru’ Sergisi

14.10.2016

Click

Kuveyt Türk’ten ‘Göz Nuru’ Sergisi

14.10.2016

Yüzyıllar boyu geleneksel kültür ve sanatın önemli bölümü oluşturan Türk süsleme sanatlarından Katı’ Kuveyt Türk’ün ev sahipliğinde yapılan Kurretu’l-‘Ayn Katı’ sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

New York İslam Sanatları Merkezi Kurucusu, Katı’ sanatkârı Müjgân Başköylü ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan serginin açılışı, 13 Ekim Perşembe günü, Kuveyt Türk’ün Esentepe’deki Genel Müdürlük binasında bulunan sergi salonunda gerçekleştirildi. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın ev sahibi olduğu açılış törenine Dürdane Ünver, Hikmet Barutçugil ve Ali Hüsrevoğlu gibi Katı’ ustalarının yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Törende bir konuşma yapan Uyan, “Kuveyt Türk olarak, ‘değerlerimize sahip çıkmak’ amacıyla destek verdiğimiz çalışmalar arasında Türk İslam sanatları özel bir yere sahip. Şubelerimizde, başucumuzda muhafaza ettiğimiz sanat eserleri, hizmet anlayışımızda da ilham kaynağımız olmuştur. Kıymetli sanatkârlarımızın çalışmalarını merkezimizde daha sık ağırlayarak ve halkın ziyaretine açık tutarak geleneksel sanatlarımızı daha geniş kitlelere sevdirmeye gayret edeceğiz” dedi.

Katı sanatkârı Müjgan Başköylü ise konuşmasında “New York İslam Sanatları Merkezimizi kurarken amacımız, bir göz aydınlığı oluşturmak, İslam sanatının güzelliklerini deniz ötesine taşımaktı. Bu sergide de göz nuru ile hazırlanmış çalışmalarımızı sizlerle paylaşmak ve nasıl yaptığımızı anlatmak istedik. Teşviklerinden dolayı Kuveyt Türk Katılım Bankasına şükranlarımı sunarım” dedi.

Kuveyt Türk, geleneksel sanatları yaşatıyor

Ziyaret edenleri “zarif kesitlerin ahengine yapacağı bir yolculuğa” çıkaracak Katı’ sergisi, bu alanda yeni yorumlanmış eserleri tek bir şemsiyenin altında sunan orijinal ve öncü bir çalışma olmasıyla dikkat çekiyor.

Bankacılık sektörünün gelişimine katkı sağlarken, değerlerimizi yaşatmak adına önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, topluma ve dünyaya iz bırakan Türk-İslam sanat eserlerine sahip çıkıyor. Ve Bu eserlerin değerinin ve manasının doğru bir şekilde geleceğe taşınmasına amaçlıyor.

Sergi, 13 Ekim – 14 Kasım 2016 tarihleri arasında Esentepe’de bulunan Kuveyt Türk Genel Müdürlük binasında ziyaret edilebilecek.

 
 
Click

Kuveyt Türk’e “Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu” Ödülü

11.10.2016

Click

Kuveyt Türk’e “Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu” Ödülü

11.10.2016

Kuveyt Türk, dünyanın önemli ekonomi ve finans dergilerinden Global Finance’in bankacılık sektörünün en iyilerini belirlemek için yaptığı araştırmada “Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu” seçildi. Washington’da düzenlenen ödül törenine katılan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ve Kuwait Finance House (KFH) Grup CEO’su ve Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Üyesi Mazin Saad Al-Nahedh ödülü birlikte aldı.

Ödülü alırken Kuveyt Türk’ün Türkiye’deki çeyrek asrı aşan varlığının, sektördeki liderliğinin ve müşterilerinin güveninin nişanesi olarak bu ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Ufuk Uyan “27 yıldır müşterilerimize yenilikçi bankacılık hizmetleri sunuyor ve bu hizmetlerimizi devamlı geliştirmek için önemli araştırmalar yapıyoruz. Müşterilerimize en iyi çözümleri sunmanın yanı sıra katılım bankacılığının gelişimini sürdürebilmek hedefiyle de sektörümüze yenilikçi ürün ve hizmetler kazandırmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin A1 sertifikası almış ilk Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan, katılım finans ilkeleriyle kurulan fonları özel bir yapı içinde yöneten ilk portföy şirketini kuran ve Avrupa’yı katılım bankacılığıyla tanıştıran bankamıza bu başarının kazandırılmasında emeği geçen bütün çalışanlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Kuveyt Türk’ün ana ortağı Kuwait Finance House da, Global Finance dergisinin aynı araştırması sonucunda “Körfez Bölgesi'nin En İyi Finansal Kuruluşu” ve “En İyi Proje Finansmanı Sağlayıcısı” ödüllerini aldı.

180 ülkede 50 binden fazla okura ulaşan New York merkezli Global Finance dergisi her yıl dünyanın en iyi bankalarını seçiyor.

 
 
Click

KUVEYT TÜRK 200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

04.10.2016

Click

KUVEYT TÜRK 200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

04.10.2016

Katılım Bankacılığı sektörünün öncüsü Kuveyt Türk, 2017 yılını yeni çalışanlarıyla karşılamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl açacağı şubelerinde, Genel Müdürlükte ve Bilgi Teknolojileri birimlerinde 200 yeni çalışan istihdam etmek üzere başvuru almaya başlayan Banka, reel ekonomiyi destekleyerek Türkiye’nin büyümesine de katkı sağlamayı amaçlıyor.

Faizsiz bankacılık alanında çalışmaya istekli, üniversitelerin İktisadi ve İdari Birimler veya Mühendislik ( İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği) bölümlerinden mezun kişilerin başvurularını kabul eden Kuveyt Türk, müşteri ve başarı odaklı çalışanlar ile 27 yıldır sürdürdüğü ‘müşteri memnuniyetini’ de artırarak devam ettirmeyi hedefliyor. Hali hazırda 5 bin 445 kişiye istihdam sağlayan Kuveyt Türk, ‘Bankada Kampüs’ projesi ile de 600 öğrenciye yarı zamanlı staj imkânı tanıyor.

Başvurular Kuveyt Türk’ün www.katilbize.com adresinden 14 Kasım 2016 tarihine kadar yapılabilecek.

 
 
Click

Kuveyt Türk 3. Kez En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü’nün Sahibi

28.09.2016

Click

Kuveyt Türk 3. Kez En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü’nün Sahibi

28.09.2016

Kuveyt Türk AR-GE Merkezi, 5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde Bankacılık ve Finans Sektörü kategorisinde “En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülüne layık görülerek 3 yıl üst üste ödülün sahibi oldu.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ankara’da yapılan zirvenin Bankacılık ve Finans kategorisinde üçüncü kez “En İyi Ar-Ge Merkezi” seçildi. Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi Ödül ve Belge töreninde, ödülü zirveye katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar’a takdim etti.

Üst üste 3 yıl boyunca bu ödülü almaktan mutluluk duyduklarını belirten Gündebahar, “Bu yıl 5. yılını kutlayan Kuveyt Türk Ar-Ge Merkezi, zenginleşen kadrosu ve gelişen altyapısıyla bankacılık sektöründe yenilik getirmeye devam ediyor. Kuruluşundan bu yana peş peşe ödüller alarak gurur kaynağımız haline gelen Ar-Ge Merkezimizin vitrininde bu ödülü 3. kez görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Tüm çalışma arkadaşlarımızı ekip uyumu, başarılı koordinasyonları ve disiplinli çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Ar-Ge Merkezi çalışanlarımız kadar yurtiçinde ve yurtdışındaki iş ortaklarımıza da vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Teknoloji alanında Türkiye’nin prestijini artıracak projeler üretmeye devam edeceğiz”

Kuveyt Türk teknoloji ve Ar-Ge vizyonunu, ülke vizyonu ile birleştirmek ve uyumlulaştırmak hedefiyle çalışan Ar-Ge Merkezi’nin en önemli motivasyon kaynağının milli bir hedefin oyuncusu olmak ve katılım bankacılığını yükseltmek olduğunu dile getiren Gündebahar, uluslararası standartlara sahip merkezin teknoloji alanında Türkiye’nin prestijini artıracak projeler üretmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde atılan önemli adımlar ile yenilikçilik alanındaki potansiyelini harekete geçirmek adına veriliyor. 272 Ar-Ge merkezinin kendi kategorileri içinde değerlendirilerek verildiği ödüller, katma değeri ve teknolojik düzeyi yüksek ürünler üreten firmaların Ar-Ge ve girişimcilik faaliyetlerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Katılım Bankacılığı Esaslarına Uygun “Devlet Katkılı Konut Hesabı”

26.08.2016

Click

Kuveyt Türk’ten Katılım Bankacılığı Esaslarına Uygun “Devlet Katkılı Konut Hesabı”

26.08.2016

Kuveyt Türk, kendine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konutunu almasını desteklemek amacıyla devlet katkılı konut hesabını oluşturdu. Faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olarak hayata geçirilen Kuveyt Türk Devlet Katkılı Konut Hesabı ile banka, uzun vadeli birikim yapmak isteyen müşterilerine destek verecek. Kuveyt Türk, konut hesap birikimlerine devletin verdiği katkı payına ek olarak kar payı vererek müşterilerinin kazancını da katlayacak.

Konut hesabı, yurt içi şubelerinde Türk lirası cinsinden ve birikimli katılma hesabı olarak açılabilecek. Ortak hesap olarak açılamayacak Konut Hesabı, asgari 3 yıl vadeli açılabilecek ve hesap her yıl temdit olup, müşteri kar payı alacak. Aylık birikimler en az 250, en fazla 2500 TL tutarında yapılabildiği gibi 3 aylık dönemlerde 750 ila 7500 TL arasındaki tutarlarda da belirlenebilecek. Kuveyt Türk, bu hizmetiyle tüm gelir gruplarına hitap edecek.

Birden fazla konut hesabı açtıramayacak olan tasarruf sahipleri, konut hesaplarını başka bir bankaya da taşıyamayacaklar.

Birikim sahipleri yüzde 15 -20 arası katkı alabiliyor

Devlet katkısına hak kazanabilmek için, asgari 3 yıl boyunca bankanın belirlediği şartlarda ödemenin düzenli olarak yapılmış olması, başvurulan konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olması ve konut edinim tarihinden sonra en geç 6 ay içinde başvuru yapmış olması gerekiyor. Birikim sahipleri 3-4 yıl arasında yüzde 15 (en fazla 13,000 TL), 4-5 yıl arasında yüzde 18 (en fazla 14,000 TL) ve 5 yıl üzerinde yüzde 20 (en fazla 15,000 TL) katkı kazanabiliyor.

Konut Hesabına açılış tarihinde ve bir defaya mahsus 30,000 TL’ye kadar para yatırılabiliyor. Ara dönem ödemeli bir katılma hesabı olan konut hesabı, asgari üç yıl vadeli açılabiliyor. Kar payları müşterinin isteğine bağlı olarak cari hesapta veya ilgili katılma hesabının üzerine üst limiti aşmayacak şekilde eklenebiliyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk konut finansmanı kar oranını yüzde 0,89’a indirdi

11.08.2016

Click

Kuveyt Türk konut finansmanı kar oranını yüzde 0,89’a indirdi

11.08.2016

Kuveyt Türk konut sahibi olmak isteyenler için konut finansmanı kar oranlarında indirime gitti. Yeni ev sahibi olacak yatırımcılar, yüzde 0,89’dan başlayan kar oranıyla konut finansmanı kullanma imkânına sahip olacak.

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk, ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlayan konut finansmanı indirimini açıkladı. Banka, konut finansmanı oranını yüzde 0,89’a kadar indirdi.

Konut finansmanı indirimiyle konut sahibi olmak veya bu alana yatırım yapmak isteyenler vadeye göre farklı kar oranlarıyla büyük bir avantaj yakalayacak. Kuveyt Türk, 0-24 ay vadelerde yüzde 0.89, 24-60 ay vadelerde yüzde 0,99, 60-120 ay vadelerde yüzde 1,09 oranıyla tüketicilerine finansman sunacak.

Konut Kredisi %
0-24 Ay 0.89
24-60 Ay 0.99
60-120 Ay 1.09
 
 
Click

Kuveyt Türk 2016 yılının ilk yarısında 256 milyon TL net kar elde etti

09.08.2016

Click

Kuveyt Türk, 2016 yılının ilk yarısında 256 milyon TL net kar elde etti

09.08.2016

Kuveyt Türk Katılım Bankası 2016 yılının ilk yarı döneminde, net karını bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 24.4 artırarak 256 milyon TL ile kapattı. Toplam aktiflerini 2015 yılsonuna göre yüzde 4.9 artırarak 44.1 milyar TL’ye çıkaran Kuveyt Türk, öz varlıklarını da yüzde 8 oranında artırarak 3.7 milyar TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 2.6 artış sağlayarak 28.9 milyar TL’ye ulaşan Banka, fon kullanımında yüzde 6.8 artış gerçekleştirerek 28.9 milyar TL’lik fon kullandırdı.

Yılın ilk yarısındaki sonuçlardan memnun olduklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “27 yıldır istikrarlı olarak büyüyen bankamız sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşen performansıyla sektör liderliğini devam ettirmiştir. Bu tablo, müşterilerimize verdiğimiz güvenin en önemli göstergesidir. Bu yıl da müşterilerimize “gerçek bankacılık” anlayışıyla, ihtiyaçlarına en uygun finansal çözümleri sunmak ve daha iyi hizmet verebilmek için çalışmaya devam ediyoruz. En yaygın katılım bankası olmamızı sağlayan şube ağımıza 2016 boyunca toplam 30 yeni şube ekleyerek tüm bankacılık sektöründe en çok şube açan ilk üç bankadan biri olmayı hedefliyoruz. 2016, özellikle KOBİ müşterilerimize ticari faaliyetlerinde en iyi desteği sunabilmek için yeni ürün ve hizmetler geliştirdiğimiz bir yıl oluyor. Leasing, işlem bankacılığı ve dış ticaret gibi alanlarda müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetleri de çeşitlendiriyoruz” dedi.

Katılım bankacılığı sektöründe en çok vergi beyan eden banka

Kuveyt Türk, 2015 yılı vergilendirme dönemi içerisinde 159 milyon 650 bin TL vergi beyan ederek katılım bankaları arasında birinci, Türkiye Geneli ilk 100 listesinde ise 19. sırada yer aldı. “Sağlam Bankacılık” modeli ile Türk ekonomisine önemli katkılar sağlayan banka, 159 milyon 650 bin 48 lira vergi tahakkuk ettirerek katılım bankacılığı sektöründe en çok vergi beyan eden banka olurken, konvansiyonel bankacılık sektöründe önemli bankaları da geride bıraktı.

Türkiye’nin gelişimine destek olmak amacıyla ekonomisine ve geleceğine hizmet ettiklerini vurgulayan Ufuk Uyan “Türkiye ile dünya arasında finansal köprüler kuran Kuveyt Türk, öz sermaye yeterliliği açısından Türkiye’de finans sektörünün en güçlü aktörlerinden biri konumundadır. Faizsiz bankacılık ilkesi doğrultusunda gerek doğrudan finansman desteğiyle gerekse müşterek teşebbüs ortaklığıyla gerçek ve tüzel kişi mahiyetindeki yatırımcıları destekleyerek her dönem reel sektör aktörlerinin yanında yer almaktadır. Kuveyt Türk 5.363 personel ve 376 adet şube ağı ile Türkiye’nin her yerinden hizmet vermektedir” dedi.

En Çok Şube Açan Banka

Kuveyt Türk 2016 yılında açmış olduğu 20 şube ile tüm bankalar arasında en çok şube açan banka olmuştur. 2016 yılında yatırımlarına hız kesmeden devam eden banka, katılım bankacılığını Türkiye’nin farklı noktalarına ulaştırmaya devam etmiştir. Ufuk Uyan “Türk ekonomisine olan güvenimiz ve katılım bankacılığının lider bankası olmanın getirdiği mesuliyet ile hem katılım bankacılığı hem de tüm bankacılık sektöründe şubeleşmeye en çok yatırım yapan banka olduk” dedi.

 
 
Click

KUVEYT TÜRK KİRA SERTİFİKASINA YATIRIMCIDAN YOĞUN İLGİ

24.06.2016

Click

KUVEYT TÜRK KİRA SERTİFİKASINA YATIRIMCIDAN YOĞUN İLGİ

24.06.2016

Kuveyt Türk nitelikli yatırımcılar için 170 milyon TL tutarında 110 gün vadeli kira sertifikası gerçekleştirdi.

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün 22 Haziran 2016 tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 110 gün vadeli 170 milyon TL tutarındaki yurt içi kira sertifikası (sukuk) ihracına, yatırımcılardan 207 milyon TL talep geldi. Talebin ağırlıklı kısmı (133 Milyon TL) portföy yönetim şirketlerinin yönettiği fonlardan gelmekle beraber, yatırımcı profilinin çeşitlilik arz etmesi dikkatleri çekti.

Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği kira sertifikası ihraçları ile kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük ettiğini açıklayan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN ihraç sürecini değerlendirdi. UYAN, “Yurt içi ve yurt dışı piyasaların volatil olduğu bir dönemde 170 Milyon TL tutarındaki kira sertifikası ihracımıza yatırımcılar tarafından 207 Milyon TL talep gelmesini önemsiyoruz. Yurt içi kurumsal ve bireysel yatırımcıların Bankamıza duyduğu güven, katılım bankacılığını ilerletme arzumuzu daha da artırmaktadır. Türkiye’de kira sertifikası piyasasını büyütmek ve derinleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle bireysel yatırımcılar açısından baktığımızda, kira sertifikalarının katılma hesaplarına göre stopaj avantajı sağladığını görüyoruz. Bir varlığa ve bu varlığın kira getirisine dayalı olarak ihraç edilen kira sertifikaları tam anlamıyla katılım bankacılığının özüne uygun olarak çalışmaktadır.” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına giren Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 7,4 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,6 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunmaktadır.

 
 
Click

KUVEYT TÜRK DİYOR Kİ: "GERÇEK RAMAZAN, REKLAMLARDAN DAHA GÜZEL"

09.06.2016

Click

KUVEYT TÜRK DİYOR Kİ: "GERÇEK RAMAZAN, REKLAMLARDAN DAHA GÜZEL"

09.06.2016

Kuveyt Türk her yıl olduğu gibi bu Ramazan'da da üzerine düşeni yaptı, Ramazan'ı bambaşka bir filmle karşıladı. Gram İstanbul ile hazırladığı filmde; incelikle kurgulanmış, ışıklandırılmış Ramazan sofralarına değil, gerçek sofralara yer verdi. Sahurda coşkuyla sofra etrafında oturan ailelere değil, uyanmakta zorluk çeken, sahuru kaçırma telaşıyla yataktan fırlayan insanları ekrana taşıdı.

İki gün süren çekimlerin yanı sıra internette yayınlanmış bazı videolar izinleri alınarak kullanıldı.

Bu yıl kullandığı "gerçekler" konseptiyle reklam kuşaklarına apayrı bir renk getiren Kuveyt Türk, Ramazan filmiyle de dikkatleri çekecek gibi görünüyor. Yeni filmiyle "Şimdi Ramazan vakti" diyor ve izleyicileri Ramazan'ın gerçek ve samimi paylaşımlarına, gerçek güzelliklerine davet ediyor.

Kampanya Künyesi

 • Reklamveren: Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Reklamveren Temsilcisi: Enes Acar, Fırat Keçili, Rumeysanur Erikli
 • Reklam Ajansı: Gram İstanbul
 • Kreatif Direktör: Tarık Akın
 • Ajans Başkanı: Nurcan Yıldız
 • Yaratıcı Ekip: Serhan Özden, Tolga Akın
 • Müşteri İlişkileri: Simla Pamuk, Yeliz Tezcan, Ulviye Yılmaz
 • Prodüksiyon Firması: ATL Yapım
 • Yönetmen: Ali Kaan Dinç
 • Müzik: Mono Jingles / Arda Algül
 • Mecra: TV, Gazete, Dergi, Radyo, Açıkhava, İnternet
 
 
Click

Türkiye’nin ilk dijital faizsiz bankası Senin Bankan Amerika’ya Götürüyor

18.05.2016

Click

Türkiye’nin ilk dijital faizsiz bankası Senin Bankan Amerika’ya Götürüyor

18.05.2016

Türkiye’de genç nüfusun ve internet kullanımının hızla artmasıyla birlikte Kuveyt Türk’ün hayata geçirdiği, katılım bankacılığı alanında ilk dijital bankacılık platformu olan “Senin Bankan” iki özel kampanya başlattı. 1 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında kredi kartından ya da banka hesabından fatura talimatı veren Senin Bankan kullanıcıları San Francisco’ya gitme şansını yakalıyor. Ayrıca 15 Mayıs 2016 itibari ile Senin Bankan'a üye olan müşterilere üç ay içinde Debit Kart ile yapacakları ilk alışverişlerinde 25 TL’leri iade ediliyor.

Güçlü teknolojik altyapısıyla müşterilerine yenilikçi, kolay ulaşılabilir ve güvenli hizmetler sunduklarını söyleyen Kuveyt Türk Bireysel Bankacılık Grubu’ndan Sorumlu Mehmet Oral “Şubeye erişim zorluğu yaşayan veya bankacılık işlemlerine zaman ayıramayan kişilere yönelik geliştirdiğimiz ‘Senin Bankan’da 7 gün 24 saat dijital bankacılık deneyimi sunuyoruz. Yakın zamanda bireysel emeklilik ve hayat sigortası ürünleriyle, Senin Bankan’da bulunan ürün gamımızı daha da zenginleştireceğiz“ dedi.

Her yerden erişilebilen banka: “Senin bankan”

Senin Bankan, özellikle yeni nesil tasarım trendlerine uygun yapılandırılmış sitesiyle ve kampanyalarıyla dikkat çekiyor. Müşteriler ürün ve hizmetleri çok hızlı inceleyip, tüm sorularına yanıt bulabiliyor ve “Hemen Başvur” seçeneğini tıklayarak sadece 4 adımda başvuru yaparak Senin Bankan konforunu yaşıyor. Senin Bankan’da ihtiyaç Kart ve Kredi Kartı için de başvuru yapılabiliyor.

Türkiye genelinde, Kuveyt Türk Katılım Bankası’na ait Senin Bankan hesaplarından ya da kredi kartlarından otomatik ödenen her fatura (İnternet ve televizyon tahsilatları, elektrik ödemeleri, doğalgaz ödemeleri, su tahsilatları ve telefon ödemeleri) için bireysel müşterilerine çekiliş hakkı verilecek. 3 kişiye hediye edilecek San Francisco seyahatini kazananlar 19 Temmuz 2016 tarihinde duyurulacak.

Kuveyt Türk’ün 30 yıllık köklü ve sağlam deneyimi, müşteri memnuniyetindeki liderliği, masrafsız bankacılık anlayışı ile hayata geçirdiği genç, dinamik, Senin Bankan platformunun müşterileri, hesap işletim ücreti, EFT, havale ücreti gibi masrafları ödemiyor. Müşteriler; www.seninbankan.com.tr, 0 850 251 1 123 numaralı çağrı merkezi, @SeninBankan twitter adresi, /SeninBankan facebook hesabı ve seninbankan instagram bağlantılarını kullanarak destek ekiplerine kolayca ulaşabiliyorlar.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Aile Evi’ne 1 milyon TL’nin üzerinde destek

01.06.2016

Click

Kuveyt Türk’ten Aile Evi’ne 1 milyon TL’nin üzerinde destek

01.06.2016

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2013 yılında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın (KAÇUV) “Umuda Destek” projesi kapsamında inşa edilen Aile Evi’ni hayata geçirmek amacıyla başlattığı kampanyaya destek olmaya devam ediyor. Kuveyt Türk bu kapsamda, 23 - 30 Nisan 2016 tarihleri arasında Altın Kart, Sale Plus Kredi Kartı, İhtiyaç Kart, Business Kart, Business Plus Kart, Nakit Plus ve Palmiye Kartı ile yapılan her işlemde, işlem adedi başına müşterileri adına KAÇUV’a 1 TL bağışta bulundu.

Proje kapsamında bu yıl Aile Evi’ne aktarılmak üzere 496 bin TL bağış topladıklarını dile getiren Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Kuveyt Türk olarak başlattığımız tüm sosyal sorumluluk projelerini sürdürülebilirlik ilkesinde devam ettiriyoruz. Bu ilke yürüttüğümüz “Aile Evi” projesine 4 yıldır destek vererek, şimdiye kadar 1 milyon 216 bin TL bağış yaptık. Önümüzdeki yıllarda ihtiyaç sahibi kanserli çocuk ve ailelerinin tedavi sırasında hiçbir ücret ödemeksizin konaklayabilecekleri ikinci Aile Evi’nin temellerini atmayı ve bu sayede daha fazla çocuğa ve ailesine tedavi süreçlerinde destek olabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Aile Evi’nde kanser tedavisi için şehir dışından gelen ve maddi imkânı olmayan ailelerin tedavi süresince bakım, beslenme ve barınma gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Ailelere ve çocuklara sosyal ve psikolojik destek de veriliyor. Aile Evi’nden yararlanmaya ihtiyacı olan hastalar hastanelerden yönlendiriliyor. Aile Evi’nden bugüne kadar 300’ü aşkın aile faydalandı.

 
 
Click

KUVEYT TÜRK’TEN 300 MİLYON TL’LİK KİRA SERTİFİKASI İHRACI

25.05.2016

Click

KUVEYT TÜRK’TEN 300 MİLYON TL’LİK KİRA SERTİFİKASI İHRACI

25.05.2016

Kuveyt Türk 300 milyon TL tutarında 179 gün vadeli kira sertifikası ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektör tarafından tamamlanan en yüksek tutarlı halka arzı gerçekleştirdi.

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün 9-10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 179 gün vadeli 300 milyon TL tutarındaki kira sertifikası (sukuk) ihracı, yurt içinde halka arz edilen en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası olma niteliğini taşıyor. Böylece Kuveyt Türk Katılım Bankası 13 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirdiği 200 milyon TL’lik kira sertifikası ihracının da üzerine çıkmış oldu.

Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği kira sertifikası ihraçları ile kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük ettiğini açıklayan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN halka arz sürecini değerlendirdi. UYAN, “Kira sertifikalarının halka arz şeklinde ihraç edilmesini önemsiyoruz, çünkü Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun bu ürünümüzün daha geniş kitlelere yayılmasını ve derinleşmesini arzuluyoruz. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde de benzer halka arz işlemlerine devam edeceğiz. Yatırımcılara kira sertifikalarının ilk kira getiri ödemesi 11 Ağustos 2016 tarihinde yapılacak. İkinci kira getirisi de vade sonunda anaparaları ile beraber 8 Kasım 2016 tarihinde ödenecek. Yıllık brüt yüzde 10,23 getirisi olan kira sertifikalarının yakın tarihlerde gerçekleşen benzer işlemlerden daha düşük maliyetli olması yatırımcıların bankamıza olan güveninin göstergesi olması açısından sevindirici bir gelişme” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına giren Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 7,2 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,7 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunmaktadır.

 
 
Click

Kuveyt Türk, müşterilerinin haklarını şikayet oluşmadan koruyacak

10.05.2016

Click

Kuveyt Türk, müşterilerinin haklarını şikayet oluşmadan koruyacak

10.05.2016

Etik bankacılık ilkesine bağlılığını bankacılık hizmetlerinin her aşamasında gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası, müşterilerinin haklarını koruma ve gözetme konusunda kendini denetlemek amacıyla bir “ilk”e imza atarak Müşteri Hakları Müdürlüğü’nü kurdu. Hukuk ve Risk Takip Grubu altında sistemin müşteri haklarını korumaya ve şikayet olmadan alınacak tedbirlere yönelik otokontrolün sağlanması için faaliyet gösterecek.

Müşteri Hakları Müdürlüğü’nün açılmasına ilişkin görüşlerini paylaşan Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Kolaç, “Kuveyt Türk, faizsiz bankacılığın esasları doğrultusunda, bankacılığın genel etik ilkelerinin yanı sıra sağlam bankacılık, adalet, güven, profesyonellik, yenilikçilik ve takım ruhu değerlerinden ödün vermeden müşterilerine hizmet sunmaktadır. Müşterimizin haklarını korumaya yönelik çabalarımızı ayrı bir müdürlük altında yönetecek olan bankamızın bu girişiminin tüm bankalara örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra müşterinin hakkını koruyabilmek için bu müdürlüğü kurduk” dedi.

“Sıkıntıları müşteri şikayeti oluşmadan çözeceğiz”

Sektörde faaliyet gösteren tüm bankaların müşteri memnuniyeti birimi olduğuna dikkat çeken Kolaç, “Kuveyt Türk olarak amacımız, müşteri memnuniyetinden önce müşterinin hakkını korumak… Müdürlüğümüz, bankacılık ürünleri/işlemlerinde müşterinin hakkını ihlal eden bir düzenleme yapılırsa otokontrol mekanizmasıyla sorun müşteriye yansımadan çözüyor” dedi. Kolaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşteri bankaya kredi kullanmaya gittiğinde çeşitli sözleşmeler imzalar. Biz bu sözleşmeleri imzalamadan önce kendilerine ‘Sözleşme öncesi bilgilendirme formu’ sunuyoruz. Bu durum müşterimizin imzalayacağı sözleşmeye hakim olması, sözleşmeyi okuması için fırsat bulması anlamına geliyor. Ayrıca süreç içinde bir müşterimizden fazla komisyon alındıysa hemen iadesini sağlıyoruz ya da sözleşmeye konulmuş gereksiz hükümler varsa sözleşmeden çıkarabiliyoruz. Müşterilerimizden hesap işletim ücreti ya da kart aidatı da almıyoruz bunu da kendilerine belirtiyoruz.”

Etik bankacılık sorumluluğundan ödün vermeyen bir yapı

Müşterilerine sunduğu her türlü ürün ve hizmete ilişkin olarak Etik Kodu’nda belirlediği temel prensipler doğrultusunda işlem yapan Kuveyt Türk, aynı hizmeti alan müşterilerine tarafsız ve adil hizmet sunma ve müşterilerinin gereksinimlerini en yüksek seviyede karşılama konusundaki özeniyle sektörde fark yaratıyor. Müşteri menfaatlerini gözeterek kendi gelir ve yaşam durumlarına uygun ürün ve hizmetleri kullanması konusunda yönlendiriyor. Müşterilerin yasal hakları dışında menfaatlerini olumsuz etkileyecek ürün ve hizmetleri kullanmalarına engel oluyor.

Kuveyt Türk, Etik Kodu’nda yer alan kurallara, Türkiye’nin her yerindeki şubelerinde, genel merkezinde ve iştiraklerinde çalışanların uyma sorumluluğuna sahip, bu konuda ödün vermeyen ve müşterilerinin güvenini devamlı taşıma kapasitesi sahip bir banka olarak faaliyet gösteriyor. Etik Kodu’na uygun olmayan veya uygun olmama endişesi bulunan durumlarda gereken aksiyonun alınması, kuralların banka içinde uygulanması, denetlenmesi ve raporlanması, Etik Kodu’na uyum sağlayabilmek için tedbirlerin alınması ve uygulamaların yapılmasını temin ediyor. Bu sorumluluğunu gerektiği şekilde yerine getirebilmek için "Etikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi" tayin ediyor. Kurum içindeki “Etik Elçileri” sistemin sürdürülebilirliğini ve hızlı işlemesini sağlıyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk, 2016 yılının ilk çeyreğinde 125 milyon TL kar elde etti

05.05.2016

Click

Kuveyt Türk, 2016 yılının ilk çeyreğinde 125 milyon TL kar elde etti

05.05.2016

Kuveyt Türk Katılım Bankası 2016 yılının ilk çeyreğini, net karını bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 25 artırarak 125 milyon TL ile kapattı. Toplam aktiflerini 42,3 milyar TL’ye çıkaran Kuveyt Türk, öz varlıklarını da 3,5 milyar TL’ye yükseltti. Banka’nın söz konusu dönemde toplanan fon büyüklüğü 27,7 milyar TL, kullandırılan fon büyüklüğü ise 28 milyar TL oldu.

“2016 yılsonunda yüzde 20 büyüme ile 50 milyar TL’yi geçen bir aktif büyüklük hedefliyoruz”

Yılın ilk çeyreğinde başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Büyüme ve karlılıkta sektör ortalamasının üzerinde rakamlar elde ettik. 27 yıldır istikrarlı olarak büyüyen bir bankayız. Değişen koşullara hızlı uyum göstererek ürün ve hizmet kalitemizi zaman ve ihtiyaca göre geliştirmeye gayret ediyoruz. Müşterilerimize en iyiyi sunmaya ve ihtiyaca göre yenilikçi çözümler üretme heyecanını ‘sağlam bankacılık’ prensibinden ödün vermeden sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

2016 yılı hedeflerinden de bahseden Uyan, “Bu yıl da katılım bankacılığı hizmetlerini daha geniş kitlelerle buluşturma misyonumuza devam ediyoruz. İlk çeyrek sonunda en çok şube açan ilk 3 banka arasında yer alan bankamız yılsonunda toplam 30 yeni şubeye ve yaklaşık yüzde 25’lik bir büyüme kaydederek 50 Milyar TL’yi aşan bir aktif büyüklüğe ulaşmayı hedeflemektedir. Ayrıca yeni dönemde gündemimizdeki önemli konular arasında dijital bankacılık, yeni iştirakimiz KT Portföy ile müşterilerimize sunacağımız yatırım fonlarımız ve KOBİ/esnaf bankacılığı alanları yer alıyor. Türkiye’de kurulu firmaların %99’unu oluşturan KOBİ’lerimizin kullandırılan fonlarımız içerisindeki payı %37’yi geçti. KOBİ Bankacılığına yönelik leasing, işlem bankacılığı ve dış ticaret gibi alanlarda müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetleri de çeşitlendiriyoruz” dedi.

"Alternatif Dağıtım Kanallarımızı geliştiriyoruz"

Değişen teknoloji ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda müşterilerine sundukları kanalları da geliştirdiklerini belirten Uyan, “Bankamızdan yapılan işlemlerin üçte ikisinden fazlası artık alternatif dağıtım kanallarından yapılıyor. Sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz mobil ve internet şubelerimiz ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz” diye ekledi.

 
 
Click

Kuwait Finance House Ceo’su Mazin Saad Al Nahedh: “Türkiye’de katılım bankacılığı % 30’un üzerinde büyüdü”

28.04.2016

Click

Kuwait Finance House Ceo’su Mazin Saad Al Nahedh: “Türkiye’de katılım bankacılığı % 30’un üzerinde büyüdü”

28.04.2016

Kuveyt Türk’ün ana ortağı Kuwait Finance House ile birlikte sponsor olduğu 11. Türk-Arap Ekonomik Forumu, bugün (28 Nisan) İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak ve bölgede yeni iş alanları yaratmak amacıyla iki bölgenin hükümet temsilcileri ve iş adamlarını buluşturan Türk-Arap Ekonomi Forumu, Arap dünyası içinde önemli bir model olan katılım bankacılığının 10 yıllık değerlendirmesine ve gelecek hedeflerine ilişkin tartışmalara da ev sahipliği yaptı.

Forumun "Bankacılık ve Sermaye Piyasaları Bağlantılarının Güçlendirilmesi” başlıklı ilk oturumunda konuşma yapan Kuwait Finance House (KFH) Ceo’su ve Kuveyt Türk Yönetim Kurulu üyesi Mazin Saad Al-Nahedh “Geçtiğimiz yıllarda Türk-Arap dostluğu hem karşılıklı gidiş gelişlerin artması hem de ekonomi ve finans alanında yaşanan gelişmelerle daha yoğun bir döneme girdi. Sanayi, inşaat ve hizmet sektörlerinde Ortadoğu’nun en büyük ülkesi olan ve hızlı büyüme gerçekleştiren Türkiye’deki yatırım olanakları ve özellikle Körfez ülkelerinin sermaye fazlası ve hizmet ihtiyaçlarının örtüşmesi, güçlü bir sinerji oluşturdu. Devletlerin de bu karşılıklı etkileşimin sağlıklı bir mecrada akmasını sağlayacak gerekli hukuki ve bürokratik altyapıları hazırlama gayretleri, işbirliğinin kısa zaman içerisinde ciddi meyveler vermesine imkan tanıdı” dedi.

Türk bankacılık sektörünün 2007-2008 küresel krizinden başarı ile çıkarak temellerinin sağlam olduğunu gösterdiğini vurgulayan Nahedh “Katılım bankaları bu güçlü taban üzerinde, kendileri için milat kabul edilen 2006 yılından bu yana geçen 10 yıllık süreçte yüzde 30’un üzerinde büyüyerek bankacılık sektörü ortalamasının çok üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. 2015-2016 döneminde açılan devlet katılım bankaları ile sektör daha da dinamik bir hale geldi ve 2015 sonunda tüm sektör içerisinde elde ettiği %5,1’lik payı 2025 itibariyle ile %15’e çıkarma hedefini benimsendi. Dünyada katılım bankacılığı sektöründeki en büyük 9 ülkeden 5 tanesini Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkeleri oluşturuyor. Yine bu 9 ülke arasında yer alan Türkiye’nin dinamik ekonomisi ve hızlı büyüyen katılım bankacılığı sektörünün yeni yatırımlarla daha da güçlenerek devam edeceğini düşünüyoruz. KFH grup olarak, Türkiye’deki çeyrek asrı aşan varlığımız, sektör lideri Kuveyt Türk, Türkiye’de katılım bankacılığı sektörüne olan güvenimizin bir sonucu. KFH ve Kuveyt Türk olarak Türk – Arap ekonomik ilişkilerinde gerekli finansal altyapının sağlanmasında üzerimize düşen rolü dün olduğu gibi yarın da sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Kuveyt Türk’ün Türkiye’nin A1 sertifikası almış ilk Arge Merkezi’ne sahip olduğuna dikkat çeken Nahedh “2015 sonunda faaliyete geçen KT Portföy ile katılım finans ilkeleriyle kurulan fonları özel bir yapı içinde yönetmeye başladık. Bu sayede Türk sermaye piyasasına yurt dışından yatırımcıların gelmesini sağladık. Körfez Bölgesi ve Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerden, özellikle katılım finans piyasasında işlem yapan yatırımcıların Türkiye’deki yatırım araçlarına erişimini kolaylaştırdık. Özellikle de gayrimenkul yatırım fonları ile Türkiye’deki girişimcilere yatırımlarında yardımcı oluyoruz” dedi.

Nahedh ayrıca Kuveyt Türk hizmete başladığında 50 milyon Dolar olan toplam varlıklarını 14,5 milyar Dolara ulaştığının dile getirdi. Kuveyt Türk’ün sosyal sorumluluk çalışmalarında sürdürülebilirliğin öneminden bahseden Nahedh eğitim ve kültür-sanat alanlarına katkıda bulunduklarının altını çizdi.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Evleneceklere ‘Çeyiz Hesabı’

27.04.2016

Click

Kuveyt Türk’ten Evleneceklere ‘Çeyiz Hesabı’

27.04.2016

Bankacılık anlayışının temelinde kişileri harcamaya yapmaya değil, tasarruf yapmaya teşvik etmek olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, evlenecek gençlere çeyiz hesabı ile destek oluyor. Geleceğe yönelik birikimde bulunmak isteyen kişilerin para biriktirebilecekleri yeni bir katılma hesabı olan Çeyiz Hesabı’na 3 yıl birikim yapılması halinde devlet katkısı da ekleniyor. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay arasında olan yatırımcılar yüzde 10 devlet katkısı hak ederken, 48-59 ay ödeme yapanlar yüzde 15, 60 ay ve üzeri ödeme yapanlar ise yüzde 20 katkı payı alabiliyor.

Kuveyt Türk’te katılma hesabı olarak açılan Çeyiz Hesabı’nda birikimler katılım bankacılığı prensiplerine göre değerlendirilmesi sağlanıyor, 95/5 gibi yüksek oranda kar paylaşım havuzu sunuluyor. Çeyiz hesabı sahiplerinden hiçbir koşulda hesap işletim ücreti alınmıyor.

Aylık veya 3 aylık periyotlarla ödeme yapılabilen Çeyiz Hesabı’nda, aylık periyotta minimum 105,58 TL ve maksimum 1,055,80 TL, 3 aylık periyotta ise minimum 316,74 TL ve maksimum 3,167,40 TL tutarda birikim yapılabiliyor. Ayrıca çeyiz hesabının açılış tarihinde elinde üst sınırı 15,837 TL’ye kadar birikimi olanlar bu tutarı çeyiz hesabında değerlendirebiliyor. Ödemeler cari hesaptan veya Kuveyt Türk Sale Plus kredi kartından talimat verilerek ya da internet ve mobil şubeden ücretsiz olarak havale/EFT yoluyla yapılabiliyor.

Yıl da 2 kez çekim ve 3 kez ödeme erteleme hakkı

İhtiyaç duyulması halinde hesapta bulunan birikim belirli limitler dahilinde çekilebiliyor. Bir yıl içerisinde en fazla 2 kez çekim hakkı veriliyor. Para çekilmesi durumunda kalan bakiyenin açılış tarihindeki bakiyeden az olmaması gerekiyor. Çeyiz hesabı sahibi aylık ödeme yapması durumunda yılda en fazla 3 kez ödemelerini aksatma hakkına da sahip.

Çeyiz hesabı başvurusu yapacak kişilerde TC vatandaşı olma, 24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış olma şartları aranıyor.

Düzenli Ödeme Süresi Devlet Katkısı Oranı Azami Devlet Katkısı
36 aydan daha az % 0 0 TL
36-47 ay %10 4.223.20 TL
48-59 ay %15 4.751.10 TL
60 ay ve üzeri %20 5.279.00 TL
 
 
Click

Kuveyt Türk ‘Umuda Destek’ oluyor

19.04.2016

Click

Kuveyt Türk ‘Umuda Destek’ oluyor

19.04.2016

Kuruluşundan bu yana insana ve topluma katkı yapan projeleri destekleyen Kuveyt Tük Katılım Bankası, 2013 yılında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın (KAÇUV) “Umuda Destek” projesine destek vermek amacıyla başlattığı kampanyaya bu yıl da devam ediyor. Kuveyt Türk, 23 - 30 Nisan 2016 tarihleri arasında Altın Kart, Sale Plus Kredi Kartı, İhtiyaç Kart, Business Kart, Business Plus Kart, Nakit Plus ve Palmiye Kartı ile yapılan her işlemde, işlem adedi başına müşterileri adına KAÇUV’a 1 TL bağış yapacak.

Bu projesi kapsamında 3 yılda toplam 720 bin TL bağış toplandığını dile getiren Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Amacımız Proje kapsamında ihtiyaç sahibi kanserli çocuk ve ailelerinin tedavi sırasında hiç bir ücret ödemeksizin konaklayabildikleri ikinci Aile Evi’nin temellerini atmak, bu sayede daha fazla çocuğa ve ailesine tedavi süreçlerinde destek olabilmektir” açıklamasında bulundu.

Aile Evi’nde şehir dışından gelen ve sosyo-ekonomik durumu düşük olan aileler ve çocuklara öncelik verilerek ücretsiz konaklamaları sağlanıyor. Ayrıca sosyal ve psikolojik destek de veriliyor. Aile Evi’nden bugüne kadar 300’ü aşkın aile faydalandı.

 
 
Click

Kuveyt Türk'ün yeni kampanyası reklam değil, gerçek!

19.04.2016

Click

Kuveyt Türk'ün yeni kampanyası reklam değil, gerçek!

19.04.2016

Kuveyt Türk yeni imaj kampanyasında, alışılagelmiş reklam kurgularının dışına çıktı; müşterilerine samimiyet ve gerçek ilişkiler vadettiği reklam filminde gerçek görüntülere yer verdi.

Amatör videoların sahiplerine ulaşıldı, izinler alındı; yapılan çekimlerde de oyunculardan çok gerçek aileler, gerçek işçiler, gerçek bankacı ve müşteriler yer aldı. Profesyonel tekniklerin yanında amatör kameralar ve telefonlarla gerçekleştirilen çekimlerde son derece doğal ve samimi görüntüler elde edildi.

Kampanyanın hazırlık sürecinde şubeleri gezip Kuveyt Türk müşterileriyle görüşen ekipler, Kuveyt Türk çalışanlarının müşterileriyle kurduğu gerçek ilişkilerden etkilenerek bankanın bu noktada kurgusal bir reklama ihtiyacı olmadığını düşünerek bu yönde bir çalışma hazırladı.

Bu çıkış noktasıyla tamamen doğal ve gerçek unsurlarla oluşturulan reklam kampanyası, bankanın "En büyük kazancımız gerçek dostluklarımız" mesajının hakkını verdi.

Kuveyt Türk bu kampanyayla kendisini "Gerçek kazancın sağlam bankası" olarak konumlandırdı. Kampanyanın basın ayağında da "gerçek yenilik", "gerçek destek", "gerçek kolaylık" vaadlerini ürünleriyle desteklenmeye devam edildi.

Kampanya Künyesi

 • Reklam veren: Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Reklam veren Temsilcisi: Enes Acar, Fırat Keçili, Emre Memiş, Rumeysanur Erikli
 • Reklam Ajansı: Gram İstanbul
 • Kreatif Direktör: Tarık Akın
 • Ajans Başkanı : Nurcan Yıldız
 • Yaratıcı Ekip: Serhan Özden, Tolga Akın,
 • Müşteri İlişkileri: Simla Pamuk, Yeliz Tezcan, Nergiz Parmaksız
 • Stratejik Planlama: Mert Tuncer, Berkant Avcı
 • Prodüksiyon Firması: ATL Yapım
 • Yönetmen: Ali Kaan Dinç
 • Müzik: Mono Jingles / Arda Algül
 • Mecra: TV, Gazete, Dergi, Radyo, Açıkhava, İnternet
 
 
Click

Kuveyt Türk Geleceğin Yöneticilerini Arıyor

11.04.2016

Click

Kuveyt Türk Geleceğin Yöneticilerini Arıyor

11.04.2016

“Geleceğin yöneticisi bugünün yönetici adayı” fikrinden yola çıkan Kuveyt Türk, ‘MT 2016’ programı ile yöneticilerini arıyor. Kuveyt Türk, Yönetici Adayı (Management Trainee) programı ile gelecek yıllarda başarısını devam ettirecek ve bankanın rekabetçi üstünlüğünü ileriye taşıyacak yöneticilerini yetiştirmeyi hedefliyor.

Adaylara MBA Eğitimi İmkanı

Kuveyt Türk MT programına Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden başarıyla mezun olmuş adayların katılması hedefleniyor. İlk olarak yoğun bir temel bankacılık eğitimine tabi tutulan yönetici adaylarının kuruma adaptasyonları sağlanıyor, kariyer gelişim ve yönetim süreçleri yakından takip ediliyor. Ayrıca adaylara kişisel yetkinlik ve teknik yeteneklerinin üst seviyelere çıkarılması için profesyonel destek sağlanıyor. Eğitim politikası ile diğer MT programlarından ayrışan Kuveyt Türk MT Programı kapsamında işe alınan adaylara, bedeli Kuveyt Türk tarafından karşılanmak üzere Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde MBA eğitimi imkanı sunuluyor.

Son Başvuru 18 Nisan Pazartesi!

Kuveyt Türk’ün bu yılki MT 2016 işe alım süreci 24 Nisan 2016 Pazar günü Kuveyt Türk Bankacılık Üssü’nde gerçekleştirilecek tanıtım sunumu ve İngilizce sınavı ile başlayacak. Sınavda başarılı olan adaylar Kuveyt Türk Kariyer ve İşe Alım ekibi tarafından yürütülen değerlendirme merkezi uygulamalarına dahil edilecek. Yetkinlik bazlı mülakat, sunum değerlendirme ve grup çalışması gibi aşamalardan oluşan değerlendirme sürecinin ardından işe alınan adaylar belirlenecek.

MT programını 10 yıldır başarılı bir şekilde devam ettiren Kuveyt Türk, işe alım ve değerlendirme süreçlerindeki profesyonel yaklaşımı ile de örnek teşkil ediyor. Kurumsal büyümesi hızlı bir ivme ile her alanda artan Kuveyt Türk, gelişime odaklanmış yönetim ve insan kaynakları politikalarıyla her geçen gün bünyesine yeni yetenekler katıyor.

Adaylar, 18 Nisan 2016 Pazartesi gününe kadar Kuveyt Türk’ün kariyer portalı www.katılbize.com web sitesi üzerinden başvurularını yapabilecekler.

 
 
Click

KUVEYT TÜRK’TEN TÜRKİYE’NİN TÜFE’YE ENDEKSLİ İLK KİRA SERTİFİKASI

25.04.2016

Click

KUVEYT TÜRK’TEN TÜRKİYE’NİN TÜFE’YE ENDEKSLİ İLK KİRA SERTİFİKASI

11.02.2016

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk, Türkiye’nin ilk TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. Nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle ihraç edilen 10 milyon TL tutarındaki TÜFE’ye endeksli kira sertifikasının vadesi 729 gün oldu.

Anapara son kira getirisi ile beraber 20 Nisan 2018’de ödenecek

Kira sertifikası ihraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın Kuveyt Türk’ün bağlı ortaklığı olan KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından ve yetkili yatırım kuruluşu Kuveyt Türk aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Türkiye Katılım Bankacılığı sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 2015 yılında KT Portföy Yönetim A.Ş.’yi kurduklarını açıklayan UYAN, “Yıllık brüt yüzde 3.39 reel getirisi olan TÜFE’ye endeksli kira sertifikaları, KT Portföy Yönetim A.Ş.’nin KT Birinci Katılım Serbest Fonu ve KT İkinci Katılım Serbest Fonu tarafından alınmıştır. Kira sertifikalarının dönemsel getirisi, son 3 ayda gerçekleşen yıllık TÜFE oranlarına reel getiri ilave edilerek hesaplanacaktır. Ana para ise son kira getirisi ile beraber 20 Nisan 2018’de yatırımcılara ödenecektir. Enflasyonun getiri üzerindeki olası risklerini ortadan kaldıran TÜFE’ye endeksli kira sertifikaları ile hem yatırımcı tabanını genişletmekteyiz hem de yatırımcılara daha uzun vadeler için yatırım yapmasına olanak sağlamaktayız “ dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına girdiklerini belirten Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “ Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 6,7 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,6 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımdadır. Kuveyt Türk olarak bundan sonra da sukuk piyasalarına katkı sunmaya devam edeceğiz.”

 
 
Click

Kuveyt Türk, 2015 yılında Net karını %20 artırarak 445 milyon TL’ye yükseltti

09.03.2016

Click

Kuveyt Türk, 2015 yılında Net karını %20 artırarak 445 milyon TL’ye yükseltti

09.03.2016

Kuveyt Türk Katılım Bankası 2015 yılı net karını bir önceki yıla göre yüzde 20 artırarak 445 milyon TL net kar ile kapattı. 2015 yılsonunda toplam aktiflerini 2014 yılsonuna oranla yüzde 24 artırarak 42 milyar TL’ye çıkaran Kuveyt Türk, öz varlıklarını da yüzde 13 artırarak 3,4 milyar TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 27 artış sağlayarak 28 milyar TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullandırımında ise yüzde 27 artış gerçekleştirerek 27 milyar TL’lik fon kullandırdı.

Yurtdışı büyüme çalışmalarımız yeni dönemde önemli bir yer tutuyor”

Yılsonu hedeflerine planladıkları şekilde ulaştıklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan şunları söyledi: “2015 yılsonu itibariyle büyüme ve karlılıkta sektör ortalamasının üzerinde rakamlar elde ettik. 27 yıldır istikrarlı olarak büyümesini sürdüren bir bankayız. Başarımızın temelinde, müşteri ihtiyaçlarını doğru okuma ve buna uygun ürünler geliştirme yaklaşımımız yer alıyor “ dedi.

2016 hedeflerinden de bahseden Uyan, “2016 yılında çalışmalarımızı KOBİ/esnaf bankacılığı, portföy yönetimi, dijital bankacılık alanlarına yoğunlaştırmayı planlıyoruz. Bu yıl alternatif dağıtım kanallarımızı geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya odaklanacağız. 2015 yılında yeni açılan yurt içi 52 şube ile özel bankalar arasında en fazla şube açan banka olduk. 2016 yılında ise 30 yeni şubemizi daha açarak müşterilerimizin en yakınında olma gayretimizi sürdüreceğiz. Ayrıca özel bankacılık hizmetlerimizi ve Almanya’daki iştirakimiz KT Bank AG’nin portföyünü geliştirmeye devam etmek de önceliklerimiz arasında yer alıyor. Yurtdışı büyüme çalışmalarımız yeni dönemde önemli bir yer tutuyor” dedi.

2015 yılında sektörde önemli adımlar atan Kuveyt Türk, katılım bankacılığı sektöründe bir ilke imza atarak Türkiye’nin katılım esaslı ilk portföy yönetim şirketi KT Portföy’ü, Almanya’nın ilk katılım bankası KT Bank AG’yi ve Özel Bankacılık Müdürlüğü’nü kurdu.

Kuveyt Türk hakkında:

Kuveyt Türk, kurulduğu 1989 yılından bu yana faizsiz bankacılık sisteminde özenliliği, yatırım alanlarında araştırmacılığı, tasarruf sahiplerine ve iş adamlarına çağdaş, istikrarlı, güvenilir, kaliteli ve süratli hizmet sunmayı, sürekli eğitim ve gelişimi kendisine ilke edinmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla, her türlü çağdaş teknolojik imkânları kullanarak, süratli ve kaliteli hizmeti tasarruf sahiplerinin ve yatırımcılarının ayağına götürmektedir. Kuveyt Türk, bugün itibariyle Türkiye genelinde 363 şube ile faaliyet gösterirken yurtdışında da Bahreyn şube ve Dubai’deki ve Almanya’daki banka iştirakleri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

KUVEYT TÜRK 2014 2015 Büyüme %
Aktif Toplamı (Milyon TL) 34,008 42,053 24
Kullandırılan Fonlar (Milyon TL) 21,286 27,034 27
Toplanan Fonlar (Milyon TL) 22,145 28,123 27
Net Kar (Milyon TL) 370 445 20
Şube Sayısı 308 359 17
Personel Sayısı 5,082 5,442 7
 
 
Click

Kuveyt Türk, 350 milyon USD’lik Sermaye Benzeri Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

11.02.2016

Click

Kuveyt Türk, 350 milyon USD’lik Sermaye Benzeri Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

11.02.2016

Kuveyt Türk, 10 yıl vadeli ve 350 milyon USD tutarında Türkiye’nin ilk yatırım yapılabilir dereceye sahip sermaye benzeri sukuk ihracını gerçekleştirdi. İşlem, aynı zamanda katılım bankaları tarafından gerçekleştirilen en yüksek tutarlı sermaye benzeri sukuk ihracı oldu.

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün, Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırdığı işlem, bankalar tarafından yurt dışında ihraç edilen en yüksek tutarlı sermaye benzeri (katkı sermaye) sukuk olma niteliğini taşıyor.

Kuveyt Türk’ün 8 Şubat 2016 tarihinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli 5. Yılın sonunda itfa opsiyonlu sukuk ihracına yatırımcılardan 350 milyon USD’nin üzerinde talep geldi.

Güçlü sermaye tabanı Kuveyt Türk’ün büyümesini destekleyecek

İhraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın işleme özel kurulan KT Sukuk Company Ltd tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. “Yurt dışında Tier II sukuk olarak adlandırılan katkı sermaye sukuku, bankamızın sermaye yeterlilik rasyosunu yukarı çekerek daha güçlü bir büyümeye imkan sağlayacaktır” ifadesini kullandı. KT Sukuk Company’nin Kuveyt Türk’ten devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin sukuk sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Fitch Ratings tarafından BBB- yatırım yapılabilir sertifika olarak derecelendirilen Sukuk, İrlanda Borsası’na kote edildi. Yıllık yüzde 7,90 kira getirisi olan Sukukun sermaye piyasalarındaki dar likidite şartları altında başarılı bir şekilde tamamlanması uluslararası yatırımcının Kuveyt Türk’e olan güveninin teyididir.” dedi.

KFH Capital Investment Company’nin Global Coordinator; Abu Dhabi Islamic Bank, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD, HSBC, KAMCO Investment Company, KFH Capital Investment Company, Noor Bank ve QInvest kuruluşlarının düzenleyici lider banka olarak rol aldığı işlemde, 9 farklı ülkeden 20’nin üzerinde yatırımcı Kuveyt Türk sukukunu satın aldı.

2010 yılında Türkiye’nin ve kıta Avrupası’nın ilk sukuk işlemini gerçekleştirerek Türkiye’yi faizsiz sermaye piyasaları ile tanıştıran Kuveyt Türk, gerçekleştirdiği yatırım yapılabilir dereceye sahip sermaye benzeri sukuk işlemi ile sektöre yenilikler getirmeye devam etti.

 
 
Click

Kuveyt Türk, KT Portföy ile Katılım Bankacılığındaki Deneyimini Sermaye Piyasalarına Taşıyacak

25.12.2015

Click

Kuveyt Türk, KT Portföy ile Katılım Bankacılığındaki Deneyimini Sermaye Piyasalarına Taşıyacak

25.12.2015

Kuveyt Türk, faizsiz finans ilkeleriyle hizmet verecek olan portföy yönetim şirketi KT Portföy’ü kurdu. Bir katılım bankası tarafından kurulan ilk portföy yönetim şirketi olan KT Portföy, Türk sermaye piyasalarına yeni ürünler, yerli ve yabancı yeni yatırımcılar kazandıracak, ayrıca yerli yatırımcıların uluslararası faizsiz yatırım araçlarına erişimini kolaylaştıracak.

Güçlü sermayesi, sağlam ortaklık yapısı ve 26 yıllık köklü geçmişi ile katılım bankacılığı sektörüne yön veren Kuveyt Türk, yeni girişimi KT Portföy ile Türk yatırım piyasasında henüz bulunmayan veya yaygın olmayan yatırım ürünlerini müşterilerine getirecek. Türkiye’de ilk kez bir katılım bankası tarafından kurulan ‘portföy yönetim şirketi’ olan KT Portföy, kolektif yatırım ürünlerinin yanı sıra tüzel veya gerçek kişilere özel portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmeti de verecek.

KT Portföy ile Türk sermaye piyasasında aktif rol oynayacaklarını dile getiren Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak “Kuveyt Türk, faizsiz finans ilkeleriyle çalışacak KT Portföy ile sermaye piyasalarında aktif rol alacak ilk katılım bankası oldu. KT Portföy’ün kurulması, Kuveyt Türk’ün, Türkiye’de kira sertifikaları (sukuk) alanındaki etkinliğini artırmasının ardından, varlık yönetiminde son iki yılda uygulamaya koyduğumuz genel stratejinin önemli bir parçasıydı. Bireysel emeklilik sistemi için Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de yaptığımız işbirliğinin ardından katılım bankacılığında ilk Özel Bankacılık Müdürlüğü’nü kurduk ve şimdi de KT Portföy ile varlık yönetimi stratejisindeki büyük resmi tamamlamış olduk. KT Portföy’ün faizsiz finans esasları doğrultusunda Türk sermaye piyasalarının gelişimine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“Türk sermaye piyasasına yeni ürünler, yerli ve yabancı yeni yatırımcılar kazandıracağız”

KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan “KT Portföy aracılığıyla Türk sermaye piyasalarına hem yerli ve yabancı yeni yatırımcılar kazandıracak hem de yeni yatırım ürünlerini hayata geçireceğiz. Yurtiçinde faizsiz kazanç anlayışına uygun yatırım ürün ve hizmetleri bulamayan potansiyel yatırımcıların yanı sıra Kuveyt Türk’ün iştirakları dolayısıyla yoğun ilişki içinde bulunduğu Körfez Bölgesi’nden ve Avrupa’dan yatırımcıları çok çeşitli yatırım fonları aracılığıyla Türk sermaye piyasalarına çekmek istiyoruz. Bu sayede Türk sermaye piyasalarının ürün çeşitliliğine ve işlem derinliğine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Tayfun Özkan, “Bu, bir anlamda, işlerini ve yatırımlarını hisse senedi veya kira sertifikaları ihraç ederek ya da benzeri faizsiz finans ilkelerine uygun araçlarla sermaye piyasalarından finanse eden şirketler için ilâve kaynak anlamına gelir. Aynı zamanda bu kaynakların ülkenin üretken sektörlerine kanalize edilmesiyle carî açığın azaltılmasına ve ülkemizin kalkınmasına katkı sunulmuş olacak” dedi.

“Uluslararası faizsiz yatırım araçlarına düşük maliyetle riski dağıtılmış fonlar üzerinden kolay erişim imkânı sunacağız.”

Ayrıca uluslararası faizsiz yatırım araçlarına yatırım yapılmasına imkan veren fonlar kurarak yerli yatırımcıların bu araçlara düşük maliyetle kolayca erişiminin sağlanacağını da belirten Özkan, “KT Portföy, müşterilerinin yurtdışındaki yatırım araçlarına, riski dağıtılmış bir portföyle hatta dilerlerse döviz cinsinden yatırım yaparak erişmesine imkân tanıyan fonlar kuracak” dedi.

Biri ’katılım’ diğeri ’serbest’ olmak üzere iki şemsiye fon kurulduğunu ve bunların altında 5 adet yatırım fonu kuruluşu için SPK’ya başvurduklarını açıklayan Tayfun Özkan, “Çok yakında müşterilerimiz ‘Katılım Şemsiye’ altında kuracağımız fonlara Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) sayesinde tüm bankaların internet şubelerinden erişebilecekler, katılım payı satın alarak faizsiz finans ilkelerine göre yönetilen bu fonlara yatırım yapabilecekler. ‘Serbest Şemsiye’ altında kuracağımız fonları ise Kuveyt Türk’ten satın alabilecekler” dedi.

“Dünya varlık yönetiminde ‘değerler temelli yatırım’ stratejileri gündemde”

Konuşmasında dünyada toplam fon büyüklüğünün GSYH’ye oranının 2008 krizi öncesi seviyelere geri döndüğüne dikkat çeken Özkan, “Bu büyük piyasada ‘değerler temelli yatırım’ stratejilerinin özel bir yeri olduğunu görüyoruz” dedi.

Katılım esaslı varlık büyüklüğünü küresel ölçekte değerlendiren Özkan, “Dünyada yönetilen katılım finans ilkelerine uygun varlıkların büyüklüğü, yüzde 0,1 gibi bütün piyasanın çok küçük bir payını ifade etse de 2014 yılında 77 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu rakam 2013 yılında 56 milyar dolardı. Bu niş piyasada büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Thomson Reuters’in Küresel İslâmî Varlık Yönetimi 2014 Raporu’na göre geleneksel fon yönetimi piyasasında kurumsal yatırıcımlar, toplam yatırımcı tabanının yüzde 70’ini oluştururken, aynı oran faizsiz varlık yönetimi piyasasında yüzde 20. Bu da sektör için bir fırsat oluşturuyor. Emeklilik şirketleri, tekafül şirketleri, devlet fonları gibi kurumsal yatırımcılar hızla artıyor ve büyüyor” dedi.

“Emeklilik fonlarının ve tasarruf oranımızı artırmak üzere geliştirilecek diğer sistemlerdeki fonların yönetimine de talibiz.”

Özkan, KT Portföy’ün, katılım finans ilkeleriyle kurulan bireysel emeklilik fonlarının yönetimine de talip olduğunu, bu alanda Katılım Emeklilik ile ilk anlaşmalarını yaptıklarını ve Ocak 2016’dan itibaren Katılım Emeklilik’in bir fonunun KT Portföy tarafından yönetileceğini açıkladı.

Müşterilerine fon yönetiminin her alanında hizmet verecek olan KT Portföy, kolektif yatırım ürünlerinin yanı sıra bireysel portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmetleri de verecek.

 
 
Click

Kuveyt Türk, 200 Milyon TL Değerinde Kira Sertifikalarını Halka Arz Ediyor

05.11.2015

Click

Kuveyt Türk, 200 Milyon TL Değerinde Kira Sertifikalarını Halka Arz Ediyor

05.11.2015

Kuveyt Türk, 179 gün vadeli ve 200 Milyon Türk Lirası değerindeki Sukuk (kira sertifikası) ihracı için 9, 10 ve 11 Kasım tarihlerinde talep toplayacak.

Yatırımcılarını orta-uzun vadeli, sabit veya değişken getiri sağlayabilen faizsiz sermaye piyasası ürünü Sukuk’la tanıştıran Kuveyt Türk, 2015 yılsonuna kadar toplam 1 milyar TL’lik Sukuk ihracı hedefiyle üçüncü halka arz işleminde talep toplayacak.

Katılım bankacılığının tüm dünyada ilgi gören yatırım araçlarından Sukuk’a Türkiye’de de halkın ilgisinin yüksek olduğunu ve bu durumun sektörün gelişimine katkıda bulunduğunu dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Katılım bankacılığının revaçta ürünlerinden Sukuk’un katılım bankacılığındaki yerini sağlamlaştırmak için 3. halka arzımızı gerçekleştiriyoruz. 2015 yılı boyunca Sukuk’un sadece nitelikli yatırımcılar için değil, aynı zamanda halk için de tercih edilebilir olduğunu göstermeye çalıştık. 2013 ve 2015 yıllarında gerçekleştirdiğimiz iki halka arzda da müşterilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Yine 15 Eylül’de talep toplaması gerçekleştirilen 90 gün vadeli 150 milyon TL tutarında ihraca nitelikli yatırımcılardan yaklaşık 200 milyon TL talep geldi. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı ekonomik göstergelerin bu kadar hareketli olduğu bir dönemde, yatırımcılar tarafından böylesine bir talebin olması bankamıza olan güvenin en büyük göstergelerinden birisidir. Katılım Bankacılığı alanında hizmet kalitemiz ve ürün çeşitliliğimiz ile öne çıkmış bir banka olarak, BES ve portföy yönetimi alanındaki faaliyetlerimizle sukuk piyasasındaki fonlarımızı büyüterek sektörümüzü de geliştiriyoruz” dedi..

İlk olarak 2013 yılında 150 Milyon TL’lik bir Sukuk halka arzı gerçekleştiren Kuveyt Türk, 2014-2015 yılları arasında toplam 1,5 Milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde ihraç gerçekleştiren Kuveyt Türk’ün toplamda yaklaşık 3,5 Milyar TL’lik kira sertifikası piyasada dolaşımda bulunuyor.

 
 
Click

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri Tebliği Kapsamında, Kuveyt Türk’e verdiği yetki belgesi hakkında

21.10.2015

Click

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri Tebliği Kapsamında, Kuveyt Türk’e verdiği yetki belgesi hakkında

21.10.2015

İlgi:28.09.2015 ve 13.10.2015 tarihli özel durum açıklamalarımız.

İlgide kayıtlı açıklamalarımız ile Bankamızın sahip olduğu yetki belgelerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca yenilenmesi talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru sonucunda, Bankamızın III-37.1 sayılı Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Tebliği uyarınca bulunabileceği yatırım hizmet ve faaliyetlerine ilişkin izinler duyurulmuştu.

Alınan izinler çerçevesinde Bankamıza Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 05.10.2015 tarih, BNK-004 sayılı yetki belgesi verilmiştir. Yetki belgesine ve ilgili tabloya yer verilmiştir.

İlgili Belge: http://www.kap.gov.tr/api/download.aspx?tip=bildirimek&id=176132&bildirimid=474184

İlgili Tablo: http://www.kap.gov.tr/api/download.aspx?tip=bildirimek&id=176131&bildirimid=474184

 
 
Click

Sermaye Piyasası Kurulu Borsa Dışı Alım Satıma Aracılık Yetki Belgesinin Ticaret Sicilinden Terkin Edilmesi Hakkında

12.10.2015

Click

Sermaye Piyasası Kurulu Borsa Dışı Alım Satıma Aracılık Yetki Belgesinin Ticaret Sicilinden Terkin Edilmesi Hakkında

12.10.2015

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu gereği alım satım aracılığı yetki belgelerinin alınması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru sonucunda, Bankamızın III-37.1 sayılı Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Tebliği uyarınca yatırım hizmet ve faaliyetlerine ilşkin aldığı izinler duyurulmuştu.

Bu kapsamda, mülga 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca, 25.06.2014 tarih ve 116 sayılı Borsa Dışı Alım Satıma Aracılık yetki belgesi iptal edilmiş; 9 Ekim 2015 tarih ve 8922 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilgili yetki belgesinin terkin edildiğine dair ilan yayınlanmıştır.

 
 
Click

Bankamıza Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri Tebliği Kapsamında Verilen Yetki Belgesi İzni Hakkında

29.09.2015

Click

Bankamıza Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri Tebliği Kapsamında Verilen Yetki Belgesi İzni Hakkında

29.09.2015

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu gereği alım satım aracılığı yetki belgelerinin alınması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru sonucunda, Bankamızın III-37.1 sayılı Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Tebliği uyarınca aşağıda yer alan yatırım hizmet ve faaliyetlerinde bulunmasına izin verilmiştir:

 • Emir İletimine Aracılık Faaliyeti
 • İşlem Aracılığı Faaliyeti
 • Portföy Aracılığı Faaliyeti
 • Sınırlı Saklama Hizmeti
 
 
Click

Kuveyt Türk’ten 150 milyon TL değerinde Kira Sertifikası İhracı

18.09.2015

Click

Kuveyt Türk’ten 150 milyon TL değerinde Kira Sertifikası İhracı

18.09.2015

Katılım bankacılığı sektöründe 26 yıldır başarılarıyla adını birçok ödülün altına yazdıran Kuveyt Türk, dünyanın önemli ekonomi ve finans dergilerinden Global Finance’in en iyi dijital bankaları seçtiği ödüllerde “Avrupa’nın En iyi Dijital Katılım Bankası” ödülüne layık görüldü.

Günümüz ekonomik ve siyasi konjonktüründe kira sertifikalarının yatırımcılar tarafından böyle yüksek bir talep görmesinin bankaya olan güveni gösterdiğini ifade eden Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Faizsiz sermaye piyasası ürünü olan kira sertifikalarının her geçen gün derinleşmesini önemsiyoruz. Faizsizlik prensibi ile çalışan Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. unvanlı iştirakimiz BES alanında faaliyetlerini sürdürürken yakın zamanda KT Portföy Yönetimi A.Ş. unvanını taşıyan bir portföy yönetim şirketini de hizmete sunduk. Bu firmalarımızın yönettiği fonların da büyümesiyle birlikte piyasada kira sertifikası ihraçlarına olan ihtiyacın daha da artacağını öngörüyoruz.” dedi.

Yurtiçi piyasada 2013 yılında başlayan kira sertifikası ihraçlarında Kuveyt Türk’ün bugüne kadar toplamda 1,6 milyar TL ihraç tutarına ulaştığına dikkat çeken Uyan “Bu tutarın yaklaşık %70’i klasik fon toplama teknikleri ile ulaşma imkanımızın olmadığı, yeni kaynak olarak temin edilmiştir. Kuveyt Türk olarak ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde toplamda yaklaşık 3,7 Milyar TL’lik kira sertifikamız piyasada dolaşımda bulunmakta. Yıl boyu devam edecek ihraçlarımızla kira sertifikasının avantajlarını nitelikli yatırımcıların yanı sıra halkımızla da tanıştırmayı amaçlıyoruz.”

 
 
Click

Kuveyt Türk’e “Avrupa’nın En İyi Dijital Katılım Bankası” ödülü

25.08.2015

Click

Kuveyt Türk’e “Avrupa’nın En İyi Dijital Katılım Bankası” ödülü

25.08.2015

Katılım bankacılığı sektöründe 26 yıldır başarılarıyla adını birçok ödülün altına yazdıran Kuveyt Türk, dünyanın önemli ekonomi ve finans dergilerinden Global Finance’in en iyi dijital bankaları seçtiği ödüllerde “Avrupa’nın En iyi Dijital Katılım Bankası” ödülüne layık görüldü.

Ödüle ilişkin bir açıklama yapan Kuveyt Türk Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz “Kuveyt Türk olarak 26 yıldır müşterilerimize yenilikçi hizmetler sunuyor ve bu hizmetlerimizi devamlı geliştirmek için araştırmalar yapıp, çalışıyoruz. Müşterilerimize en iyi çözümleri sunmanın yanı sıra katılım bankacılığının gelişimini sürdürebilmek hedefiyle de sektörümüze yenilikçi ürün ve hizmetler kazandırmaya devam edeceğiz. İnternet Şube, Mobil Şube ve Senin Bankan ürünlerinin piyasada sağladığı başarı ve dijital kanallarının uyumu neticesinde dünya çapındaki rakiplerini geride bırakma başarısını gösteren bankamıza bu başarının kazandırılmasında emeği geçen bütün çalışanlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Dijital bankacılık ürünlerindeki başarısı ve kullanıcılara sağladığı çözümlerle ödüle hak kazanan Kuveyt Türk, 27 Ekim 2015’te Londra Finans Merkezi’nde düzenlenecek Dijital Banka Konferansı’nın ardından düzenlenecek törende ödülünü alacak.

180 ülkede 50 binden fazla okura ulaşan New York merkezli Global Finance dergisi her yıl dünyanın en iyi bankalarını seçiyor. Bu yıl ilk kez verilen “En İyi Dijital Katılım Bankası” ödülüne Avrupa, Asya ve Orta Doğu-Afrika olmak üzere 3 bölgede en iyi İslami finans kuruluşları layık görüldü.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten yeni evli çiftlere “mutluluk paketi”

12.08.2015

Click

Kuveyt Türk’ten yeni evli çiftlere “mutluluk paketi”

12.08.2015

 

Kuveyt Türk, Ağustos ayında başlayan “Mutluluk Paketi” kampanyası ile yeni evlenen ve evlenecek olan çiftlere destek olmayı amaçlıyor. 31 Ekim 2015’e kadar devam edecek olan kampanya kapsamında çiftlere, dosya masrafsız taşıt finansmanı, ihtiyaç kart ve depozito ücretsiz kiralık kasa veriyor.

 

Kuveyt Türk’ten Mutluluk Paketi ile 2 ay ertelemeli taşıt finansmanı:Kuveyt Türk, Sıfır ve ikinci el binek araçlar için 48 aya kadar vade seçenekleri ile 50.000 TL’ye kadar %70, 50.000 TL üstü araç alımları için %50 araç finansmanı desteği sağlıyor.

İhtiyaç anında alıp, 2 ay kullanılan “İhtiyaç Kart :İhtiyaç Kart ile kısa dönemde ortaya çıkan ihtiyaçlar avantajlı şekilde karşılanabiliyor. 2 ay ödemesiz kullanılabilme süresi sayesinde düğün masraflarını 2 ay erteleme imkânı sunuyor.

Düğün takılarınızı depozito masrafı ödemeden kiralık kasa garantisiyle koru":“Mutluluk Paketi “kampanyası ile müşteriler düğünlerinde hediye edilen takıları herhangi bir depozito ödenmeden “Kiralık Kasa” ile koruma altına alabiliyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk 2015’in ilk altı ayında 206 milyon TL net kar elde etti

07.08.2015

Click

Kuveyt Türk 2015’in ilk altı ayında 206 milyon TL net kar elde etti

07.08.2015

 

Katılım bankacılığı alanında 25 yılı aşkın süredir, sağlam ortaklık yapısı ve güçlü sermayesi ile faaliyet gösteren Kuveyt Türk, 2015 yılının ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 17,5 oranında artıran Kuveyt Türk’ün net karı 206 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

Kuveyt Türk, 2015 yılının ilk yarısında toplam aktiflerini 2014 yılsonuna oranla yüzde 16,6 artırarak 39 milyar 661 milyon TL’ye çıkarttı. Bankanın öz varlıkları da yüzde 5,6 oranında artarak 3 milyar 192 milyon TL’ye yükseldi. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 17 artışla 25 milyar 913 milyona TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullanımında yüzde 20.3 artış gerçekleştirerek 25 milyar 609 milyon TL’lik fon kullandırdı.

 

2015 yılının ilk yarısında istikrarlı büyüme adına sağlam adımlar attıklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Katılım bankacılığı iş modeli ile hizmet vermek yurt içinde olduğu gibi uluslararası alanda da en önemli iş hedeflerimizden biri. Bu doğrultuda ilk adımı geçtiğimiz ay yüzde yüz Kuveyt Türk iştiraki olan KT Banka AG’nin açılışı ile attık. İlk etapta Almanya’nın Frankfurt, Berlin ve Mannheim şehirlerinde şube açtık. Yakın zamanda Köln, Dusseldorf / Essen gibi Almanya’nın önemli şehirleri ile de şube ağımızı genişleteceğiz. Avrupa’ya açılan bir kapı olarak gördüğümüz Almanya’dan sonra tüm Avrupa’ya ihtiyaç duyduğu katılım bankacılığı ürün ve hizmetlerini ulaştırmayı hedefliyoruz. ”dedi. Uyan, 2015 yılında kaynak çeşitliliği için ürün ve hizmet geliştirmeye devam ettiklerinin de altını çizdi.

 
 
Click

Kuveyt Türk, Almanya’dan Orta Avrupa’ya açılacak

21.07.2015

Click

Kuveyt Türk, Almanya’dan Orta Avrupa’ya açılacak

21.07.2015

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Almanya’da faaliyetlerine başladı. Avrupalılara tam bankacılık hizmetleri sunacak olan ve yüzde yüz Kuveyt Türk iştiraki olan KT Bank AG’nin açılışı Frankfurt’ta yapıldı. Frankfurt’taki ilk şube ile 4 milyon Avrupalıyı hedefleyen KT Bank AG, Almanya’da hayata geçen ilk katılım bankası olma özelliği de taşıyor.

 

Kuveyt Türk, Almanya’da tam bankacılık lisansı alan ilk katılım bankası unvanına sahip oldu. Müşterilerine mevduat ve kredi işlemleri dahil tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirme imkanı sağlayan Kuveyt Türk, Avrupalı müşterilerine faizsiz bankacılık esaslarına uygun finansal hizmetlerini sunmaya başladı. KT Bank AG’nin Frankfurt am Main’de bulunan merkezinde 21 Temmuz’da düzenlenen açılış törenine Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan ve bankanın üst düzey yöneticileri, Kuwait Finance House Başkanı Hamad Almarzouq ve CEO’su Mazin Alnahedh katıldı.

 

Açılış törenine katılan Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, uluslararası bankacılık hizmetleri veren bir kuruluş olarak, birçok ülkeye geçiş noktası üzerinde bulunması ve stratejik açıdan Avrupa’nın merkezi konumunda olması dolayısıyla Almanya’ya katılım bankacılığı hizmeti götürmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Katılım Bankacılığı sektörünün özellikle son dönemde dünyada hızlı bir şekilde büyüdüğünü, Almanya’dan da bu yönde gelen talepleri değerlendirdiklerini belirten Uyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Üçte ikisini Türklerin oluşturduğu 4 milyonun üzerindeki potansiyel müşteriye katılım bankacılığı hizmetlerini ulaştıracağız. Katılım bankacılığı prensiplerine uygun ürün ve hizmet portföyümüzü buradaki müşterilerin beklentilerine göre devamlı olarak yenileyecek ve geliştireceğiz. KT Bank’ın Almanya’da ilk tercih edilen finans kurumu olmasını amaçlıyoruz. KT Bank AG’yi Almanya’dan tüm Avrupa’ya açılan bir kapı, bir üs olarak görüyoruz. Burası bizim için katılım bankacılığının Avrupa merkez üssü. Buradan tüm Avrupayı faizsiz bankacılıkta tanıştırmayı ve tercih noktası olmak için hızla yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Kısacası, sadece Almanya’da değil Avrupa ana kıtasında yaşayan herkese ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri ulaştıracağız.” dedi.

 

Faaliyetlerine Frankfurt, Berlin ve Mannheim şubeleri ile başlayan banka kısa vadede Köln, Düsseldorf / Essen ve Münih’te yeni şubeler açmayı planlıyor. Kuveyt Türk, Almanya’nın önemli şehirlerinde şube ağını genişlettikten sonra Orta Avrupa’ya açılmayı hedefliyor. 2015 yıl sonunda 10 binin üzerinde hesabı yöneteceğini öngören KT Bank AG, bu hesaplarla toplam 121 milyon EUR mevduata sahip olmayı ve yılsonunda 154 milyon EUR aktif büyüklüğe ulaşmayı hedefliyor.

 

KT Bank AG Frankfurt şubesinde banka müdürü ile birlikte 6 kişi görev yapacak. Uzun yıllar Ziraat Bankası’nın Frankfurt ve Ankara şubeleri ile Turkmen Turkish Joint Stock Commercial Bank ve Kazakhstan Ziraat International Bank müdürü olarak görev yapan Gürbüz Gündüz, KT Bank AG Frankfurt şube müdürlüğü görevini üstlendi.

 
 
Click

Kuveyt Türk, En Yüksek Montanlı Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

30.06.2015

Click

Kuveyt Türk, En Yüksek Montanlı Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

30.06.2015

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 189 gün vadeli ve 160 milyon TL tutarındaki kira sertifikası ile Türkiye’de bu zamana kadar sonuçlandırılan en yüksek tutarlı halka arzı gerçekleştirmiş oldu

 

Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilen en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası (sukuk) olma niteliğini taşıyor.

 

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk, katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ve Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin konsorsiyum lideri, Bizim Menkul Değerler A.Ş.’nin de konsorsiyum üyesi olduğu 189 gün vadeli ve 160 milyon TL tutarındaki ihraç ile 2013 yılında gerçekleştirdiği 150 milyon TL’lik ihracın da üzerine çıkmış oldu. Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en yüksek montanlı kira sertifikası halka arzı niteliği taşıyan işlem için 24-25-26 Haziran tarihlerinde talep toplama gerçekleştirilmişti.

 

Vade sonunda anapara ve kira getirisi tek seferde ödenecek

 

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş.’nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Kira Sertifikası vadesinde ilgili varlıklar tekrar kaynak kuruluşa devredilecek. Yatırımcılara kira sertifikasının vade sonunda anaparaları ve getirileri tek seferde ödenecek. Yıllık brüt yüzde 10,63 getirisi olan kira sertifikaları bu açıdan da yakın tarihlerde gerçekleşen benzer işlemlerden daha düşük maliyetli olması açısından çok önemli” dedi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına girdiklerini belirten Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “Kuveyt Türk’ün yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği toplamda yaklaşık 4,2 milyar TL ihracı bulunuyor. Bundan sonra da sukuk piyasalarına katkı sunmaya devam edeceğiz.”

 
 
Click

Kuveyt Türk kredi ve banka kartlarından yapılan her işlem “Umuda Destek” oldu.

25.06.2015

Click

Kuveyt Türk kredi ve banka kartlarından yapılan her işlem “Umuda Destek” oldu

25.06.2015

 

İnsana ve topluma karşı sosyal sorumluluk bilinciyle toplumsal ihtiyaçlara çözümler sunan projeleri destekleyen Kuveyt Türk, kanserli çocuklara ve ailelerine umut olmaya devam ediyor. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ile beraber hayata geçirdiği “Umuda Destek” projesi kapsamında her sene Nisan ayında bir kampanya yürüten Kuveyt Türk, 3 yılda toplam 720 bin TL bağış topladı.

 

Bu yıl 23 - 30 Nisan 2015 tarihleri arasında banka ve kredi kartlarından yapılan işlem başına 1 TL bağış yapacağını açıklayan Kuveyt Türk, kanserli çocuklar ve ailelerinin yararlanabileceği Aile Evi için toplam 362 bin TL bağışta bulundu.

 

Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Şimdiye kadar yaptığımız bağışlarla kanserli çocuk ve ailelerinin tedavileri sırasında hiç bir ücret ödemeden konaklayabildikleri ikinci bir Aile Evi oluşturmanın temellerini atmayı hedefledik. Bu yıl aynı amaçla yürüttüğümüz kampanyayla hedeflediğimizin üzerinde bir tutarda bağış yaptık. Kampanya dahilinde emeği geçen tüm müşterilerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kuveyt Türk 2013 yılından beri Umuda Destek Projesi’ne Altın Kart ile Sale Plus Kredi Kartı, İhtiyaç Kart, Business Kart, Business Plus Kart, Nakit Plus, Seyyah Kart ve Palmiye Kartı ürünleriyle yapılan her işlemde işlem başına 1TL bağış yaparak kanserli çocuklara ve ailelerine destek olmaya devam ediyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk Kira Sertifikalarını Halka Arz Ediyor

23.06.2015

Click

Kuveyt Türk Kira Sertifikalarını Halka Arz Ediyor

23.06.2015

 

Kuveyt Türk, kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla 2015 yılsonuna kadar toplam 800 milyon TL’lik kira sertifikası satışı yapacak. Sukuk piyasasındaki tecrübesini 2015 yılında Türkiye’de yaygınlaştırmayı planlayan Kuveyt Türk, 2015 Haziran ayı itibari ile SPK’dan aldığı 1 Milyar TL’lik ihraç tavan programı kapsamında satışlarını hem nitelikli yatırımcılara hem de halka arz şeklinde gerçekleştirecek. Bu kapsamda 24, 25 ve 26 Haziran tarihlerinde talep toplayacak olan Kuveyt Türk, 189 gün vadeli 200 Milyon Türk Lirası sukuk ihracı yapmayı planlıyor.

 

Kira sertifikası piyasasının bugüne kadar istenen hacimlere ulaşamadığını, ancak halka arz yöntemiyle hem tabana yayılacağına hem de daha fazla hacme ulaşacağına inandıklarını dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “2015 yılının ikinci yarısından itibaren fon ve portföy yönetim şirketlerinin yapısında gerçekleşecek değişimle birlikte kira sertifikalarına olan taleplerin artmasını bekliyoruz. Faizsizlik prensibi ile çalışan Katılım Emeklilik gibi BES firmalarının yönettiği fonların da büyümesi ile birlikte, piyasada kira sertifikası ihraçlarına olan ihtiyacın daha da artacağını öngörüyoruz.” dedi.

 

Uyan sözlerine şöyle devam etti: “2013 yılında 150 Milyon TL’lik halka arz işlemimize ve 2014-2015 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz toplam 1 Milyar TL’lik nitelikli yatırımcı ihraçlarına yatırımcıların gösterdiği ilgi, gelecek ihraçlarda büyüme vaat etti ve hedeflerimizi daha fazla yükseltmemizi gerektirdi. Kuveyt Türk olarak ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde toplamda yaklaşık 3,5 Milyar TL’lik kira sertifikamız piyasada dolaşımda bulunuyor. Yıl boyu devam edecek ihraçlarımızla kira sertifikasının avantajlarını nitelikli yatırımcıların yanı sıra halkımızla da tanıştırmayı amaçlıyoruz.”

 
 
Click

Kuveyt Türk, Özel Bankacılık ile Körfez sermayesini Türkiye’ye taşıyacak

15.05.2015

Click

Kuveyt Türk, Özel Bankacılık ile Körfez sermayesini Türkiye’ye taşıyacak

15.05.2015

 

Kuveyt Türk, katılım bankacılığı sektöründe ilk olacak Özel Bankacılık faaliyetlerine başladı. Özel Bankacılık Grup Müdürlüğü ile nitelikli yatırımcıya hizmet vermeyi amaçlayan Kuveyt Türk, özellikle Körfez ülkelerindeki portföyü Türkiye’ye taşımayı hedefliyor.

 

Katılım bankacılığı alanında 25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Kuveyt Türk, ayrıcalıklı ve kapsamlı hizmet sunmak amacıyla katılım bankacılığında bir ilki gerçekleştirerek Özel Bankacılık faaliyetlerine başladı. Bugüne kadar özel bankacılık hizmetlerini bireysel bankacılık grubu içinde müşterilerine sunan Kuveyt Türk, çalışmalarına başlayan yeni birim ile bu alandaki ürün ve hizmetlerini müşterilerine çok daha kapsamlı ve konforlu bir şekilde sunmayı amaçlıyor.

 

Özel Bankacılıkta 2018 hedefi 2 milyar doları aşkın varlık yönetimi

 

Özel bankacılık hamlesiyle Türkiye’den yatırımcılar kadar yurtdışından yatırımcıların da varlıklarını Türkiye’de değerlendirmelerini sağlayarak ekonomiye destek olmayı hedeflediklerini belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan şunları söyledi:

“Türkiye’de 1 milyon TL’nin üzerinde varlığı bulunan 77 binden fazla gerçek ve tüzel kişilik bulunuyor. Bu kişilerin sahip olduğu mevduat rakamı da yaklaşık 298 milyar TL civarında. Yurtdışı yerleşik mudi sayısına baktığımızda ise yine yaklaşık 4 bini aşkın kişi olduğunu görüyoruz. Bu hesaplardaki bakiye ise 39 milyar TL düzeyinde. Kısacası ülkemizde bu alanda önemli bir potansiyel bulunuyor. Fakat ne yazık ki; bugüne kadar bu kitleyi katılım bankacılığının hizmet anlayışı ile buluşturacak bir banka bulunmuyordu.”

 

Özel Bankacılık ile amaçlarının, yüksek gelir grubuna sahip yabancı müşterileri kendi ülkelerinde alışık oldukları hizmet anlayışıyla buluşturmak olduğunu vurgulayan Uyan, “Bu nedenle Özel Bankacılık hizmet alanımızı genişlettik. Bu hizmetimiz sayesinde Türkiye’deki mevduat sahiplerinin yanı sıra Körfez ülkelerindeki yatırımcıların portföylerini ülkemizde değerlendirmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

 

Yurt içi ve yurtdışı müşterilere farklı ürün yelpazelerini ile hizmet edeceklerini açıklayan Uyan, ayrıca kuruluş çalışmaları devam eden KT Portföy Yönetimi A.Ş ile Özel Bankacılık Biriminin iş birliği içerisinde çalışıp Özel Bankacılık müşterileri için yeni yatırım ürünlerinin kurulması işlemlerine ağırlık vereceklerini kaydetti.

 

Ufuk Uyan, yabancı müşterilerinin Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarına aracılık ettiklerini belirtirken bu müşterilerine ilgilendikleri yatırımlarda gayrimenkul değerinin yüzde 50’sine kadar kredi imkânı sunduklarının altını çizdi.

 

Gerçekleştirdikleri bu çalışmalarla özel bankacılık alanında 2018 yılı hedeflediklerine ulaşacaklarını açıklayan Uyan, yönettikleri 1 milyar dolarlık mevcut varlık miktarını da yüzde 100 artışla 2 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

“Katılım bankacılığı 10 yılda 10 kat, Kuveyt Türk ise 15 kat büyüdü”

 

Katılım bankacılığının son 10 yılda önemli bir gelişme kaydettiğini dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Katılım bankacılığının 2005 yılında 9,9 milyar TL olan toplam aktifleri, 2014 sonu itibariyle 10 kattan fazla artışla 104,2 milyar TL’ye ulaştı. Bu sürede sektörün toplam mevduatlarında 8 kat, toplam kredi ve öz kaynaklarda ise 9 kattan fazla artış sağlandı. 2010 yılından bu yana bu alanlarda yüzde 50’ye yakın büyüme yaşandı. Bu tablo sektörün büyüme hızını ve önümüzdeki yıllardaki büyüme potansiyelini ortaya koyuyor. Kârlılıkta da bu büyümenin yansımasını görüyoruz. Katılım bankacılığının net dönem kârı 2005 yılından bu yana 250 milyon TL’den 957 milyon TL’ye yükseldi” dedi.

Kuveyt Türk olarak bu dönemde sektörün üzerinde büyüme kaydettiklerine değinen Uyan, “Katılım bankacılığı gelişimini sürdürürken, biz de bilanço rakamlarımızda büyük gelişme elde ettik. Toplam aktiflerimiz 2015 ilk çeyrek sonu itibarıyla 36,1 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde fon kullandırma alanında 23,6 milyar TL, toplam mevduatımız ise 23,7 milyar TL oldu. Bilanço rakamlarımızdaki bu yükseliş geçen yılın aynı döneminde 80 milyon TL düzeyinde olan net kârımızın 2015 ilk çeyreği itibariyle 100,5 milyon TL’ye ulaşmasını sağladı” dedi.

 

Çeyrek asrı aşkın süredir sektörde yeniliklere öncülük ettiklerini belirten Uyan, Kuveyt Türk’ün bundan sonra da bu misyonunu sürdüreceğini ve katılım bankacılığının avantajlarını ve yatırım araçlarını daha fazla insanla buluşturacaklarını ifade etti.

Özel bankacılık müşterilerine ayrıcalıklı hizmet

 

Kuveyt Türk, Özel Bankacılık grup müdürlüğü ile yerli ve yabancı özel müşterilerin yatırım ve borçlanma ihtiyaçlarını ayrıcalıklı ve öncelikli hizmet standardı çerçevesinde en iyi fiyat ve en geniş ürün yelpazesi ile karşılamayı hedefliyor.

Özel Bankacılık hizmetleri ile ayrıcalıklı hizmet ve en iyi fiyat avantajlarını sunmayı hedefleyen Kuveyt Türk, müşterilerine mobil bankacılık, internet bankacılığı ve çağrı merkezi (444 73 23) kanalları üzerinden Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde destek veriyor. Özel bankacılık hizmetlerini özel bankacılık ürünleriyle de destekleyecek olan banka, bu kapsamda MasterCard World Elite kredi kartı ürününü de müşterileriyle buluşturuyor.

 

Özel Bankacılık hizmetleri kapsamında ayrıca müşterilerine hava alanlarında lounge ve vale hizmetlerini sunacak olan banka, müşterilerinin alışveriş ve yaşam standartlarını daha da artıracak bankacılık ürünlerini geliştirmeye devam edecek.

 
 
Click

Kuveyt Türk, Borsa İstanbul Liderliğine Devam Ediyor

28.04.2015

Click

Kuveyt Türk, Borsa İstanbul Liderliğine Devam Ediyor

28.04.2015

 

2007 yılındaki borsa üyeliğinden bu yanan istikrarlı bir yükseliş gösteren Kuveyt Türk, BIST Kıymetli Madenler Piyasası işlem hacmi sıralamasında geçen yıl elde ettiği birinciliği 2014 yılında da sürdürmeyi başardı.

 

Kuveyt Türk bu başarı ile BIST (Borsa İstanbul) altın işlem hacmi sıralamasında 94 üye (23 Banka, 19 Aracı Kurum, 40 Yetkili Müessese, 12 Anonim Şirket) arasında birinci oldu ve kıymetli maden sektöründeki piyasa yapıcılığı ile ön plana çıktı.

 

Bankamız 2010, 2011 ve 2012 yıllarında işlem hacmi sıralamasında ilk 5'e girmeyi başarmış ve 2013 yılında da işlem hacmi liderliğine ulaşmıştı.

 

Kaynak: Borsa İstanbul'da En Fazla İşlem Hacmini Gerçekleştiren Yatırım Kuruluşları Ödüllendirildi / BİST

 
 
Click

Kuveyt Türk kanserli çocuklara ve ailelerine umut oluyor.

22.04.2015

Click

Kuveyt Türk kanserli çocuklara ve ailelerine umut oluyor

22.04.2015

Kuruluşundan bu yana toplumsal ihtiyaçlara yönelik çözümler sunan projeleri destekleyen Kuveyt Tük Katılım Bankası 2013 yılından beri destek verdiği Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ile “Umuda Destek” projesine bu yıl da devam ediyor. Kuveyt Türk, 23 - 30 Nisan 2015 tarihleri arasında yeni hizmete sunduğu Altın Kart ile Sale Plus Kredi Kartı, İhtiyaç Kart, Business Kart, Business Plus Kart, Nakit Plus, Seyyah Kart ve Palmiye Kartı ile yapılan her işlemde müşterileri adına KAÇUV’a 1 TL bağış yapıyor.

KAÇUV ile beraber hayata geçirilen Umuda Destek Projesi’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceklerini söyleyen Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Proje kapsamında iki yılda 360 bin TL’ye yakın bağış yaparak ihtiyaç sahibi kanserli çocuk ve ailelerinin tedavi sırasında hiç bir ücret ödemeksizin konaklayabildikleri Aile Evi’nin temel ihtiyaçları karşıladık. Bu yıl aynı amaçla 250 bin TL’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece ikinci bir Aile Evi oluşturmanın temellerini atmak mümkün olacak. KAÇUV’a desteğimizi önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten faizsiz ek limit veren banka kartı

06.04.2015

Click

Kuveyt Türk’ten faizsiz ek limit veren banka kartı

06.04.2015

Katılım bankacılığında tüketici dostu ve yenilikçi ürün anlayışıyla, her geçen gün ürün yelpazesini genişleten Kuveyt Türk, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak tasarlanan ve müşterilerini finansal yükün altına sokmadan faizsiz ek limit veren “Altın Kartı” müşterileri ile buluşturdu.

Banka kartlarının özelleştirilmiş bir versiyonu olan Altın Kart, müşterilere ek limit kullanım hakkı sağlayarak hesaplarında bakiye bitse de POS üzerinden harcama yapmalarına olanak sağlıyor. Katılım bankacılığında yenilikçi bir ürün olan Altın kart, bu ek limiti 2 bin TL’ye kadar ve 30 güne kadar vade ile müşterilerinin hizmetine sunuyor. Ayrıca her ay kısa mesaj ya da e-mail yoluyla hesap özeti göndererek bilgilendirme yapılıyor.

Kredi kartı değil altın kalpli bir kart!

Piyasada ek limit özellikli banka kartlarının yeni yeni gelişmekte olduğunu ve Altın Kart’la bu alanda güçlü bir varlık sergilemeyi hedeflediklerini belirten Kuveyt Türk Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral şunları söyledi:

“Kuveyt Türk olarak hem müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak hem de ülkemizin ekonomik hedeflerine katkıda bulunacak ürün ve hizmetler geliştirmeye önem veriyoruz. Kredi kartı kullanımına getirilen düzenlemeler ve tasarrufun teşvik edilmesine yönelik adımlar göz önünde bulundurulduğunda Altın Kart’ın önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Altın kart bir kredi kartı değil, banka kartı özelliklerinin yanı sıra tüketiciye hesabındaki bakiye bittiğinde alışverişlerde kullanım için ek limit sağlayan tüketici dostu bir karttır. Bu ürünümüz müşterilerimizi finansal yüklerin altına sokmayan, paraları bittiğinde de onların yanında olan altın kalpli bir karttır.

Altın Kart ile yapılan alışverişlere altın puan hediye

Altın Kart sahipleri yaptıkları harcamalardan altın puan kazanıyor. Hesaptaki bakiye kullanılarak yapılan alışverişlerde yüzde 0,35, ek limit kullanılarak yapılan alışverişlerde ise yüzde 0,1 oranında altın puan hediye ediliyor. Müşterinin altın puan hesabında biriken puanların toplam tutarı 10 TL’ye ulaştığında gram altın olarak hesaba yansıtılıyor.

 
 
Click

Kuwait Finance House CEO’su Mazin Saad Al-Nahedh katılım bankacılığının potansiyelini değerlendirdi

02.04.2015

Click

Kuwait Finance House CEO’su Mazin Saad Al-Nahedh katılım bankacılığının potansiyelini değerlendirdi

02.04.2015

"Özellikle son dönemde Türkiye piyasasının beklenenden fazla geliştiğini görüyoruz."

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ana hissedarı Kuwait Finance House’un CEO’su Mazin Saad Al-Nahedh, Arap dünyası içinde önemli bir model olan katılım bankacılığının uluslararası potansiyeline dikkat çekti. Al-Nahedh, özellikle son dönemde Türkiye piyasasının beklenenden fazla geliştiğine de vurgu yaptı.

Katıldığı Türk-Arap Ekonomi Forumu’nda Türkiye ekonomisinin başarısının tüm dünyada takdir edildiğini dile getiren Mazin Saad Al-Nahedh şunları söyledi: “1980’li yıllardan bu yana Türkiye piyasası ile ilgileniyoruz fakat piyasanın bu kadar gelişeceğini tahmin edemiyorduk. Bu nedenle çalışmalarımızda kısa vadeli kazançlara odaklanmıştık. Ancak özellikle son 10 yıldaki gelişmelere baktığımızda Türkiye ekonomisinin çok önemli başarılara imza attığını ve önemli deneyimlere sahip olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda Türkiye piyasasına dair planlarımızı da gözden geçiriyor, artık daha uzun vadeli işlerle burada varlık göstermeyi amaçlıyoruz. Bu durumun diğer körfez ülkeleri için de geçerli olduğunu düşünüyorum.

“Kuveyt Türk’ün ekonomiye katkısı 2 milyar doların üzerinde”

Türkiye ile körfez ülkeleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesini desteklerini belirten Mazin Saad Al-Nahedh sözlerine şöyle devam etti: “Bu anlamda 25 yıldan uzun süre önce Türkiye’deki ana iştirakimiz Kuveyt Türk Katılım Bankası ile önemli bir adım attık. Kuveyt Türk bugün 320 şubesiyle Türkiye’nin pek çok yerinde ‘sağlam bankacılık’ anlayışıyla hizmet veriyor. Sermayesi 1 milyar doların üzerinde olan banka, ekonomiye 2 milyar dolardan fazla katkıda bulunuyor. Yakın gelecekte sukuk ihracı da yapacak. Kuveyt Türk çatısı altında gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.”

Kuveyt Türk 2015 yılı olağan genel kurul toplantısını yaptı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2015 yılı olağan genel kurulu toplantısını bankanın Esentepe’deki Genel Müdürlük binasında yönetim kurulu, üst yönetim ve genel kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Toplantıda 2015 yılı olağan genel kurul gündem maddeleri ve bankanın 2014 yılı finansal sonuçları değerlendirilerek, katılımcılara ayrıntılı olarak bilgi verildi. 2014 yılı net kârının bir önceki yıla göre yüzde 23,3 artışla 370 milyon TL’ye ulaştığının belirtildiği toplantı, Kuveyt Türk’ün istikrarlı başarısının devamı temennisiyle sona erdi.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün % 100 iştiraki “KT Bank AG” Almanya’da faaliyetlerine başlıyor

03.02.2015

Click

Kuveyt Türk’ün % 100 iştiraki “KT Bank AG” Almanya’da faaliyetlerine başlıyor

23.03.2015

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Almanya’da bankacılık hizmetleri sunmak için Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu Bafin’den lisansını aldı. Lisans ile birlikte Almanya’da faizsiz bankacılık iş modeline göre çalışan ilk banka hizmete girmiş oluyor.

 

Kuveyt Türk, faizsiz bankacılık prensiplerine ve esaslarına göre Almanya’da bankacılık hizmeti vermek üzere Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu’na (Bafin) yaptığı başvuru sonucunda lisansını aldı. Alınan bu tam teşekküllü lisans ile Kuveyt Türk, Almanya’da fon toplama ve fon kullandırım işlemleri için lisans alan ilk katılım bankası oldu. Alman yasal otoritesi Bafin ile faizsiz bankacılık yasal mevzuatı üzerine uzun süredir çalışan Kuveyt Türk, bu lisansla birlikte Almanya’yı faizsiz esaslarda bankacılık modeli ile ilk kez tanıştırmış olacak.

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olarak KT Bank AG adıyla kurulan ve merkezi Frankfurt am Main’da bulunacak banka; güvenilir, kaliteli, süratli ve kullanıcı dostu hizmetlerini 1 Temmuz 2015 itibariyle müşterilerine sunmaya başlayacak. KT Bank AG, ülkedeki tüm özel ve ticari müşterilere faizsiz bankacılık esaslarına uygun ürün ve finansal hizmetler sunacak.

 

“KT Bank AG; etik, yenilikçi ve sosyal sorumluluk sahibi bir banka olacak”

 

Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Abdulmohsen Al-Marzouq, “Kuwait Finance House olarak, etik, yenilikçi ve sosyal sorumluk sahibi bir katılım bankası olma misyonuyla KT Bank AG’nin yanında olacağız” dedi. Al-Marzouq; 4 milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da öncelikli potansiyel hedeflerinin bu grup olduğunu, ancak hizmet kalitesi ve iş modellerine ilgi duyan diğer tüm potansiyel müşterilere de ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Uluslararası bankacılık hizmetleri veren bir kuruluş olarak yurtiçinde ve yurtdışında büyümeye devam ettiklerini belirten Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan; “Katılım Bankacılığı sektörü uluslararası düzeyde büyüme gösteriyor. Bu süreçte Almanya’da, iştirakimiz KT Bank AG gibi bir katılım bankasına izin verilmesini önemli bir irade olarak görüyor ve bunu yerel otorite açısından değerli bir inovasyon olarak değerlendiriyoruz. Sosyal sorumluluk sahibi bankalara olan ihtiyacın farkında olan bizler, katılım bankacılığı sektörünün çok büyük uluslararası büyüme performansı göstermesi nedeniyle Almanya’da büyük bir potansiyel olduğunu düşünmekteyiz. Değerlerimizle bağdaşan kapsamlı ve düzenli olarak güncellenen ürün ve hizmet portföyümüzle KT Bank AG’nin kategorisinde Almanya’da ilk tercih edilen finans kurumu olacağına inanıyoruz. Amacımız; Almanya’da yaşayan ve katılım bankacılığı iş modeliyle buluşmak isteyen tüm müşterilere ihtiyaç duydukları hizmet ve ürünleri sunmak. Almanya’da attığımız bu adım, hem bizler hem de Almanya için bir dönüm noktası olacaktır” dedi.

 

KT Bank AG şube ağını genişletmeyi hedefliyor

 

KT Bankın yönetimini Türkiye ve Almanya’da uzun süredir bankacılık tecrübesi olan Kemal Ozan ve Torsten Lüttich birlikte üstleniyor.

 

Tam teşekküllü bankacılık lisansını alarak Almanya’daki çalışmaları için ihtiyaç duydukları resmi şartları yerine getirdiklerini belirten KT Bank AG Genel Müdürü Kemal Ozan, “Önümüzdeki yıllarda Almanya pazarında büyük çaplı yatırımlar planlıyoruz. Bu kapsamda faizsiz bankacılık prensiplerine uygun finans ürünlerinden oluşturulan bir portföy kurulmasını, şube ağının genişletilmesini ve müşterilerimize yenilikçi ve teknolojik hizmet kanallarından ulaşılmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Lisansın alınmasının ardından KT Bank AG, Almanya’nın önemli şehir ve merkezlerinde şube ağını genişletme sürecine de resmen başlayacak. Bankanın öncelikli hedefleri arasında, tüm dünyada geçerli olan faizsiz bankacılık esaslarına uygun geniş bir ürün ve hizmet portföyü oluşturmak bulunuyor.

 

KT Bank AG hakkında daha detaylı bilgi almak için www.kt-bank.de'yi ziyaret edebilirsiniz.

 
 
Click

Kuveyt Türk Konut ve Araç Finansmanlarında Kar Oranlarını Düşürdü

03.02.2015

Click

Kuveyt Türk Konut ve Araç Finansmanlarında Kar Oranlarını Düşürdü

03.02.2015

Kuveyt Türk konut finansmanı kar oranını yüzde 0,81’e, araç finansmanını ise yüzde 0,94’e düşüren yeni bir kampanya başlattı.

Kuveyt Türk, müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun finansman desteklerini sunmaya devam ediyor. Banka, konut finansmanında yüzde 0,81, araç finansmanında ise yüzde 0,94 'den başlayan düşük kar oranlı kampanya ile konut ve araç sahibi olmak isteyen herkese avantajlı seçenekler sunuyor.

Kuveyt Türk düşük kâr oranlı araç finansman desteği ile sıfır araç sahibi olmak isteyenlere 12, 24, 36 ve 48 ay vade seçenekleri sunarken 24 aya kadar vadeli ödeme planlarında 0,94 kâr oranına kadar avantajlı finansman desteği sağlıyor. Konut finansmanında da 36 ay vadede 0,81, 60 ay vadede 0,83 ve 120 ay vadede 0,86 kâr oranları ile ödeme planı hazırlanabiliyor. Kaskosunu ve kredili hayat sigortasını Kuveyt Türk nezdinde gerçekleştirenler bu kampanya dahilinde düşük kar oranlı finansman seçeneklerinden yararlanabiliyor.

Kuveyt Türk, internet sitesinde verdiği hesaplama tablosu ile müşterilerine en uygun kar oranlarını inceleme ve taksit planları ile geri ödemelerini hesaplama imkanı sunuyor. Ayrıca ürün ve hizmetlerle ilgili her türlü soru ve detaylı bilgiye en yakın Kuveyt Türk şubesinden ya da 444 0 123 / 0850 251 0 123 numaralı Kuveyt Türk Çağrı Merkezi'nden ulaşılabilir.

 
 
Click

Finansaltuketici.gov.tr Tanıtım Videosu

19.01.2015

Click

Finansaltuketici.gov.tr Tanıtım Videosu

19.01.2015

 
 
Click

2015 Ürün ve Hizmet Ücretleri Hakkında

09.01.2015

Click

2015 Ürün ve Hizmet Ücretleri Hakkında

09.01.2015

Bankamız ürün ve hizmet ücretlerinde “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 7. Maddesi kapsamında, 08.02.2015 tarihinden geçerli olmak üzere TÜİK tarafından açıklanan yıllık TÜFE endeksi artış oranının 1,2 katını (%8,17 X 1,2 = %9,8) aşmayacak şekilde artış yapacaktır.

İlgili değişik hakkında 30 gün öncesinden bildirim yapılmakta olup tüketicilerin değişiklik gününden itibaren 15 gün süre ile vazgeçme hakkı bulunmaktadır.

Vazgeçme hakkının kullanılması halinde bankamızın ürün veya hizmeti vermeyi durdurma hakkı saklıdır. Finansal tüketicinin ürünü kullanmaya veya hizmeti almaya devam etmesi hâlinde değişikliğin kabul edildiği varsayılır.

 
 
Click

Kuveyt Türk ARGE Merkezi’ne “İnovasyon Ödülü”

12.12.2014

Click

Kuveyt Türk ARGE Merkezi’ne “İnovasyon Ödülü”

12.12.2014

 
Ödül
 

Türkiye’de katılım bankacılığı sektöründe 25 yılı geride bırakan Kuveyt Türk, 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezi Zirvesi’nde Bankacılık ve Finans Sektörü kategorisinde ARGE ve inovasyon çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, “Ar-Ge ve İnovasyonla Kalkınma" temasıyla Ankara’da yapılan zirvede 164 Ar-Ge Merkezi içerisinde İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

 

Ödül törenine Kuveyt Türk’ü temsilen Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar katıldı. Bankanın ödüle layık görülmesine ilişkin bir konuşma yapan Gündebahar, “Kuveyt Türk ARGE Merkezi son zamanlarda ortaya koyduğu, bankacılık sektöründe inovasyon oluşturacak işlerle hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda övgüye değer görülüyor. Bugün bu değerli zirvede ödüle layık görüldüğümüz için çok mutluyuz. Tüm Ar-GE Merkezi çalışanlarımıza vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyor; tüm ortaklarımıza ve danışmanlarımıza da katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Gündebahar, Ar-Ge yatırımlarının dünya ekonomisinde Türkiye’nin prestijini artırmada ve kalkınmayı sağlamada önemli olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Faal Ar-Ge merkezlerinin sektörel dağılımına bakıldığında bankacılık ve finans sektörünün payının yüzde 2 olduğunu görüyoruz. Bu konuda yapacak daha çok iş var. Kuveyt Türk olarak sektörümüze katkılarda bulunmaya devam edeceğiz.”

Ödüller, 2023 vizyonu çerçevesinde atılan önemli adımlar ile Türkiye’nin yenilikçi alandaki potansiyelini harekete geçirmek adına veriliyor. Ödüller ayrıca, katma değeri ve teknolojik düzeyi yüksek ürünler üreten firmaların Ar-Ge, yenilik ve girişimcilik faaliyetlerini teşvik ediyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Büyümesi Kredi Notlarına Yansıyor

10.12.2014

Click

Kuveyt Türk’ün Büyümesi Kredi Notlarına Yansıyor

10.12.2014

 
 

Türkiye’de katılım bankacılığında 25 yıldır faaliyet gösteren Kuveyt Türk, istikrarlı büyümesini sürdürürken bu başarı uluslararası kuruluşlarının değerlendirmelerine de yansıyor. Uluslararası İslami Derecelendirme Kuruluşu (IIRA) ve Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Kuveyt Türk’ün kredi notlarını açıklarken bankanın istikrarına vurgu yaptı.

IIRA, Kuveyt Türk’ün ulusal notlarını “AA-(tr)/A1+(tr)” (Çift A Eksi / A Bir Artı)’dan “AA(tr)/A1+(tr)” (Çift A / A Bir Artı)’ya yükseltirken uluslararası ölçekteki notlarını ise, yerel para birimi notu “BBB/A3” (Üç B / A Üç) ve yabancı para notunu “BBB-/A3” (Üç B Eksi / A Üç) olarak teyit etti.

Öte yandan Fitch, Kuveyt Türk’ün uzun vadeli kredi notlarını yabancı para cinsinden ´BBB´ ve yerel para cinsinden “BBB+” olarak teyit etti.

IIRA: “Kuveyt Türk’ün finansal konumu güçlü”

IIRA, sürekli büyümenin Kuveyt Türk’ün mevcut konumu için sağlam zemin yarattığını belirtirken bankanın varlıkların kalitesinin, kârlılık ve sermaye göstergelerinin de sağlam niteliklerini koruduğuna değindi. IIRA, Kuveyt Türk’ün Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük katılım bankası olduğunu belirtti.

Kuveyt Türk’ün çeşitlilik taşıyan ve büyüyen bir mevduat tabanının avantajlarından yararlandığını belirten IIRA, açıklamasında bankanın her zaman sağlam bir likidite tamponuna sahip olduğunu da vurguladı. Kuruluş, perakende mevduattaki yüksek oranı, Kuveyt Türk’ün piyasa ile iç içe olduğunun işareti olarak yorumladı.

Fitch: “Kuveyt Türk’ün görünümü istikrarlı”

Fitch, yaptığı değerlendirmede Kuveyt Türk’ün istikrarlı görünümde olduğunun altını çizdi. Fitch açıklamasında, Kuveyt Türk’ün yabancı para cinsinden uzun vadeli notunun Türkiye´nin BBB olan ülke tavanı notu ile sınırlandığını, BBB+ olan yerel para cinsinden uzun vadeli notunun da ülkenin risklerini hesaba kattığını belirtti.

2007 – 2013 yılları arasında bankacılık sektörü yüzde 20, katılım bankacılığı sektörü yüzde 28 büyürken Kuveyt Türk yıllık ortalama yüzde 37’lik büyüme oranı ile en hızlı büyüyen bankalardan biri olma unvanına sahip. Kuveyt Türk’ün bu performansı uluslararası kuruluşların da dikkatini çekiyor.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk’e Bonds & Loans’tan 'Yılın En İyi Faizsiz Sermaye Piyasası İşlemi' Ödülü

14.11.2014

Click

Kuveyt Türk’e Bonds & Loans’tan 'Yılın En İyi Faizsiz Sermaye Piyasası İşlemi' Ödülü

14.11.2014

 
 

Türkiye’de katılım bankacılığı sektöründe 25 yılı geride bırakan Kuveyt Türk, Türkiye sermaye piyasaları endüstrisinin en önemli ödüllerinden biri olan Bonds & Loans’ın 'Yılın En İyi Faizsiz Sermaye Piyasası İşlemi’ ödülüne layık görüldü. Bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen ödül töreni, prestijli finans ve yatırım etkinlikleri düzenleyen Global Financial Conferences’ın ev sahipliğinde, geçtiğimiz gün Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşti.

Finans sektörünün önemli temsilcilerinin yarıştığı 2014 Türkiye Bonds & Loans organizasyonunda, Kuveyt Türk 2014 Haziran ayında gerçekleştirdiği sektörün yeni benchmark işlemi olan 500 milyon USD’lik kira sertifikası (sukuk) ihracı ile aday gösterilmişti. Rekabetçi bir getiri oranı ile fiyatlanmasına rağmen yatırımcıların yoğun ilgisinden dolayı 6,5 kat fazla talep ile karşılaşmıştı. İhraca Körfez bölgesinden, Avrupa’dan ve Asya’dan 170’ten fazla uluslararası yatırımcı ilgi göstermişti. Kuveyt Türk’ün yatırımcı tabanının oldukça iyi çeşitlendirildiğinin bir göstergesi olarak satışın ülkeler bazında dağılımı Körfez Ülkeleri: %45, İngiltere:%20, Asya: %17, İsviçre: %12, Diğer Avrupa Ülkeleri: %5, Diğer Ülkeler: %1 şeklinde gerçekleşmişti. Emsalleri ile kıyaslandığında ikincil piyasalarda daha likit ve daha dar marjlarla işlem gören bu kira sertifikası, Türkiye’den gerçekleşecek yurt dışı ihraçlar için yeni bir gösterge olma özelliği ile ön plana çıkmıştı.

Ödüle hak kazanan Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı temsilen törene Kurumsal ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Ahmet Albayrak katıldı. Ödülü alan Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Albayrak, “Bu ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyduk. Ödül getiren bu işlemi gerçekleştiren tüm ortaklarımıza ve danışmanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye sermaye piyasası için önemli gece

Türkiye'nin en önemli iş adamlarının bir araya geldiği ve sektörde yaşanan önemli gelişmelerin konuşulduğu ödül töreninin açılış konuşmasını video yayını ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptı. 2008 yılından itibaren Türkiye sermaye pazarının etkileyici bir büyüme kaydettiğini belirten Babacan, pazarın desteklenmesi için hükümetin attığı adımlara da değindi.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk’ün 2014 üçüncü çeyrek net kârı yüzde 20 artış ile 284 Milyon TL oldu

13.11.2014

Click

Kuveyt Türk’ün 2014 üçüncü çeyrek net kârı yüzde 20 artış ile 284 Milyon TL oldu

13.11.2014

 
 

Katılım bankacılığı sektöründe Türkiye’deki 25. yılını dolduran Kuveyt Türk, yılın başından beri sürdürdüğü başarılı performansını yılsonuna doğru artırarak devam ediyor. Kuveyt Türk 2014 yılının üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 20 artırarak; 284 milyon TL net kâr elde etti.

Kuveyt Türk, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerini 2013 yılsonuna oranla yüzde 27 artırarak 32 milyar 768 milyon TL’ye çıkartırken, öz varlıklarını da yüzde 28 artırarak 2 milyar 948 milyon TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 26 artış sağlayarak 21 milyar 518 milyona TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullanımında yüzde 27 artış gerçekleştirerek 21 milyar 165 milyon TL’lik fon kullandırdı.

Yıl boyunca sürdürülen istikrarlı ve güçlü büyümeyi yılın sonuna yaklaşırken de koruduklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk, toplam şube sayısını bugün itibariyle yurtdışındaki 2 şubesi de dâhil olmak üzere 300’e, toplam çalışan sayısını da 5048’e yükseltti. Sağlam bankacılık ilkesiyle yeni yılda sürdüreceğimiz bankacılık faaliyetleriyle sektördeki lider konumumuzu sürdüreceğimize ve reel ekonomimize sağlam destekler vermeye devam edeceğimize inanıyoruz” dedi.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk’te Araç Finansmanınız Hazır

20.10.2014

Click

Kuveyt Türk’te Araç Finansmanınız Hazır

20.10.2014

 
 

Kuveyt Türk, düşük kâr oranlı araç finansmanıyla araç sahibi olmak isteyenlere destek oluyor.

Finansman destekleriyle sektörde konumunu sağlamlaştıran Kuveyt Türk, araç finansmanında da adından söz ettirecek adımlar atmaya devam ediyor. Kuveyt Türk düşük kâr oranlı finansman desteği ile araba sahibi olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştiriyor.

Kuveyt Türk, ekim sonuna kadar devam edecek olan düşük kâr oranlı araç finansman desteği ile sıfır araç sahibi olmak isteyenlere, kaskosunu Kuveyt Türk üzerinden gerçekleştirerek, 24 ay vadeli 0,96 ve 48 ay vadeli 0,99 kâr oranıyla cazip finansman desteği sağlıyor. Yanı sıra banka, yüzde 30’den başlayan peşinat oranlarıyla 5 yaşa kadar ikinci el araç satın almak isteyenler için de benzer avantajlar sunuyor. Yine kaskosunu Kuveyt Türk nezdinde gerçekleştiren ve İkinci el araç sahibi olmak isteyenlere bu kampanya dahilinde 24 ay vadede 0,99, 48 ay vadede ise 1,02 kâr oranıyla finansman desteği veriyor .

Kuveyt Türk, internet sitesinde verdiği hesaplama tablosu ile müşterilerine en uygun kâr oranlarını inceleme ve taksit planları ile geri ödemelerini hesaplama imkanı sağlıyor. Ürün ve hizmetlerle ilgili her türlü soru ve detaylı bilgiye en yakın Kuveyt Türk şubesinden ya da 444 0 123 / 0850 251 0 123 numaralı Kuveyt Türk Çağrı Merkezi'nden ulaşılabilir.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk En Yüksek TL Tutarlı Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

09.10.2014

Click

Kuveyt Türk En Yüksek TL Tutarlı Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

09.10.2014

 
 

Kuveyt Türk, portföyündeki finansal kiralama varlıkları, Hazine kira sertifikası ile emtia murabahasını birlikte kullanarak yerli yatırımcıya tek seferde satılan en yüksek tutarlı TL Sukuk (kira sertifikası) ihracını gerçekleştirdi.

Kuveyt Türk, nitelikli yerli yatırımcıya satılan en yüksek tutarlı Sukuk ihracını gerçekleştirdi. Piyasaların oldukça dalgalı olduğu bir dönemde gerçekleşen ihraçta, rekabetçi bir maliyetle kaynak sağlayan Kuveyt Türk, 91 günlük ihracında yıllık yüzde 9,16, 175 günlük ihracında ise yıllık yüzde 9,95 getiri oranı sağlayarak Sukuk piyasasındaki güçlü konumunu sağlamlaştırdı.

Portföy yönetim şirketleri, yatırım şirketleri ve yatırım fonlarından olduğu kadar nitelikli bireysel müşterilerden de kayda değer talep gören ihraçta Kuveyt Türk ek satış hakkını kullanmasıyla 150 milyon TL’lik bir kira sertifikası satışı gerçekleşti.

Sukuk ihracında görülen yüksek taleple ilgili Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan şu açıklamaları yaptı: “Öncülük etmenin yenilikçilikle mümkün olduğuna inancımızla başarılı bir ilke imza attık. Söz konusu ihracı yerel piyasada ilk defa kullanılan bir yapı ile gerçekleştirdik. Türk Lirası cinsinden yapılan ihraçlarda ilk defa finansal kiralama varlıkları, Hazine Kira Sertifikası ile emtia murabahasını birlikte kullanarak bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirilmiş olduk. Yatırımcılar Kuveyt Türk’e olan güvenlerini ve Kuveyt Türk’ün her vadede riskini alma iştahlarını bir kez daha gösterdiler. Her seferinde daha başarılı yerel ve uluslararası Sukuk ihraçları gerçekleştirmeyi hedefleyerek katılım bankacılığı sektörünün gelişimine katkıda bulunacağız” dedi.

Türk bankacılık sektörü ihraçlarını değerlendiren Kurumsal & Yatırım & Uluslararası Bankacılık ve Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Ahmet ALBAYRAK “Kendi ihracımızı sektör gelişmeleri ile kıyasladığımızda; 175 gün vadeli işlemimizde gösterge oranlar üzerine 61 puan ek getiri sağlayarak gerçekleştirdiğimiz ve 91 günlük işlemimizde ise gösterge oranlarının bile altında kaldığımız göze çarpıyor. Gerçekleştirdiğimiz ihraç, nitelikli yerli yatırımcılar nezdinde çok fazla ilgi gördü ve gelecek ihraçlarda büyüme vaat etti. Kuveyt Türk, 1 milyar TL’lik ihraç tavanı çerçevesinde önümüzdeki dönemlerde kira sertifikası ihraçlarına devam edecektir” diye konuştu.

 
 
 
Click

Bankamıza "Yılın Web Sitesi” ve “Yılın İnternet Bankacılığı" Ödülü

09.09.2014

Click

Bankamıza "Yılın Web Sitesi” ve “Yılın İnternet Bankacılığı" Ödülü

09.09.2014

Ödül
 
 

İki dalda aday olarak katılıp derece aldığımız yarışmanın ödül töreni 13 Temmuz’da Singapur’da gerçekleşmiştir. Aday olduğu iki dalda da internet site ve şubemiz “Website of the Year” ve “Online Banking Initiative of the Year” yani “Yılın Web Sitesi” ve “Yılın İnternet Bankacılığı” ödüllerine layık görülmüştür. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 
 
 
Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

08.09.2014

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

08.09.2014

 

Döviz katılma hesapları ve ara dönem kar payı ödemeli katılma hesaplarına ilişkin kar paylaşım havuzları 08.09.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Detaylı bilgiye aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

 
 
 
TL KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 250-250 75-25 76-24 78-22 80-20 82-18
GÜMÜŞ 50.000-35.000 80-20 81-19 83-17 84-16 86-14
ALTIN 250.000-175.000 82-18 83-17 85-15 87-13 90-10
PLATİN 750.000-600.000 85-15 86-14 88-12 90-10 92-8
PLATİN+ 1.500.000-1.250.000 90-10 90-10 91-9 92-8 93-7
USD-EURO KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 250-250 60-40 61-39 63-37 67-33 70-30
GÜMÜŞ 50.000-35.000 65-35 66-34 68-32 72-28 75-25
ALTIN 250.000-175.000 67-33 68-32 70-30 75-25 80-20
PLATİN 750.000-600.000 70-30 71-29 73-27 77-23 82-18
PLATİN+ 1.500.000-1.250.000 75-25 76-24 78-22 80-20 85-15
ALTINA ALTIN KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK
91 GÜN 180 GÜN 364 GÜN
ALTINA ALTIN 10 GR 85-15 85-15 85-15
TL ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-10.000 85-15 86-14 88-12 92-8
YATIRIM 150.000-75.000 90-10 90-10 91-9 93-7
USD-EURO ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-10.000 70-30 71-29 73-27 82-18
YATIRIM 100.000-50.000 75-25 76-24 78-22 85-15

Click

Kuveyt Türk Altın Bankacılığında 2. Sırada

20.08.2014

Click

Kuveyt Türk Altın Bankacılığında 2. Sırada

20.08.2014

Kuveyt Türk Katılım Bankası, altın bankacılığında dikkat çekici bir büyüme gösterdi. Bankaların 2014 yılı 2. dönem bağımsız denetim raporlarına göre altın hesaplarıyla Kuveyt Türk, tüm bankalar arasında yüzde 11,11 pazar payı elde ederek 2. sıraya yükseldi. Katılım bankaları arasında yine altın hesaplarıyla yüzde 50,60 pazar payına ulaşarak liderliğini pekiştirdi.

Kuveyt Türk’ün 2014 yılında Temmuz sonu itibariyle topladığı altın miktarı 1,2 tona ulaştı. Kampanya süresince aylık ortalama 1200 kişiden ortalama 160 kg altın toplandı. Şimdiye kadar Altın Günü kampanyasına 40 binden fazla kişi katıldı, 7,5 ton altın ise yastık altından ekonomiye kazandırıldı.

Türkiye altın bankacılığı pazarındaki ikincilik konumuna büyük gayretler neticesinde ulaşan Kuveyt Türk’ün bankacılık ürünlerine talep, yatırımcıların altına duyduğu güvenden ve ilgiden dolayı her geçen gün artarak devam ediyor. Kuveyt Türk, altın bankacılığı ürünlerini çeşitlendirmesine hız katarak, sağlam yatırım aracı olan altına sağlam koruma vadediyor, bu anlamda mevcut ürün ve hizmetlerini geliştiriyor ve aralarına yenilerini katmayı hedefliyor.

Kuveyt Türk’ten Altın Bankacılığında Yenilikçi Ürünler

Kuveyt Türk, altın bankacılığında istikrarlı büyümesinde gücünü, düzenli tasarrufu yatırıma çevirme anlayışından ve yenilikçi altın ürünleri geliştirmesinden alıyor. Müşterilerinin ihtiyacını gözeterek sunduğu en yeni ürünlerinden 24 ayar olan 1 gr ve 1,5 gram altınlar tüm Kuveyt Türk şubelerinden ve ATM’lerinden satılıyor. Tüm kredi kartları ile 1 gram altın satın alınabilen bir mobil uygulama olan “Altın Gönder” sayesinde ise Facebook üzerinden de altın gönderimi yapılabiliyor. Gönderilen altınlar tüm şubeler ve ATM’lerden temin edilebiliyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün 2014 yılı ilk 6 aylık net karı yüzde 20 artış ile 175 milyon TL oldu

08.08.2014

Click

Kuveyt Türk’ün 2014 yılı ilk 6 aylık net karı yüzde 20 artış ile 175 milyon TL oldu

08.08.2014

al-marzouq

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye’deki 25. yılında istikrarlı ve güçlü bir büyüme tablosu çizerek sektördeki konumunu sağlamlaştırmaya devam ediyor. 2014 yılının ilk 6 ay karlılık verilerini açıklayan Kuveyt Türk, geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 20 artırarak 175 milyon TL’ye yükseltti.

Kuveyt Türk, 2014 yılının ilk yarısında toplam aktiflerini 2013 yıl sonuna oranla yüzde 18 artırarak 30 milyar 511 milyon TL’ye çıkartırken, öz varlıklarını da yüzde 24 artırarak 2 milyar 854 milyon TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 15 artış sağlayarak 19 milyar 637 milyona TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullanımında yüzde 13.5 artış gerçekleştirerek 18 milyar 895 milyon TL’lik fon kullandırdı.

Sağlam bankacılık anlayışından gelen istikrarlı büyümenin 2014 yılının ilk yarısında da sürdüğünü belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk olarak sektöre örnek teşkil eden yenilikçi ürün ve hizmetler sunuyor, gelecek hedeflerimize doğru sağlam adımlar atıyoruz. Sermaye arttırımı ve karlılık artışı, bankamızın istikrarlı ve güçlü büyüme kaydettiğinin en önemli göstergeleri. Bugün itibariyle toplam şube sayımızı 287’e, toplam çalışan sayımızı da 4867’e yükseltmiş büyük bir bankayız. Türkiye’deki 25. yılımızın son yarısında da sektörümüze değer katacak adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

 
 
Click

Ana Ortağımız Kuwait Finance House’un 2014 İlk Yarı Net Kârı; 54.5 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

23.07.2014

Click

Ana Ortağımız Kuwait Finance House’un 2014 İlk Yarı Net Kârı; 54.5 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

23.07.2014

al-marzouq

Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Al –Marzouq, 2014 yılının ilk altı ayında mevduatta %4 ve toplam aktiflerde %11 varlık büyümesi gerçekleştiğini söyledi.

Kuwait Finance House’un 2014 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Al-Marzoug, net kârın 2013 ilk altı aylık dönemine göre % 10 artış ile 54.5 milyon Kuveyt Dinarı olduğunu ifade ederken, toplam aktif büyüklüğün 16.7 milyar Kuveyt Dinarına ulaştığını bildirdi.

 
 
Click