Kuveyt Türk ARGE Merkezi’ne “İnovasyon Ödülü”

12.12.2014

Click

Kuveyt Türk ARGE Merkezi’ne “İnovasyon Ödülü”

12.12.2014

 
Ödül
 

Türkiye’de katılım bankacılığı sektöründe 25 yılı geride bırakan Kuveyt Türk, 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezi Zirvesi’nde Bankacılık ve Finans Sektörü kategorisinde ARGE ve inovasyon çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, “Ar-Ge ve İnovasyonla Kalkınma" temasıyla Ankara’da yapılan zirvede 164 Ar-Ge Merkezi içerisinde İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

 

Ödül törenine Kuveyt Türk’ü temsilen Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar katıldı. Bankanın ödüle layık görülmesine ilişkin bir konuşma yapan Gündebahar, “Kuveyt Türk ARGE Merkezi son zamanlarda ortaya koyduğu, bankacılık sektöründe inovasyon oluşturacak işlerle hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda övgüye değer görülüyor. Bugün bu değerli zirvede ödüle layık görüldüğümüz için çok mutluyuz. Tüm Ar-GE Merkezi çalışanlarımıza vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyor; tüm ortaklarımıza ve danışmanlarımıza da katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Gündebahar, Ar-Ge yatırımlarının dünya ekonomisinde Türkiye’nin prestijini artırmada ve kalkınmayı sağlamada önemli olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Faal Ar-Ge merkezlerinin sektörel dağılımına bakıldığında bankacılık ve finans sektörünün payının yüzde 2 olduğunu görüyoruz. Bu konuda yapacak daha çok iş var. Kuveyt Türk olarak sektörümüze katkılarda bulunmaya devam edeceğiz.”

Ödüller, 2023 vizyonu çerçevesinde atılan önemli adımlar ile Türkiye’nin yenilikçi alandaki potansiyelini harekete geçirmek adına veriliyor. Ödüller ayrıca, katma değeri ve teknolojik düzeyi yüksek ürünler üreten firmaların Ar-Ge, yenilik ve girişimcilik faaliyetlerini teşvik ediyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Büyümesi Kredi Notlarına Yansıyor

10.12.2014

Click

Kuveyt Türk’ün Büyümesi Kredi Notlarına Yansıyor

10.12.2014

 
 

Türkiye’de katılım bankacılığında 25 yıldır faaliyet gösteren Kuveyt Türk, istikrarlı büyümesini sürdürürken bu başarı uluslararası kuruluşlarının değerlendirmelerine de yansıyor. Uluslararası İslami Derecelendirme Kuruluşu (IIRA) ve Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Kuveyt Türk’ün kredi notlarını açıklarken bankanın istikrarına vurgu yaptı.

IIRA, Kuveyt Türk’ün ulusal notlarını “AA-(tr)/A1+(tr)” (Çift A Eksi / A Bir Artı)’dan “AA(tr)/A1+(tr)” (Çift A / A Bir Artı)’ya yükseltirken uluslararası ölçekteki notlarını ise, yerel para birimi notu “BBB/A3” (Üç B / A Üç) ve yabancı para notunu “BBB‐/A3” (Üç B Eksi / A Üç) olarak teyit etti.

Öte yandan Fitch, Kuveyt Türk’ün uzun vadeli kredi notlarını yabancı para cinsinden ´BBB´ ve yerel para cinsinden “BBB+” olarak teyit etti.

IIRA: “Kuveyt Türk’ün finansal konumu güçlü”

IIRA, sürekli büyümenin Kuveyt Türk’ün mevcut konumu için sağlam zemin yarattığını belirtirken bankanın varlıkların kalitesinin, kârlılık ve sermaye göstergelerinin de sağlam niteliklerini koruduğuna değindi. IIRA, Kuveyt Türk’ün Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük katılım bankası olduğunu belirtti.

Kuveyt Türk’ün çeşitlilik taşıyan ve büyüyen bir mevduat tabanının avantajlarından yararlandığını belirten IIRA, açıklamasında bankanın her zaman sağlam bir likidite tamponuna sahip olduğunu da vurguladı. Kuruluş, perakende mevduattaki yüksek oranı, Kuveyt Türk’ün piyasa ile iç içe olduğunun işareti olarak yorumladı.

Fitch: “Kuveyt Türk’ün görünümü istikrarlı”

Fitch, yaptığı değerlendirmede Kuveyt Türk’ün istikrarlı görünümde olduğunun altını çizdi. Fitch açıklamasında, Kuveyt Türk’ün yabancı para cinsinden uzun vadeli notunun Türkiye´nin BBB olan ülke tavanı notu ile sınırlandığını, BBB+ olan yerel para cinsinden uzun vadeli notunun da ülkenin risklerini hesaba kattığını belirtti.

2007 – 2013 yılları arasında bankacılık sektörü yüzde 20, katılım bankacılığı sektörü yüzde 28 büyürken Kuveyt Türk yıllık ortalama yüzde 37’lik büyüme oranı ile en hızlı büyüyen bankalardan biri olma unvanına sahip. Kuveyt Türk’ün bu performansı uluslararası kuruluşların da dikkatini çekiyor.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk’e Bonds & Loans’tan 'Yılın En İyi Faizsiz Sermaye Piyasası İşlemi' Ödülü

14.11.2014

Click

Kuveyt Türk’e Bonds & Loans’tan 'Yılın En İyi Faizsiz Sermaye Piyasası İşlemi' Ödülü

14.11.2014

 
 

Türkiye’de katılım bankacılığı sektöründe 25 yılı geride bırakan Kuveyt Türk, Türkiye sermaye piyasaları endüstrisinin en önemli ödüllerinden biri olan Bonds & Loans’ın 'Yılın En İyi Faizsiz Sermaye Piyasası İşlemi’ ödülüne layık görüldü. Bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen ödül töreni, prestijli finans ve yatırım etkinlikleri düzenleyen Global Financial Conferences’ın ev sahipliğinde, geçtiğimiz gün Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşti.

Finans sektörünün önemli temsilcilerinin yarıştığı 2014 Türkiye Bonds & Loans organizasyonunda, Kuveyt Türk 2014 Haziran ayında gerçekleştirdiği sektörün yeni benchmark işlemi olan 500 milyon USD’lik kira sertifikası (sukuk) ihracı ile aday gösterilmişti. Rekabetçi bir getiri oranı ile fiyatlanmasına rağmen yatırımcıların yoğun ilgisinden dolayı 6,5 kat fazla talep ile karşılaşmıştı. İhraca Körfez bölgesinden, Avrupa’dan ve Asya’dan 170’ten fazla uluslararası yatırımcı ilgi göstermişti. Kuveyt Türk’ün yatırımcı tabanının oldukça iyi çeşitlendirildiğinin bir göstergesi olarak satışın ülkeler bazında dağılımı Körfez Ülkeleri: %45, İngiltere:%20, Asya: %17, İsviçre: %12, Diğer Avrupa Ülkeleri: %5, Diğer Ülkeler: %1 şeklinde gerçekleşmişti. Emsalleri ile kıyaslandığında ikincil piyasalarda daha likit ve daha dar marjlarla işlem gören bu kira sertifikası, Türkiye’den gerçekleşecek yurt dışı ihraçlar için yeni bir gösterge olma özelliği ile ön plana çıkmıştı.

Ödüle hak kazanan Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı temsilen törene Kurumsal ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Ahmet Albayrak katıldı. Ödülü alan Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Albayrak, “Bu ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyduk. Ödül getiren bu işlemi gerçekleştiren tüm ortaklarımıza ve danışmanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye sermaye piyasası için önemli gece

Türkiye'nin en önemli iş adamlarının bir araya geldiği ve sektörde yaşanan önemli gelişmelerin konuşulduğu ödül töreninin açılış konuşmasını video yayını ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptı. 2008 yılından itibaren Türkiye sermaye pazarının etkileyici bir büyüme kaydettiğini belirten Babacan, pazarın desteklenmesi için hükümetin attığı adımlara da değindi.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk’ün 2014 üçüncü çeyrek net kârı yüzde 20 artış ile 284 Milyon TL oldu

13.11.2014

Click

Kuveyt Türk’ün 2014 üçüncü çeyrek net kârı yüzde 20 artış ile 284 Milyon TL oldu

13.11.2014

 
 

Katılım bankacılığı sektöründe Türkiye’deki 25. yılını dolduran Kuveyt Türk, yılın başından beri sürdürdüğü başarılı performansını yılsonuna doğru artırarak devam ediyor. Kuveyt Türk 2014 yılının üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 20 artırarak; 284 milyon TL net kâr elde etti.

Kuveyt Türk, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerini 2013 yılsonuna oranla yüzde 27 artırarak 32 milyar 768 milyon TL’ye çıkartırken, öz varlıklarını da yüzde 28 artırarak 2 milyar 948 milyon TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 26 artış sağlayarak 21 milyar 518 milyona TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullanımında yüzde 27 artış gerçekleştirerek 21 milyar 165 milyon TL’lik fon kullandırdı.

Yıl boyunca sürdürülen istikrarlı ve güçlü büyümeyi yılın sonuna yaklaşırken de koruduklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk, toplam şube sayısını bugün itibariyle yurtdışındaki 2 şubesi de dâhil olmak üzere 300’e, toplam çalışan sayısını da 5048’e yükseltti. Sağlam bankacılık ilkesiyle yeni yılda sürdüreceğimiz bankacılık faaliyetleriyle sektördeki lider konumumuzu sürdüreceğimize ve reel ekonomimize sağlam destekler vermeye devam edeceğimize inanıyoruz” dedi.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk’te Araç Finansmanınız Hazır

20.10.2014

Click

Kuveyt Türk’te Araç Finansmanınız Hazır

20.10.2014

 
 

Kuveyt Türk, düşük kâr oranlı araç finansmanıyla araç sahibi olmak isteyenlere destek oluyor.

Finansman destekleriyle sektörde konumunu sağlamlaştıran Kuveyt Türk, araç finansmanında da adından söz ettirecek adımlar atmaya devam ediyor. Kuveyt Türk düşük kâr oranlı finansman desteği ile araba sahibi olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştiriyor.

Kuveyt Türk, ekim sonuna kadar devam edecek olan düşük kâr oranlı araç finansman desteği ile sıfır araç sahibi olmak isteyenlere, kaskosunu Kuveyt Türk üzerinden gerçekleştirerek, 24 ay vadeli 0,96 ve 48 ay vadeli 0,99 kâr oranıyla cazip finansman desteği sağlıyor. Yanı sıra banka, yüzde 30’den başlayan peşinat oranlarıyla 5 yaşa kadar ikinci el araç satın almak isteyenler için de benzer avantajlar sunuyor. Yine kaskosunu Kuveyt Türk nezdinde gerçekleştiren ve İkinci el araç sahibi olmak isteyenlere bu kampanya dahilinde 24 ay vadede 0,99, 48 ay vadede ise 1,02 kâr oranıyla finansman desteği veriyor .

Kuveyt Türk, internet sitesinde verdiği hesaplama tablosu ile müşterilerine en uygun kâr oranlarını inceleme ve taksit planları ile geri ödemelerini hesaplama imkanı sağlıyor. Ürün ve hizmetlerle ilgili her türlü soru ve detaylı bilgiye en yakın Kuveyt Türk şubesinden ya da 444 0 123 / 0850 251 0 123 numaralı Kuveyt Türk Çağrı Merkezi'nden ulaşılabilir.

 
 
 
Click

Kuveyt Türk En Yüksek TL Tutarlı Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

09.10.2014

Click

Kuveyt Türk En Yüksek TL Tutarlı Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

09.10.2014

 
 

Kuveyt Türk, portföyündeki finansal kiralama varlıkları, Hazine kira sertifikası ile emtia murabahasını birlikte kullanarak yerli yatırımcıya tek seferde satılan en yüksek tutarlı TL Sukuk (kira sertifikası) ihracını gerçekleştirdi.

Kuveyt Türk, nitelikli yerli yatırımcıya satılan en yüksek tutarlı Sukuk ihracını gerçekleştirdi. Piyasaların oldukça dalgalı olduğu bir dönemde gerçekleşen ihraçta, rekabetçi bir maliyetle kaynak sağlayan Kuveyt Türk, 91 günlük ihracında yıllık yüzde 9,16, 175 günlük ihracında ise yıllık yüzde 9,95 getiri oranı sağlayarak Sukuk piyasasındaki güçlü konumunu sağlamlaştırdı.

Portföy yönetim şirketleri, yatırım şirketleri ve yatırım fonlarından olduğu kadar nitelikli bireysel müşterilerden de kayda değer talep gören ihraçta Kuveyt Türk ek satış hakkını kullanmasıyla 150 milyon TL’lik bir kira sertifikası satışı gerçekleşti.

Sukuk ihracında görülen yüksek taleple ilgili Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan şu açıklamaları yaptı: “Öncülük etmenin yenilikçilikle mümkün olduğuna inancımızla başarılı bir ilke imza attık. Söz konusu ihracı yerel piyasada ilk defa kullanılan bir yapı ile gerçekleştirdik. Türk Lirası cinsinden yapılan ihraçlarda ilk defa finansal kiralama varlıkları, Hazine Kira Sertifikası ile emtia murabahasını birlikte kullanarak bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirilmiş olduk. Yatırımcılar Kuveyt Türk’e olan güvenlerini ve Kuveyt Türk’ün her vadede riskini alma iştahlarını bir kez daha gösterdiler. Her seferinde daha başarılı yerel ve uluslararası Sukuk ihraçları gerçekleştirmeyi hedefleyerek katılım bankacılığı sektörünün gelişimine katkıda bulunacağız” dedi.

Türk bankacılık sektörü ihraçlarını değerlendiren Kurumsal & Yatırım & Uluslararası Bankacılık ve Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Ahmet ALBAYRAK “Kendi ihracımızı sektör gelişmeleri ile kıyasladığımızda; 175 gün vadeli işlemimizde gösterge oranlar üzerine 61 puan ek getiri sağlayarak gerçekleştirdiğimiz ve 91 günlük işlemimizde ise gösterge oranlarının bile altında kaldığımız göze çarpıyor. Gerçekleştirdiğimiz ihraç, nitelikli yerli yatırımcılar nezdinde çok fazla ilgi gördü ve gelecek ihraçlarda büyüme vaat etti. Kuveyt Türk, 1 milyar TL’lik ihraç tavanı çerçevesinde önümüzdeki dönemlerde kira sertifikası ihraçlarına devam edecektir” diye konuştu.

 
 
 
Click

Bankamıza "Yılın Web Sitesi” ve “Yılın İnternet Bankacılığı" Ödülü

09.09.2014

Click

Bankamıza "Yılın Web Sitesi” ve “Yılın İnternet Bankacılığı" Ödülü

09.09.2014

Ödül
 
 

İki dalda aday olarak katılıp derece aldığımız yarışmanın ödül töreni 13 Temmuz’da Singapur’da gerçekleşmiştir. Aday olduğu iki dalda da internet site ve şubemiz “Website of the Year” ve “Online Banking Initiative of the Year” yani “Yılın Web Sitesi” ve “Yılın İnternet Bankacılığı” ödüllerine layık görülmüştür. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 
 
 
Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

08.09.2014

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

08.09.2014

 

Döviz katılma hesapları ve ara dönem kar payı ödemeli katılma hesaplarına ilişkin kar paylaşım havuzları 08.09.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Detaylı bilgiye aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

 
 
 
TL KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 250-250 75-25 76-24 78-22 80-20 82-18
GÜMÜŞ 50.000-35.000 80-20 81-19 83-17 84-16 86-14
ALTIN 250.000-175.000 82-18 83-17 85-15 87-13 90-10
PLATİN 750.000-600.000 85-15 86-14 88-12 90-10 92-8
PLATİN+ 1.500.000-1.250.000 90-10 90-10 91-9 92-8 93-7
USD-EURO KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 250-250 60-40 61-39 63-37 67-33 70-30
GÜMÜŞ 50.000-35.000 65-35 66-34 68-32 72-28 75-25
ALTIN 250.000-175.000 67-33 68-32 70-30 75-25 80-20
PLATİN 750.000-600.000 70-30 71-29 73-27 77-23 82-18
PLATİN+ 1.500.000-1.250.000 75-25 76-24 78-22 80-20 85-15
ALTINA ALTIN KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK
91 GÜN 180 GÜN 364 GÜN
ALTINA ALTIN 10 GR 85-15 85-15 85-15
TL ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL 
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-10.000 85-15 86-14 88-12 92-8
YATIRIM 150.000-75.000 90-10 90-10 91-9 93-7
USD-EURO ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL 
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-10.000 70-30 71-29 73-27 82-18
YATIRIM 100.000-50.000 75-25 76-24 78-22 85-15

Click

Kuveyt Türk Altın Bankacılığında 2. Sırada

20.08.2014

Click

Kuveyt Türk Altın Bankacılığında 2. Sırada

20.08.2014

Kuveyt Türk Katılım Bankası, altın bankacılığında dikkat çekici bir büyüme gösterdi. Bankaların 2014 yılı 2. dönem bağımsız denetim raporlarına göre altın hesaplarıyla Kuveyt Türk, tüm bankalar arasında yüzde 11,11 pazar payı elde ederek 2. sıraya yükseldi. Katılım bankaları arasında yine altın hesaplarıyla yüzde 50,60 pazar payına ulaşarak liderliğini pekiştirdi.

Kuveyt Türk’ün 2014 yılında Temmuz sonu itibariyle topladığı altın miktarı 1,2 tona ulaştı. Kampanya süresince aylık ortalama 1200 kişiden ortalama 160 kg altın toplandı. Şimdiye kadar Altın Günü kampanyasına 40 binden fazla kişi katıldı, 7,5 ton altın ise yastık altından ekonomiye kazandırıldı.

Türkiye altın bankacılığı pazarındaki ikincilik konumuna büyük gayretler neticesinde ulaşan Kuveyt Türk’ün bankacılık ürünlerine talep, yatırımcıların altına duyduğu güvenden ve ilgiden dolayı her geçen gün artarak devam ediyor. Kuveyt Türk, altın bankacılığı ürünlerini çeşitlendirmesine hız katarak, sağlam yatırım aracı olan altına sağlam koruma vadediyor, bu anlamda mevcut ürün ve hizmetlerini geliştiriyor ve aralarına yenilerini katmayı hedefliyor.

Kuveyt Türk’ten Altın Bankacılığında Yenilikçi Ürünler

Kuveyt Türk, altın bankacılığında istikrarlı büyümesinde gücünü, düzenli tasarrufu yatırıma çevirme anlayışından ve yenilikçi altın ürünleri geliştirmesinden alıyor. Müşterilerinin ihtiyacını gözeterek sunduğu en yeni ürünlerinden 24 ayar olan 1 gr ve 1,5 gram altınlar tüm Kuveyt Türk şubelerinden ve ATM’lerinden satılıyor. Tüm kredi kartları ile 1 gram altın satın alınabilen bir mobil uygulama olan “Altın Gönder” sayesinde ise Facebook üzerinden de altın gönderimi yapılabiliyor. Gönderilen altınlar tüm şubeler ve ATM’lerden temin edilebiliyor.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün 2014 yılı ilk 6 aylık net karı yüzde 20 artış ile 175 milyon TL oldu

08.08.2014

Click

Kuveyt Türk’ün 2014 yılı ilk 6 aylık net karı yüzde 20 artış ile 175 milyon TL oldu

08.08.2014

al-marzouq

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye’deki 25. yılında istikrarlı ve güçlü bir büyüme tablosu çizerek sektördeki konumunu sağlamlaştırmaya devam ediyor. 2014 yılının ilk 6 ay karlılık verilerini açıklayan Kuveyt Türk, geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 20 artırarak 175 milyon TL’ye yükseltti.

Kuveyt Türk, 2014 yılının ilk yarısında toplam aktiflerini 2013 yıl sonuna oranla yüzde 18 artırarak 30 milyar 511 milyon TL’ye çıkartırken, öz varlıklarını da yüzde 24 artırarak 2 milyar 854 milyon TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 15 artış sağlayarak 19 milyar 637 milyona TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullanımında yüzde 13.5 artış gerçekleştirerek 18 milyar 895 milyon TL’lik fon kullandırdı.

Sağlam bankacılık anlayışından gelen istikrarlı büyümenin 2014 yılının ilk yarısında da sürdüğünü belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk olarak sektöre örnek teşkil eden yenilikçi ürün ve hizmetler sunuyor, gelecek hedeflerimize doğru sağlam adımlar atıyoruz. Sermaye arttırımı ve karlılık artışı, bankamızın istikrarlı ve güçlü büyüme kaydettiğinin en önemli göstergeleri. Bugün itibariyle toplam şube sayımızı 287’e, toplam çalışan sayımızı da 4867’e yükseltmiş büyük bir bankayız. Türkiye’deki 25. yılımızın son yarısında da sektörümüze değer katacak adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

 
 
Click

Ana Ortağımız Kuwait Finance House’un 2014 İlk Yarı Net Kârı; 54.5 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

23.07.2014

Click

Ana Ortağımız Kuwait Finance House’un 2014 İlk Yarı Net Kârı; 54.5 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

23.07.2014

al-marzouq

Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Al –Marzouq, 2014 yılının ilk altı ayında mevduatta %4 ve toplam aktiflerde %11 varlık büyümesi gerçekleştiğini söyledi.

Kuwait Finance House’un 2014 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Al-Marzoug, net kârın 2013 ilk altı aylık dönemine göre % 10 artış ile 54.5 milyon Kuveyt Dinarı olduğunu ifade ederken, toplam aktif büyüklüğün 16.7 milyar Kuveyt Dinarına ulaştığını bildirdi.

 
 
Click

Kuveyt Türk Konut Finansmanında Sektör Lideri Oldu

18.07.2014

Click

Kuveyt Türk Konut Finansmanında Sektör Lideri Oldu

18.07.2014

Kuveyt Türk, BDDK’dan alınan Haziran sonu verilerine göre konut finansmanı büyüme oranıyla sektörde 1. sırada yer aldı. Ayrıca kentsel dönüşüm finansmanında, fon kullandırım oranıyla da katılım bankaları arasında 1., tüm bankalar arasında ise 3. sıraya ulaştı

 

Yılın başından bu yana gözlemlenen artışa ilişkin bir açıklama yapan Kuveyt Türk Bireysel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral şöyle konuştu: “BDDK’dan alınan verilere göre Türkiye’de toplam konut finansman destekleri yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 4,3 oranında artarak, Haziran sonu itibari ile 115 milyar TL’yi aşmış bulunuyor. Bu artışın kaynağına baktığımızda mevduat bankalarının payının yüzde 4,2; katılım bankalarının payının ise yüzde 6,2 olduğunu görüyoruz. Kuveyt Türk olarak, altı ay içinde kullandırdığımız konut finansmanında yüzde 25’lik bir artış sağladık. Bu da katılım bankaları tarafından sağlanan artış oranın nerdeyse tamamının Kuveyt Türk tarafından yapıldığını gösteriyor. Kuveyt Türk’ün 2014 yılı içinde bugüne kadar konut kredi hacminin 1,3 Milyar TL’ye ulaşması ile katılım bankaları arasındaki pazar payımızı yüzde 23’ten yüzde 28’e taşımış bulunuyoruz.”

İlk 6 ayda 7 milyon 783 bin 150 TL’lik kentsel dönüşüm finansmanı

Kuveyt Türk’ün kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında verilen finansman desteklerindeki payının da arttığına dikkat çeken Oral, “Kentsel dönüşüm kapsamında, Kuveyt Türk’ten finansman desteği alarak riskli yapılarını yenilemek veya başka yerden konut/işyeri edinmek isteyen hak sahipleri için pek çok avantaj sunduk. Hak sahiplerine, bağımsız bölüm başına 100,000 TL’ye kadar, 24 aya kadar anapara ödemesiz, sadece kâr paylarını ödeyebilecekleri bir ödeme planı oluşturduk. Konutta 120, işyerinde 84 aya varan vade imkânları sunduk. Ayrıca konutta aylık yüzde 0.33 olmak üzere yıllık yüzde 4; iş yerinde de aylık yüzde 0.25 olmak üzere yıllık yüzde 3 kâr payı desteğinden yararlanma avantajı getirdik” dedi.

Kuveyt Türk, 2014 yılının ilk 6 ayında kullandırdığı 7 milyon 783 bin 150 TL’lik kentsel dönüşüm finansmanı ile tüm bankalar arasında üçüncü sırada yer alırken, katılım bankaları arasında birinci sırada yer aldı.

Türkiye’deki 25. yılını kutlayan ve katılım bankacılığı sektöründe sağlam adımlarla ilerleyen Kuveyt Türk, düşük kar oranlarıyla finansman desteği vermeye devam ediyor. Konuttan arsa alımına, seyahatten ticari araç alımına, eğitimden iş yeri ve eşya alımına yönelik birçok farklı türde destekleyici finansman hizmetleri veren Kuveyt Türk, tüketicinin her zaman yanında yer alıyor.

 
 
Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

10.07.2014

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

10.07.2014

 

Katılma hesapları kar paylaşım havuzları para cinslerine göre 10.07.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Detaylı bilgiye aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

 
 
 
TL KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 250-250 75-25 76-24 78-22 80-20 82-18
GÜMÜŞ 50.000-35.000 80-20 81-19 83-17 84-16 86-14
ALTIN 250.000-175.000 82-18 83-17 85-15 87-13 90-10
PLATİN 750.000-600.000 85-15 86-14 88-12 90-10 92-8
PLATİN+ 1.500.000-1.250.000 90-10 90-10 91-9 92-8 93-7
USD-EURO KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 250-250 65-35 66-34 68-32 72-28 75-25
GÜMÜŞ 50.000-35.000 70-30 71-29 73-27 77-23 80-20
ALTIN 250.000-175.000 72-28 73-27 75-25 80-20 85-15
PLATİN 750.000-600.000 75-25 76-24 78-22 82-18 87-13
PLATİN+ 1.500.000-1.250.000 80-20 81-19 83-17 85-15 90-10
ALTINA ALTIN KATILMA HESAPLARI KÂR PAYLAŞIM ORANLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK
91 GÜN 180 GÜN 364 GÜN
ALTINA ALTIN 10 GR 85-15 85-15 85-15
TL ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL 
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-10.000 85-15 86-14 88-12 92-8
YATIRIM 150.000-75.000 90-10 90-10 91-9 93-7
USD-EURO ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
HESAP TÜRÜ AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL 
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-10.000 75-25 76-24 78-22 87-13
YATIRIM 100.000-50.000 80-20 81-19 83-17 90-10

Click

Kuveyt Türk’ün Uluslararası Dolar Sukuk İhracına Yüksek Talep Geldi

26.06.2014

Click

Kuveyt Türk’ün Uluslararası Dolar Sukuk İhracına Yüksek Talep Geldi

26.06.2014

Kuveyt Türk 5 yıl vadeli 500 milyon Amerikan Doları tutarında uluslararası sukuk ihracı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin aktif büyüklüğü açısından en büyük Katılım Bankası olan Kuveyt Türk, 5 yıl vadeli 500 milyon USD nominal değerli sukuk ihracını bugün tamamladı. 500 milyon tutarındaki ihraç %5,162 gibi rekabetçi bir getiri oranı ile fiyatlanmasına rağmen yatırımcıların yoğun ilgisinden dolayı 6,5 kat fazla talep ile karşılaştı. İhraca Körfez bölgesinden olduğu kadar, Avrupa’dan ve Asya’dan da 170’ten fazla uluslararası yatırımcının ilgi göstermesi, Kuveyt Türk’ün yatırımcı tabanının oldukça iyi çeşitlendirildiğinin bir göstergesi olmuştur. Talep defterinin kapanmasının ardından, dağıtım listesi %45 Körfez bölgesi yatırımcılar ve %55 diğer uluslararası yatırımcılar (İngiltere:%20, Asya: %17, İsviçre: %12, Diğer Avrupa Ülkeleri: %5, Diğer Ülkeler: %1) şeklinde gerçekleşmiştir.

İşlem hakkında yorum yapan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, “ Kuveyt Türk’ün 3. uluslararası sukuk ihracında talebin seviyesinden ve bölgesel çeşitliliğinden oldukça memnunuz. Önceki ihraçlar ile kıyasladığımızda bu ihracımızdaki kira sertifikalarının ikincil piyasalarda daha likit olacağı ve Türkiye’den gerçekleşecek yurt dışı ihraçlar için yeni gösterge olacağı görünmektedir. Önceki ihraçlarımızda da olduğu gibi, uluslararası yatırımcılar Kuveyt Türk’e olan güvenlerini ve Kuveyt Türk’ün ve Türkiye’nin orta-uzun vadeli riskini alma iştahlarını tekrardan ortaya koymuşlardır. Katılım bankacılığı sektörünün süre gelen gelişimi, bu tip uluslararası sukuk ihraçlarının başarılı bir şekilde gerçeklemesinde etkili olmuştur.” dedi.

Katılım Bankacılığındaki uzun vadeli fonlama araçlarının daha da fazla geliştirilmesi için sukuk ürünlerinin önemini vurgulayan, Kurumsal & Yatırım & Uluslararası Bankacılık ve Hazine’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet ALBAYRAK, “Söz konusu ihraç, kurumsal fonlama ve proje finansmanı gibi orta ve uzun vadeli fonlama işlemlerindeki büyüme hedeflerimizle oldukça paraleldir. Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı birimlerimizin çözüm odaklı yapılandırma yaklaşımı mevcut ve portföyümüze katılmakta olan kurumsal müşterilerimiz arasında çok fazla ilgi gördü. Önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek sukuk ihraçları şüphesiz bu büyümeyi tamamlayacaktır.” dedi. Bunlara ilave olarak, ALBAYRAK, Kuwait Finance House Investment Company’nin (KFH Investment) Global Koordinatör olarak atanmasının, işlemin pürüzsüz ve zamanında tamamlanmasının yanı sıra uluslararası stratejik bir bakış açısı kattığını belirtti.

Kuveyt Türk; Citigroup, Emirates NBD Capital, HSBC, KFH Investment ve Standard Chartered Bank’ı Lider Düzenleyici Banka / Talep Toplayıcı; Abu Dhabi Islamic Bank, Dubai Islamic Bank ve QNB Capital LLC Lider Düzenleyici Banka; ve Commercial Bank International PSC, QInvest LLC’yi Eş Düzenleyici Banka olarak atadı.

 
 
Click

Kuveyt Türk Maltepe Çarşı Şubemiz Artık Cumartesi Günleri de Hizmetinizde!

11.06.2014

Click

Kuveyt Türk Maltepe Çarşı Şubemiz Artık Cumartesi Günleri de Hizmetinizde!

11.06.2014

Şubemiz Cumartesi günleri 12.00- 16.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamıştır. Daha detaylı bilgi için 444 0 123 veya şubemizle irtibata geçebilirsiniz.

Adres: Altay Çeşme Mah. Atatürk Cad. No:41/D MALTEPE İSTANBUL

Telefon: 0216 459 72 29

 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Restorasyonunu Üstlendiği Ortaköy Camii Açıldı

06.06.2014

Click

Kuveyt Türk’ün Restorasyonunu Üstlendiği Ortaköy Camii Açıldı

06.06.2014

 
 

Ortaköy sahilinde konumlanan tarihi Büyük Mecidiye Camii, 2011 yılından bu yana Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Kuveyt Türk Katılım Bankası sponsorluğunda yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Tarihi ve kültürel mirası yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak bilinciyle restorasyon çalışmalarına destek verdiğimiz Ortaköy Büyük Mecidiye Cami’nin tekrar ibadete açılmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

ihtiyac kart

Katılım bankacılığının Türkiye’deki öncülerinden Kuveyt Türk, tarihi ve kültürel mirası yaşatmak ve toplumsal değerleri gelecek nesillere aktarmak bilinciyle destek verdiği projeler arasına özel bir projeyi daha ekledi. Restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yürüttüğü, saha çalışmalarını ise Gür Yapı’nın üstlendiği Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nde 2011 yılından bu yana titizlikle sürdürülen çalışmalar sona erdi.

Büyük Mecidiye Camii’nin yeniden tamamen ibadete açılması dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, eski AB Bakanı Egemen Bağış, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdullah Tivnikli ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Kuveyt Türk üst yönetimi ve davetlilerin katıldığı bir tören düzenlendi. Cuma namazının ardından başlayan programa İstanbullular da yoğun ilgi gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, Ortaköy Camii’nin restorasyon sürecine verdiği destekten dolayı Kuveyt Türk’e teşekkür etti.

İstanbul’un kimliğine etki eden en kıymetli eserlerden biri…

Açılışın ardından bir açıklama yapan Kuveyt Türk Genel Müdürü Uyan, “Kuveyt Türk olarak, bir yandan ülkemizin ve sektörümüzün gelişimine katkı sağlarken bir yandan da sağlam değerlerimiz ışığında, her biri birbirinden değerli sosyal sorumluluk projelerine imza atıyoruz. Tarihi ve kültürel mirasımızın yaşatılmasını ve bu sayede gelecek nesillere “değerleri” yaşatılmış bir ortam bırakmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Bugüne kadar restorasyon çalışmalarına destek verdikleri İstanbul Azapkapı Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi ile Bursa Kozahan Şadırvanı’nın ardından, Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nin restorasyonuna destek olmaktan son derece mutlu olduklarını belirten Uyan, “Büyük Mecidiye Camii, İstanbul’un kimliğini oluşturan tarihi yapılarımızın arasında çok özel bir yere sahip. Tanıklık ettiği dönemin yaşantısının ve camiyi dolduran zat-ı muhteremlerin manevi izlerini taşıyan bu eserin ayakta kalmasında bir payımızın olması bankamız adına çok sevindirici.” dedi.

Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nin titizlikle ve özenle sürdürülen çalışmalar neticesinde, tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edildiğini ve kapılarının yeniden tam anlamıyla açıldığını belirten Uyan “İstanbul, dünyanın yükselen şehirleri arasında en önde giden, çok önemli bir merkez. Şehrin simge yapılarını korumak, tarihimizin izlerini muhafaza etmek bugün en önemli sorumluluğumuz. Kuveyt Türk olarak; üzerimize düşeni yapabildiysek ne mutlu bize…” sözleriyle görüşlerini aktardı.

Restorasyon kapsamında yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Soma’ya Destek

22.05.2014

Click

Kuveyt Türk’ten Soma’ya Destek

22.05.2014

 
 

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş, Soma’da gerçekleşen maden faciasının ardından hayatını kaybeden madencilerin ailelerine destek olmak üzere üst yönetimin aldığı kararla Soma’ya 1 milyon TL yardım yapacağını açıkladı.

Kuveyt Türk’ün desteği, AFAD aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Çalışanları nezdinde de bir yardım kampanyası başlatan Kuveyt Türk, bu kampanya kapsamında toplanacak bağışları da Soma’ya aktaracak.

 

   
 
 
 
Click

Kuveyt Türk’ten Gerçek İhtiyaca Özel Kart

21.05.2014

Click

Kuveyt Türk’ten Gerçek İhtiyaca Özel Kart

21.05.2014

 
 

Katılım bankacılığında süratli ve kaliteli hizmet anlayışıyla her geçen gün hizmetlerini genişleten Kuveyt Türk, ihtiyaç kredisine alternatif bir ürün olarak “İhtiyaç Kart”ı hizmete sunuyor. Kuveyt Türk, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak tasarladığı İhtiyaç Kart ile evlilik, ev yenileme, tatil, sağlık gibi kısa dönem harcamaları 36 ay vadeye kadar taksitlendirme kolaylığı sağlıyor.

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek bir uygulama olan İhtiyaç Kart, alışverişlerde tek çekim avantajına ve ödemelerde 6 aydan 36 aya kadar ödeme seçeneklerine sahip. İhtiyaç Kart sahipleri, 3 ay içinde, ihtiyaç finansmanını kart halinde kullanabiliyor, nakit ödeme indirimlerinden yararlanabiliyor ve indirimli fiyat üzerinden belirttikleri taksitle ödeme yapabiliyorlar.

Sadece ihtiyaçlara özel tasarlanan İhtiyaç Kart, yurt içinde veya yurt dışında her mağazada kullanılabiliyor. İhtiyaç kart başvuruları www.ihtiyackart.com.tr adresinden ya da Kuveyt Türk şubelerinde bizzat yapılabiliyor.

ihtiyac kart

 

   
 
 
 
Click

Kuveyt Türk’ün 2014 İlk Çeyrek Net Karı Yüzde 57.67 Artış ile 80 Milyon TL Oldu

08.05.2014

Click

Kuveyt Türk’ün 2014 İlk Çeyrek Net Karı Yüzde 57.67 Artış ile 80 Milyon TL Oldu

08.05.2014

 


Katılım bankacılığı sektöründe Türkiye’deki 25. yılına giren Kuveyt Türk, istikrarlı büyümesine devam ediyor. Kuveyt Türk 2014 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 57.67 artırarak; net karını 80 milyon TL’ye yükseltti.

Kuveyt Türk, 2014 yılının ilk çeyreğinde toplam aktiflerini 2013 yılsonuna oranla yüzde 7.16 artırarak 27 milyar 748 milyon TL’ye çıkartırken, öz varlıklarını da yüzde 3.59 artırarak 2 milyar 385 milyon TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 8.77 artış sağlayarak 18 milyar 524 milyona TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullanımında yüzde 6.14 artış gerçekleştirerek 17 milyar 663 milyon TL’lik fon kullandırdı.

“Sağlam bankacılık” iş modeliyle sürdüğü istikrarlı ve güçlü büyümesine 2014 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiklerini belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Kuveyt Türk, toplam şube sayısını bugün itibariyle 278’e, toplam çalışan sayısını da 4810 yükseltti” dedi.

 

 

   
 
 
 
Click

Kuveyt Türk, Kuveyt Emlak Forumu’nda Türk Firmalar ile Yatırımcıları Buluşturdu

30.04.2014

Click

Kuveyt Türk, Kuveyt Emlak Forumu’nda Türk Firmalar ile Yatırımcıları Buluşturdu

30.04.2014

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Kuveyt Emlak Forumu’nda

 


Türkiye’deki 25. yılını kutlayan ve katılım bankacılığı sektöründe sağlam adımlarla ilerleyen Kuveyt Türk, Türkiye’nin prestijli gayrimenkul projelerinin yer aldığı Kuveyt Emlak Forumu’nda Türk gayrimenkul şirketlerini ağırladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de ziyaret ettiği forumda, yabancı yatırımcılar için finansman desteği sunan Kuveyt Türk’ün yanı sıra Kuveyt Türk ana ortağı Kuwait Finance House ile Türkiye’deki diğer iştirakleri Turkapital, İskan Gayrimenkul yer aldı.

 

 

“Kuveyt Türk, Körfez Bölgesi ile Türkiye arasındaki bağların güçlenmesine katkı sağladı” Kuveyt Emlak Forumu’nda bir konuşma yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Kuveyt Türk’ün ülkemizin ekonomik gelişmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi. Kuveyt Türk’ün 25 yıldır Türk bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Mehmet Şimşek, “Kuveyt Türk, 90’lı yıllardaki döviz krizine başarılı bir şekilde direnerek Körfez Bölgesi ile Türkiye arasındaki bağların güçlenmesine katkı sağladı. 10 milyon dolar sermaye ile Türkiye’ye adım atan Kuveyt Türk bugün, 1 milyar dolar özkaynağı geride bırakarak ülkemizde varlık gösteriyor” dedi.

Türkiye’nin Kuveytli yatırımcılara kucak açtığını söyleyen Mehmet Şimşek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu önemli forumun organize edilmesinde önemli rol oynayarak iki ülkenin özel sektör yatırımcılarını bir araya getirenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

Türkiye gayrimenkul sektörü, yabancı yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor

Forumda Türkiye’nin makroekonomik görünümü ve Kuveyt Türk’e ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Türkiye ekonomisinin son 10 yıllık süreçte güçlü ve önemli bir dönüşüm geçirdiğini söyledi. Gayrimenkul sektörüne ve yatırım fırsatlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Uyan; “Türkiye gayrimenkul sektörü, hızla gelişen ve yabancı yatırımcılar için de önemli fırsatlar sunan bir ortam. Kuveyt Türk olarak biz de bu önemli forumda, Türk firmalar ile yabancı yatırımcıları bulusturarak; onemli bir ticari işbirliklerine zemin hazırladığımızı düşünüyoruz ve yatırımcılara finansman sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Uyan sözlerinin devamında; Körfez bölgesindeki yatırımcılara Türkiye’deki gayrimenkul projeleri için yüzde 50 peşinatlı 5 yıl vadeli taksit seçenekli finansman sağladıklarını da sözlerine ekleyerek; “Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen ve projeleri için yurt dışında yatırımcılarla buluşmak isteyen tüm taraflar için Kuveyt Türk’ün kurduğu Özel Bankacılık Grubu proaktif bir şekilde hizmet sunacak” dedi.

   
 
 
 
Click

Kuveyt Türk “Umuda Destek” projesi devam ediyor

18.04.2014

Click

Kuveyt Türk “Umuda Destek” projesi devam ediyor

18.04.2014

 


Kuveyt Türk kuruluşundan bu yana olduğu gibi 25. Yılında da, içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarını odak noktasına alan projeleri destekliyor. Kuveyt Türk, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ile geçtiğimiz yıl başlattığı “umuda destek” projesine bu yıl da devam ediyor.

Katılım bankacılığının Türkiye’deki öncülerinden Kuveyt Türk, 25. yılında içinde bulunduğu topluma ve dünyaya karşı sorumluluğunun farkında olarak anlamlı bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçiriyor.

Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, Kuveyt Türk’ün düzenlediği kampanya hakkında bilgi vererek “Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın (KAÇUV), Aile Evi projesine destek vermek amacıyla 21 - 27 Nisan tarihleri arasında bir kampanya başlatıyoruz. Kuveyt Türk’ün Sale Plus Kredi Kartı, İhtiyaç Kart, Business Kart, Business Plus Kart, Nakit Plus ve Palmiye Kart ürünleri kullanılarak yapılan her işlemin 1 TL’sini KAÇUV’a aktaracağız” dedi.

Geçtiğimiz yıl KAÇUV ile beraber hayata geçirilen Umuda Destek Projesi’nin bu yıl ikincisinin gerçekleştirileceğini söyleyen Demir, “Toplanmasını hedeflediğimiz 250 bin TL ile ihtiyaç sahibi kanserli çocuk ve ailelerinin tedavi sırasında hiç bir ücret ödemeksizin konaklayabildikleri Aile Evi’nin temel ihtiyaçları karşılanacak” açıklamasında bulundu.

 

Aile Evi Hakkında:

2012 Mart ayında düzenlenen kampanyalarla ve İstanbul Valiliğinin destekleri ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin karşısındaki Hobyar Mektebi Sokak’ta inşa edilen Aile Evi, ihtiyaç sahibi olan kanserli çocuk ve ailelerine tedavi sırasında hiç bir ücret ödemeksizin konaklama, mutfak ve banyo hizmeti sağlıyor. Aile Evi 6 adet tek kişilik, 8 adet çift kişilik odaları ile 14 odadan oluşuyor. Aile Evi’nde kalan hasta çocuklar için bir oyun odası ve oyun bahçesi, ayrıca çocukların yaş grupları doğrultusunda oyun odası içerisinde sosyalleşebilmeleri için bilgisayar, dvd ve televizyon bulunuyor.Bütün odalarda banyo, buzdolabı, televizyon ve klima olan mekanda, misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, ortak alan bir mutfak ve çamaşırhane de hizmet veriyor.

   
 
 
 
Click

Laleli esnafı için çalışma saatlerimizi esnettik!

17.04.2014

Click

Laleli esnafı için çalışma saatlerimizi esnettik!

17.04.2014

Kuveyt Türk olarak Laleli esnafının çalışma saatlerine ayak uydurduk!

Kuveyt Türk Laleli Şubesi artık 10:00-19:00 arasında hizmet verecek.

Adres: Mimar Kemalettin Mah. Koca Ragıp Paşa Cad. No:8/B Laleli, FATİH/İSTANBUL

Detaylı bilgi için 444 0 123’ü arayabilirsiniz.

*Laleli Ordu Caddesi şubemiz eski saatleriyle hizmet vermeye devam edecektir.

 
 
Click

25. Yılına Giren Kuveyt Türk’ten 300 Milyon TL Net Kâr

19.02.2014

Click

25. Yılına Giren Kuveyt Türk’ten 300 Milyon TL Net Kâr

19.02.2014

 

Faizsiz bankacılık sektöründeki istikrarlı büyümesini sürdüren Kuveyt Türk, karını 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 20 arttırarak 300 milyon TL’ye yükseltti.

 
 


Toplam aktifler yüzde 37 artış göstererek 25.9 Milyar TL olarak gerçekleşirken, kullandırılan fonlar yüzde 32 artışla 16.6 Milyar TL oldu. Sermaye yeterlilik rasyosunun 14.24 olarak gerçekleştiği 2013 sonunda toplanan fonlarda yüzde 34 artış sağlanarak 17 Milyar TL seviyesine ulaşıldı. 2013 yılında 47 yeni şube hizmete açılırken, yurt içi ve yurt dışında hizmet veren şube sayısı toplamda 267 olarak gerçekleşti.

“25. yılda hedef 30 milyar TL aktif büyüklük”

2014 yılında 30 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, sözlerine şöyle devam etti; “Kuruluşumuzun 25. Yılını tamamlayacağımız 2014 yılında Türkiye içinde 320 şubeye ulaşmayı, Katar’da şube açmayı ve Almanya’da da banka kurmayı hedefliyoruz. Bunların dışında yeni bir ilk olarak Malezya’da Ringgit cinsinden veya dolar cinsinden Sukuk ihraç etmeyi planlıyoruz. Katılım bankalarının kuruluş felsefesinde önemli bir yer tutan ve Türk ekonomisinin en önemli üretim ve istihdam gücünü temsil eden Kobilerimiz için de hizmetlerimize devam edeceğiz.”

Yeni ürün ve hizmetleri devreye almaya devam edeceklerini belirten Uyan, ‘’Şubesiz bankacılık anlamında bir yenilik olan hem şube hem ATM teknik donanımındaki XTM sayısını uygun lokasyon keşifleriyle beraber toplamda 50’ye çıkarmayı düşünüyoruz. Dijital şube gibi faaliyet gösteren bu XTM’leri daha da geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 
 
Click

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi’ne Uluslararası Sertifika

16.02.2014

Click

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi’ne Uluslararası Sertifika

16.02.2014

 

 

 

 

 

 


Kuveyt Türk, çağrı merkezi Kiwa Meyer’in "Müşteri İletişim Merkezleri Yönetim" standardına uygun bir kalite yönetim sistemi kuran, şirketlere verdiği EN 15838-2009 "Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi Sertifikası''nı almaya hak kazandı.Kuveyt Türk Çağrı Merkezi ayrıca, Telephone Doctor™ tarafından bağımsız olarak organize edilen ve çeşitli sektörlerden toplam otuz yedi çağrı merkezinin katıldığı “Kalite Ligi’ndeki başarısını bir önceki yıla göre artırarak devam ettirmiş ve çağrı merkezi 2013 yılı "Kalite Ligi’nde üçüncü sıradan yerini yükselterek ikinci sıraya yerleşmiştir.

 
   

 
 
Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

03.02.2014

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

03.02.2014

 

Katılma hesapları kar paylaşım havuzları para cinslerine göre 03.02.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Detaylı bilgiye aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

 
 
 
TL KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 150-150 75-25 77-23 80-20 83-17 85-15
GÜMÜŞ 25.000-15.000 80-20 82-18 85-15 88-12 90-10
ALTIN 150.000-120.000 86-14 86-14 88-12 90-10 92-8
PLATİN 375.000-300.000 90-10 90-10 92-8 94-6 95-5
PLATİN+ 1.250.000-1.000.000 95-5 95-5 96-4 97-3 98-2
USD-EURO KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
30-31 GÜN 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 100-100 70-30 72-28 75-25 78-22 80-20
GÜMÜŞ 50.000-40.000 75-25 77-23 79-21 83-17 85-15
ALTIN 100.000-80.000 77-23 78-22 81-19 85-15 87-13
PLATİN 250.000-200.000 80-20 80-20 83-17 87-13 89-11
PLATİN+ 1.000.000-800.000 85-15 85-15 87-13 89-11 90-10
ALTINA ALTIN KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK
91 GÜN 180 GÜN 364 GÜN
ALTINA 10 GR 85-15 85-15 85-15
TL ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-15.000 90-10 91-9 93-7 95-5
YATIRIM 150.000-100.000 95-5 96-4 97-3 98-2
USD-EURO ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-15.000 80-20 81-19 83-17 85-15
YATIRIM 100.000-80.000 85-15 85-15 87-13 89-11

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

23.01.2014

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

23.01.2014

 

Katılma hesapları kar paylaşım havuzları para cinslerine göre 23.01.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Detaylı bilgiye aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

 
 
 
TL KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
TAKVİM AYI 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 150-150 75-25 77-23 80-20 83-17 85-15
GÜMÜŞ 25.000-15.000 80-20 82-18 84-16 88-12 90-10
ALTIN 150.000-120.000 82-18 83-17 86-14 90-10 92-8
PLATİN 375.000-300.000 85-15 85-15 88-12 92-8 94-6
PLATİN+ 1.250.000-1.000.000 90-10 90-10 92-8 94-6 95-5
USD-EURO KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK 1 YILDAN UZUN
TAKVİM AYI 32-91 GÜN 92-180 GÜN 181-364 GÜN 366-999 GÜN
KLASİK 100-100 70-30 72-28 75-25 78-22 80-20
GÜMÜŞ 50.000-40.000 75-25 77-23 79-21 83-17 85-15
ALTIN 100.000-80.000 77-23 78-22 81-19 85-15 87-13
PLATİN 250.000-200.000 80-20 80-20 83-17 87-13 89-11
PLATİN+ 1.000.000-800.000 85-15 85-15 87-13 89-11 90-10
TL ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-15.000 85-15 86-14 88-12 90-10
YATIRIM 150.000-100.000 90-10 90-10 92-8 94-6
USD-EURO ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARI
  AÇILIŞ BAKİYESİ-ALT BAKİYE 1 AY 3 AY 6 AY 1 YIL
31 GÜN 93 GÜN 186 GÜN 372 GÜN
ALTERNATİF 20.000-15.000 80-20 81-19 83-17 85-15
YATIRIM 100.000-80.000 85-15 85-15 87-13 89-11
Click

Kuveyt Türk Yeni Bir Sendikasyon Kredisine İmza Attı

30.12.2013

Click

Kuveyt Türk Yeni Bir Sendikasyon Kredisine İmza Attı

30.12.2013

 
 
 

İstikrarlı büyümesini sürdüren Kuveyt Türk, 275 milyon Dolar ve 83 milyon Euro tutarında yeni bir sendikasyon kredisine imza attı


Kuveyt Türk, 1 yıl ve 2 yıl vadeli olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan 275 milyon Dolar ve 83 milyon Euro tutarında bir sendikasyon kredisi aldı. 1 yıl vade için Libor/Euribor + yüzde 0.90 ve 2 yıl vade için Libor/Euribor + yüzde 1,25 fiyatla temin edilen sendikasyon kredisine 9 ülkeden global ve bölgesel 12 bankanın katılımı sağlandı.

Kuveyt Türk’ün sendikasyon işlemini başarıyla gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduklarını söyleyen Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk UYAN, “Bu işlem, Kuveyt Türk’ün güçlü konumunu ve Türkiye’nin uluslararası alandaki itibarını teyit etmiştir” dedi.

Özellikle Avrupa’da finansal sorunların etkisini sürdürürken, Türkiye’nin cazibesinin artırmaya devam ettiğini ve Türkiye’ye duyulan ilginin sürdüğünü ifade eden UYAN, sözlerine şöyle devam etti: Bu gerçekleştirdiğimiz sendikasyonla Kuveyt Türk olarak, büyümesini devam ettiren Türkiye’nin ihtiyacı olan yurt dışı kaynak teminine katkı sağlayarak reel sektörümüzün hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Dış ticaretin finansmanı için kullanacağımız bu sendikasyon kredisini temin eden iş ortağımız bankalara teşekkür ediyorum.”

Sendikasyona, 12 banka katılım sağladı

İşlemin başarısının, Kuveyt Türk’ün uluslararası muhabir ağının gücünün ve genişliğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Uyan, borçlanma maliyetlerinin yukarı yönlü hareket ettiği bir ekonomik ortamda oldukça başarılı bir şekilde fiyatlanan işleme, Asya, Avrupa ve Ortadoğu ’dan 12 banka tarafından katılım sağlandığını açıkladı.

Uyan ayrıca, Kasım ayı içinde gerçekleştirilen TL cinsinden kira sertifikası ihracına da değinerek; 364 gün vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikası halka arzlarına, 2 kattan fazla talep geldiğini hatırlatarak bunun Kuveyt Türk’ün yenilikçi ürünleri ile sektörün en hızlı büyüyen bankası olmasının göstergesi olduğunu ifade etti.

2014’te kuruluşlarının 25. yılını kutlayacaklarını belirten UYAN, bu süre zarfında elde ettikleri tecrübe ile yatırım bankacılığı alanında kurumsal firmaların ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde karşılayacaklarını dile getirdi.1 yıl ve 2 yıl vadeli iki ayrı dilim şeklinde dizayn edilen ve toplamda 275 milyon dolar ve 83 milyon euro katılımın gerçekleştiği sendikasyon kredisinde yetkilendirilmiş lider düzenleyiciler olarak; ABC Islamic Bank (E.C.), Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Citibank N.A., Emirates NBD Capital Limited, HSBC Amanah Malaysia Berhad, Kuwait Finance House (Bahrain) B.S.C.(c) ve Standard Chartered Bank yer aldı.

   
 
 
 
Click

Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Çalıştayı Kızılcahamam'da Düzenlendi

21.12.2013

Click

Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Çalıştayı Kızılcahamam'da Düzenlendi

21.12.2013

 
 
 


BDDK ve TKBB tarafından 21-23 Aralık 2013 tarihleri arasında ülkemizdeki Katılım Bankacılığını geliştirmek için Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Çalıştayı düzenlendi. İlki Kızılcahamam'da yapılan ve toplam 9 masada yaklaşık 100 katılımcı ile düzenlenen çalıştaya gerek kamu sektöründen gerekse de yerli yabancı bir çok işletmeden davetli katıldı. Hazine, SPK, BDDK, Dünya Bankası, TCMB, BIST, SPL, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK ve Katılım Bankaları temsilcilerinin yer aldığı çalıştayda Katılım bankacılığının mevcut sorunları masaya yatırılırken sağlam ve sürekli bir büyüme için yapılması gerekenler tartışıldı. Kuveyt Türk de bu çalıştayda her masada en az bir katılımcı ile hazır bulundu. BDDK yetkililerinin görüşlerine göre bu çalıştaylara ileride de devam etmesi düşünülmektedir.

 
   

 
 
Click

Kamuoyu Açıklaması

10.12.2013

Click

Kamuoyu Açıklaması

10.12.2013

 
 
 


Bankacılık Kanununun “risk grupları ve mensuplara kredi” konusundaki düzenlemesi ile BDDK’nın bu konudaki uygulamaları ve açıklamasına ilişkin haberlerde ve alıntılarda, Bankamızın itibarını zedeleyen yorum ve başlıklara yer verilmekte olup, bu tip haberler maalesef Bankamızın adı etrafında yayımlanmaya devam etmektedir. Bankamızı ilgilendirdiği kadar Bankacılık Kanunu ve BDDK uygulamaları kapsamında tüm bankacılık sektörünü ilgilendiren bu düzenlemeyle ilgili BDDK tarafından kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler ve habere konu işlemlerin düzenlemeye uygunluğuna dair açıklamalar yapılmıştır.


Kaldı ki; bankamız tüm faaliyetlerini mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Buna rağmen, bahse konu olan haberlerde, Bankamızın itibarına zarar verici dil ve üslubun devam ettiği görülmektedir. Yayımlanan ve alıntılarla halen devam eden bu haksız, yanlış ifade ve yorumlar; çeyrek asırdır ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayarak yüksek itibar ve prestij edinen Bankamızın itibarını kamuoyu önünde zedelemektedir.


Geride bırakmış olduğumuz çeyrek asırlık dönemde bankacılık etiği ve yasalara uyum açısından örnek davranışlar sergileyen Bankamızın itibarını zedelemeye yönelik bu tür eylemler maalesef kamuoyu nezdinde hiç hak etmediğimiz bir algıya ve zihin karışıklığına sebep olmaktadır.


Konu hakkında basın mensuplarından gelecek her türlü soruya -her zaman olduğu gibi- şeffaf bir şekilde cevap vereceğimizi, buna rağmen Bankamız hakkında karalayıcı ve itibarı zedeleyici yayınlar hususunda hassas olunması hususunu değerli basın mensupları ve kamuoyunun dikkatlerine arz ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.


 
 
Click

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan;“Yenilikçi Ürün Ve Hizmetlerimizle Kobilerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”

22.11.2013

Click

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan;“Yenilikçi Ürün Ve Hizmetlerimizle Kobilerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”

22.11.2013

 

Kuveyt Türk’ün, yaklaşık 3 yıldır Anadolu genelinde Kobi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Kuveyt Türk İşin Doğrusu” zirvesi İzmir’deki toplantıyla devam etti

 
 


Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, kobilere yönelik, ilk olarak 2011 yılı içinde Elazığ’da gerçekleştirilen toplantıyla başlattığı “Sağlam Finansal Kararlar” buluşmaları geçtiğimiz gün İzmir’de gerçekleştirildi. Bugüne kadar yaklaşık 20 bin kilometre yol katedilerek 16 şehirde gerçekleştirilen bu toplantılarda Kuveyt Türk Katılım Bankası üst yönetimi işletme sahipleriyle bir araya geldi.

İzmir’de Swissotel’de düzenlenen etkinliğe, Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral ve Bölge Müdürü Yücel Doğru ile tüm Kuveyt Türk İzmir Şube çalışanları ile İzmir iş dünyasının temsilcileri katıldı.

 

Ufuk Uyan; Çare Faizsiz Bankacılık Sisteminde

3 yıl içinde toplam 16 ilde yaklaşık 7 bin Kobi temsilcisi ile biraraya geldiklerini söyleyen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Bu toplantılar ile işletme sahiplerimize sahip olduğumuz bilgi, birikim ve tecrübeyi aktarmayı amaçlıyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yenilikçi ürün ve hizmetlerimz ile kobilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Uyan, İzmirli kobi temsilcilerine yaptığı konuşmada spekülatif olmayan, gerçek ihtiyaçları karşılayan üretime yönelik istihdam sağlayacak bir sistem olan faizsiz bankacılık sisteminin altını çizdi.

Faizsiz bankacılık sisteminin reel ekonomiyi önemli ölçüde desteklediğini vurgulayan Uyan, 2013 yılı içerisinde 131 milyon TL fon topladıkları İzmir’e 104 milyon TL fon kullandırdıklarını belirtti. Bu anlamda 2013 yılı içerisinde İzmir Şubelerinde kullandırılan fonların, toplanan fonların yüzde 79‘una tekabül ettiğini belirten Uyan, İzmirli işletmecilerin büyümesine destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

İzmirli ihracatçılara yakın bir zamanda Katılım Bankacılığı presipleri çerçevesinde ihracatın finansmanına yönelik yeni bir ürün sunduklarını söyleyen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, öncelikle teyiden akreditif karşılığı ihracat yapan girişimcilerin finansman ihtiyacını karşılayacaklarını daha sonra sırasıyla avalle poliçe karşılığı doğrudan yurt dışı plasman riskini almak kaydıyla finansman sağlayacaklarını belirtti. Bunun ihracata çok büyük faizsiz bir destek olduğunu kaydeden Ufuk Uyan, ayrıca Katılım Bankaları Birliği olarak Eximbank kaynaklarına faizsiz esasta ulaşmak için çalışma yaptıklarını ve takip ettiklerini hatırlattı.

Mehmet Oral; “En Önemli Kaynak; Nakit”

İzmir’de toplam 13 şube ile faaliyet gösterdiklerini söyleyen Bireysel ve İşletme Bankacılık Grubu’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, katılımcılara yönelik olarak yaptığı sunumda farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı. Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkat çeken Oral, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, “İşletme sermayeniz yeterli mi?”, “Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu?” ve “Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı?” sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.


 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Sukuk İhracına 2 Katın Üzerinde Talep

21.11.2013

Click

Kuveyt Türk’ün Sukuk İhracına 2 Katın Üzerinde Talep

21.11.2013

 

Kuveyt Türk, 364 gün vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikası halka arzı, 2 kattan fazla talep ile sonuçlandı.

 
 


Kuveyt Türk’ün, Türkiye’de bu zamana kadar TL cinsinden gerçekleştirilen en yüksek tutarlı Sukuk ihracı olan halka arzına 2 kattan fazla talep geldi. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en yüksek montanlı kira sertifikası halka arzı niteliği taşıyor.

Kuveyt Türk’ün 364 gün vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki ihracı, 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplamada yoğun bir ilgi ile karşılandı. Halka arzda yatırımcılardan gelen 216 milyon TL tutarındaki yüksek talep nedeniyle, Kuveyt Türk ek satış hakkını da kullanarak ihraç tutarını 150 milyon TL’ye artırdı.

3 ayda bir sabit gelir dağıtılacak

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN; ihracın Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki ile Kuveyt Türk Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. KT Kira Sertifikaları Şirketi’nin devraldığı varlıklardan kira geliri elde edeceğini ve söz konusu kira gelirlerinin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Kira Sertifikası vadesinde ilgili varlıklar tekrar kaynak kuruluşa devredilecek. Yatırımcılara kira sertifikası süresince 91 günde bir yıllık brüt yüzde 9,10 dağıtılacak ve bir yılsonunda kira sertifikası bedeli geri ödenecek.

Söz konusu işlem, Türkiye'de şimdiye kadar ihraç edilen kira sertifikaları arasında piyasa gösterge oranı üzerine ödenen ek getiri itibariyle en başarılı işlem olmuştur” şeklinde konuştu. 2010 ve 2011 yıllarındaki sırasıyla 100 milyon USD ve 350 milyon USD tutarındaki Sukuk ihraçlarının ardından TL kira sertifikası ihracıyla, Kuveyt Türk’ün sermaye piyasalarından yeni bir fonlama kaynağına eriştiğini belirten Uyan, yatırımcılara düzenli gelir sağlayan alternatif bir yatırım aracı sunulduğunu sözlerine ekledi.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten İlk 9 Ayda 236,7 Milyon TL Kar

11.11.2013

Click

Kuveyt Türk’ten İlk 9 Ayda 236,7 Milyon TL Kar

11.11.2013

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ilk 9 aydaki net karı;236,7 Milyon TL oldu.

 
 


Kuveyt Türk 2013 yılı büyüme hedefine istikrarlı bir şekilde devam ederek ilk 9 aylık karını 236,7 milyon TL olarak açıkladı.

Toplam aktifler geçtiğimizin yılın ilk 9 aylık dönemine oranla yüzde 25 artarak 23 Milyar 625 Milyon TL’ye, öz varlıklar ise yüzde 33 artış performansıyla 2 Milyar 247 Milyon TL’ye ulaştı. Toplanan fonlar yine aynı dönemle mukayese ile yüzde 22 artarak 15 Milyar 600 Milyon TL oldu. Fon kullandırma alanında ise; yüzde 27’lük bir artış kaydedilerek 15 Milyar 125 Milyon TL seviyesine ulaşıldı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, bankanın ilk 9 aylık dönemi ile ilgili yaptığı değerlendirmede; istikrarlı büyümelerine devam ettiklerini belirtirken, “Kuveyt Türk’ün büyümesinin yanında Katılım Bankacılığı sektörümüze de geliştirdiğimiz yenilikçi ve öncü ürünlerimizle katma değer sağlamaya devam ediyoruz“ dedi. Yenilikçi ürünleri ile sektörün en hızlı büyüyen bankası olduklarının altını çizen Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “Kuveyt Türk olarak yeniliklerini devam ettirerek önümüzdeki günlerde, 1 yıl vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikasını (Sukuk) halka arz ediyoruz. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilecek en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası olma niteliğini taşıyor.”

 
 
 
Click

Kuveyt Türk TL Cinsinden Sukuk İhraç Ediyor

15.11.2013

Click

Kuveyt Türk TL Cinsinden Sukuk İhraç Ediyor

15.11.2013

 

Yenilikçi ürünleri ile sektörün en hızlı büyüyen bankası olan Kuveyt Türk, 1 yıl vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikasını (Sukuk) halka arz ediyor.

 
 


Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilecek en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası olma niteliğini taşıyor.

Kaliteli hizmet anlayışı ve güçlü sermaye yapısı ile Türkiye’nin sağlam bankası olan Kuveyt Türk, sektörde en iyileri gerçekleştirmeye devam ediyor. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan 1 yıl vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki ihraç, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilecek en yüksek montanlı kira sertifikası halka arzı niteliği taşıyor. Taleplerin 13-14-15 Kasım tarihlerinde toplanacağı halka arzda yatırımcılardan gelecek talebe göre, ihraç tutarı 150 milyon TL nominal tutara kadar artırılabilecek. Ak Yatırım liderliğinde gerçekleştirilecek ihraçta Bizim Menkul Değerler konsorsiyum üyesi olarak yer alıyor. Talep toplama işlemleri tüm Kuveyt Türk şubeleri, internet şubesi (www.kuveytturk.com.tr) Ak Yatırım ve Bizim Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla yürütülecek.

3 ayda bir sabit gelir dağıtılacak

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın Kuveyt Türk’ün %100 iştiraki KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. KT Kira Sertifikaları Şirketi’nin devraldığı varlıklardan kira geliri elde edeceğini ve söz konusu kira gelirlerinin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Kira Sertifikası vadesinde ilgili varlıklar tekrar kaynak kuruluşa devredilecek. Yatırımcılara kira sertifikası süresince 3 ayda bir sabit gelir dağıtılacak ve bir yılsonunda kira sertifikası bedeli geri ödenecek” dedi. 2010 ve 2011 yıllarındaki sırasıyla 100 milyon USD ve 350 milyon USD tutarındaki Sukuk ihraçlarının ardından TL kira sertifikası ihracıyla, Kuveyt Türk’ün sermaye piyasalarından yeni bir fonlama kaynağına erişeceğini belirten Uyan, yatırımcılara düzenli gelir sağlayan alternatif bir yatırım aracı sunulduğunu açıkladı.


 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Notu Artırıldı

03.11.2013

Click

Kuveyt Türk’ün Notu Artırıldı

03.11.2013

 

Islamic International Rating Agency (IIRA) Derecelendirme Kuruluşu, Kuveyt Türk’ün kısa ve uzun vadeli ulusal notunu yükseltti.

 
 


İslami/Faizsiz Bankaları derecelendiren Islamic International Rating Agency (IIRA) Derecelendirme Kuruluşu, Kuveyt Türk’ün kısa vadeli ulusal notunu” A+“dan “AA-”’ye, uzun vadeli ulusal notunu ise “A-1”den “ A-1+”ya yükseltti. Yerel para cinsinden uluslararası notunu “BBB/A-3” olarak yabancı para cinsinden uluslararası notunu ise “BBB-/A-3” olarak teyit eden Islamic International Rating Agency notların görünümünü “Durağan” olarak teyit etti.

Sermaye artırımı not artışını destekledi

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın büyüme planlarını sürdürmek için hissedarlarının 2013 yılındaki sermaye artışının ve son yıllarda gösterdiği başarılı performansın söz konusu not artışında etkili olduğunu belirten Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2018 vizyonuna uygun olarak 2014 yılında da planlanan stratejik sermaye artışının büyümeyi destekleyeceğini vurguladı.


 
 
Click

Kuveyt Türk, Sağlam Sokak’tan Sesleniyor:“Tasarruflarınızı sağlama alın.”

03.11.2013

Click

Kuveyt Türk, Sağlam Sokak’tan Sesleniyor:“Tasarruflarınızı sağlama alın.”

03.11.2013

 
 
 


Ülkemizde son yıllarda birçok kurumun ortak mesajı olan “tasarruf”, her geçen gün daha çok önem kazanıyor. İnsanlar sadece günlük yaşamlarını rahatlatmak için değil, hayalleri için de tasarruf etmenin önemini git gide anlıyor.

Bu konuya en çok önem veren kurumların başında gelen Kuveyt Türk, insanların hayalleri için yaptığı tasarruflara gerçekten önem veriyor. Kuveyt Türk’ün bankacılık anlayışının temelinde müşterilerini “harcamaya” değil “tasarrufa” teşvik etmek yatıyor.

Bu doğrultuda Kuveyt Türk, tasarruflara ne kadar önem verdiğini ortaya koyan yepyeni bir kampanyayla karşımıza çıkıyor. Bunu da herkesin içten içe çok sevdiği ve özlem duyduğu sımsıcak mahalle hayatı, komşuluk ve esnaf ilişkileri üzerinden yapıyor.

 

Artık Kuveyt Türk’ün yepyeni bir mahallesi var: Sağlam Sokak

     
 

Bu sokakta herkesin bir hayali var ve onlar hayalleri için çalışıyorlar, küçük büyük tasarruf ediyorlar. Mahalle sakinlerinden biri evinden çıkıp işine giderken, bize Sağlam Sokak’tan ve buradaki insanların hayallerinden bahsediyor; Fırıncı Yücel Amca’nın oğlunu mühendis görme hayali, Ayla Teyze’nin Hacca gitme hayali, ve kendisinin eşiyle birlikte bir ev sahibi olma hayali…

Kuveyt Türk, Sağlam Sokak ile tasarrufların her kuruşunu çok değerli bir emanet olarak kabul ettiği ve bu yüzden kimsenin hesabından habersiz hiçbir kesinti yapmadığı mesajını veriyor.

Click