Basın Bültenleri

Kuveyt Türk’ün 2012 İlk Çeyrek Net Karı; 85 Milyon TL

13.05.2012

Click

Kuveyt Türk’ün 2012 İlk Çeyrek Net Karı; 85 Milyon TL

13.05.2012

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın 2012 yılı ilk çeyrek net karı; 85 milyon TL oldu.

2012 yılına önemli bir büyüme hedefi ile başlayan Kuveyt Türk, yılın ilk çeyreğinde bireysel ve kurumsal bankacılık alanında yenilikçi ürün ve hizmet çalışmalarıyla karını 85 milyon TL’ye yükseltti.

Aynı dönemde toplam aktifler 15 milyar TL olarak gerçekleşirken, öz varlıklarda da 1,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Toplanan fonlarda 9,8 milyar TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, 10,4 milyar TL’lik fon kullandırımı gerçekleştirmiştir.

Bundan önceki yıllarda “Sağlam Bankacılık“ iş modeliyle sürdüğü istikrarlı büyümesine 2012 yılının ilk çeyreğinde aralıksız devam eden Kuveyt Türk, bu yıl içinde 40 yeni şube açmayı ve buna paralel olarak toplamda 974 kişilik istihdam artışı ile personel sayısını 3326’dan 4300’e yükseltmeyi hedeflemektedir.

“Katılım bankacılığı sektörüne öncülük etmeye devam edeceğiz”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, müşterilerine katma değer sağlayan ürün ve hizmetlerine 2012 yılında da yenilerini eklemeye devam edeceklerini söyledi. Hedeflerinin katılım bankacılığı sektörünün büyümesine öncülük etmek olduğunu belirten Uyan, son olarak; “İstikrarlı bir şekilde hedeflerimize ulaşırken büyümeyi etkin ve verimli şekilde yönetiyoruz. Yenilikçi ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra deneyimli insan kaynağımızla faizsiz bankacılık sektörüne değer katacağız” şeklinde konuştu.

Click

2011 Yılında Net Karını Yüzde 22 Arttıran Kuveyt Türk 195 Milyon TL Kar Etti

25.03.2012

Click

2011 Yılında Net Karını Yüzde 22 Arttıran Kuveyt Türk 195 Milyon TL Kar Etti

25.03.2012

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2011 yılı net kârını geçtiğimiz yıla göre yüzde 22 artırarak 195 milyon TL’ye yükseltti.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamada; global ekonominin finansal açıdan zor bir yıl geçirdiği 2011 yılında, bankamız yenilikçi ürünler geliştirmeye ve büyümesine devam etmiştir. Kuveyt Türk’ün “Sağlam Bankacılık“ iş modeliyle sürdürdüğü istikrarlı büyümesi, 2011 yılı içinde de devam etmiştir. 2011 yılında şube sayısı 39 yeni açılışla 180 şubeye ulaşırken, personel sayısı ise 492 yeni istihdam ile 2,834’ten 3,326’ya yükselmiştir.

Toplam aktiflerdeki artış yüzde 54 olarak gerçekleşirken, öz varlıklarımız da yüzde 14 oranında artış ile 1.4 milyar TL’ye ulaşmıştır. Toplanan fonlar yüzde 34 artışla 9,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Kuveyt Türk, 10.3 milyar TL’lik fon kullandırımı gerçekleştirilirken, 2011 sonu itibariyle net karını ise yüzde 22 artırarak 195 milyon TL’ye çıkarmıştır.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2011 için belirledikleri tüm bankacılık hedeflerinde önemli bir başarı gösterdiklerini belirterek, yeni şubeler ve aramıza yeni katılacak insan kaynağıyla bu performansı 2012’de de aralıksız sürdürdüklerini kaydetti.

Ufuk Uyan, Kuveyt Türk’ün varlığa dayalı ve uzun vadeli yeni yatırım enstrümanlarıyla Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kaynak temini hususunda ciddi bir yol açtıklarının altını çizerek, özellikle altın gibi kıymetli madenler ve emtia piyasalarında gerçekleştirdikleri yenilikçi ürünlerle de sektöre derinlik kazandırdıklarını kaydetti.

Click

Kuveyt Türk Altını Ayağınıza Kadar Getiriyor

25.03.2012

Click

Kuveyt Türk Altını Ayağınıza Kadar Getiriyor

25.03.2012

Kuveyt Türk “Altın Kiosk” ürünü ile 2012 de altını ayağınıza kadar getiriyor.

Kuveyt Türk altın ürün yelpazesine 2012 de “Altın Kiosk” u ekledi. Alışveriş merkezlerine, nikâh solanlarına kurulması hedeflenen “altın kiosk” tüketicilerin 7 gün 24 saat kredi kartı ve ya nakit kullanarak altın alabilecekleri sektör de farkını gösterecek yep yeni bir hizmet.

Geçtiğimiz yıl 14 altın ürünü ile 19,7 Ton altın miktarına ulaşan banka, sektörel bir araştırmaya göre Türkiye deki tüm katılım bankalarının ulaştığı miktara tek bir banka olarak ulaştı. Kuveyt Türk genel müdür yardımcısı İrfan Yılmaz “ 2011 de altın miktarında %200 artış gösterdik 2012 de de bu büyümeyi takip etmeyi ve %100 müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefliyoruz “ şeklinde açıklama yaptı.

Altın ürünlerini tüketiciyle buluşturmada ilk olmayı hedefleyen banka “Fiziki Altın Toplama kampanyasıyla “ sektörde yenilikçi bir hizmete imza attı. İstanbul Altın Rafinerisi ile yaptığı ortaklaşa çalışma ile müşterilerin bilezik, küpe, kolye gibi değerli zinet eşyalarını banka hesaplarına yatırmalarını sağladı. Kuveyt Türk “ Fiziki Altın Toplama Kampanyası” Altın zinetlerini bankasına yatırmayı bir güvence olarak gören Kuveyt Türk müşterilerden özellikle yeni evli çiftlerin düğün takılarını getirmek için ilk durağı oldu.

Müşteriler isterlerse Kuveyt Türk’ün en cazip altın ürünlerinden olan “Altına Altın Katılma Hesabı” ile hesaplarında bulundurdukları gram altınlarını kar payı ile çoğaltabilirler. Altına Altın Katılma Hesabı “ Altınlarının durduğu yerde durmayıp çoğalması beklentisi içinde olan herkesin yararlanacağı bir hizmettir.

Yılmaz ; “geçtiğimiz yıl gibi 2012 de İnsanları tasarruf etmeye teşvik edecek ürünler geliştireceğiz. Birikimli altın hesapları, düzenli altın alım talimatları bu mantığı destekleyici ürünlerdir . Her zaman müşterilerin beklentilerini maximum seviyede karşılamayı ve memnuniyetlerini sağlamayı hedefliyoruz “ dedi.

Click

Kuveyt Türk; Kobi Bankacılığında Farklılaşıyor

06.03.2012

Click

Kuveyt Türk; Kobi Bankacılığında Farklılaşıyor

06.03.2012

Kuveyt Türk Ticaret Odalarıyla yaptığı anlaşmalarla, yeni çıkardığı www. dinamikkobi.com.tr portalı ile ve aynı zamanda Facebook, Twitter gibi Sosyal medya platformlarında Kobilerle buluşuyor.

Bankacılık sektörü KOBİ bankacılığı için her yıl yeni ürünler çıkarmaktadır. KOBİ Bankacılığında özellikle, Business Plus Kart gibi yeni ürünlerle de 2012 yılında KOBİ’lerin yanında olmayı hedefleyen Kuveyt Türk 2011 Kasım Sonu itibarıyla sadece işletme müşterilerine toplam 2.3 milyar TL KOBİ kredisi kullandırdığını açıkladı. Ayrıca KOBİ Kredilerinin Toplam Kredilerdeki payının %13, 2 den %15, 5 e yükseldiğini belirtilen Kuveyt Türk Genel müdür yardımcısı İrfan Yılmaz “Kredilerimizdeki %33lük artışın yanında KOBİ sektörünün payını arttırması KOBİ bankacılığında hedeflediğimiz yolda ilerlediğimizi göstermektedir.” diye konuştu.

Kuveyt Türk Uluslararası Banka olmak yolunda hızla ilerliyor. iştiraki olduğu KFH grubunun muhabir ağı DUBAİ, Bahreyn, Almanya şubeleri, iştirakler veya temsilcilikler ile dış ticaret alanında KOBİ’lere hızlı çözümler üretiyor. Katar ve Erbil şubeleri de 2012 yılında hizmeti sunmayı hedefleyen banka aynı zamanda ihracatçı KOBİ’lerin akreditiflerini vadesi gelmeden ödeyebiliyor. İhracatçı KOBİ’lerin ne istediğini bilen bir banka olan Kuveyt Türk KOBİ’lere birçok ürün ile hitap ediyor. Taksitli Ticari Finansman, DTS&DBS, Finansal Kiralama, Kar Zarar Ortaklığı, Gayri Nakdi Finansman, Kredi Garanti Fonu Kefaletli Finansman ürünleri ile aynı zamanda sektörel paketler ve Ticaret odalarıyla yaptığı anlaşmalarla daha esnek, KOBİ ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyor.

Kobi bankacılığında farklı anlayış

Kobi bankacılığında da farklılaşmayı hedefleyen bankanın öncelikli amacı, KOBİ’lerin gelişip büyümelerine katkı sağlamak. Bu itibarla merkeze kendi ihtiyaçlarını değil, KOBİ’lerin ihtiyaçlarını koyuyor. KOBİ’lerle finansal alandaki tecrübelerini paylaşarak, likidite yönetimi, borç yönetimi ve yatırım yönetimi gibi konularda danışmanlık hizmeti vermeyi hedefliyor.

2012 KOBİ ürünleri

Yılmaz 2012 yılında Kuveyt Türk’ün çıkaracağı yeni ürünler hakkında “ Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun, KOBİ’leri destekleyici yeni ürünlerimiz olacak. 2012 yılında, KOBİ’ler için Business Plus Kart’ı çıkarıyoruz. Birçok özelliği KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünüyoruz” şeklinde bilgi verdi. Ayrıca “KOBİ’ler hakkında üretim yapıyorlar, istihdam sağlıyorlar, vergi verip topluma destek oluyorlar. Amacımız bu işletmelerin yanında olup olanların büyümesine destek vermek ve bunları ilerleyen zamanlarda kurumsal ve ticari bankacılık sektörüne devretmektir. Özellikle küçük işletmelerde sektördeki payımızı arttırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kuveyt Türk 2012 yılında da Antalya’da KOBİ müşterilerimizle buluşacak. Dinamik KOBİ isimli yeni bir portal kuran banka Sosyal Medya’da ve portalda KOBİ’lere ulaşıyor birçok KOBİ müşterimize avantajlı kredi paketleriyle hizmet veren banka 2012 yılında, KOBİ’ler için Business Plus Kart’ı çıkardı. Birçok özelliğiyle KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılayacağı düşünülen ürün yelpazesini gelecek yıllarda da çeşitlendirmeyi de hedefliyor.

Click

Kuveyt Türk, Altına’a Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

06.03.2012

Click

Kuveyt Türk, Altına’a Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

06.03.2012

Kuveyt Türk, altın bankacılığı yolunda ürün yelpazesini genişleterek büyümeye devam ediyor

2011 yılında aktif büyüklükte yüzde 50 ‘lik artış yakalayan Kuveyt Türk sektörde 15’inci sıraya yerleşti. Güçlü büyüme trendiyle sektörde dikkat çeken Kuveyt Türk, Altın bankacılığında uzmanlaşarak 14 altın ürünü ile bankacılık sektöründe piyasanın büyümesine de katkı sağladı. Türkiye de ilk defa Altına Altın katılım hesabını sunarak 2011 de yaklaşık 2 Milyar TL’lik altın fonuna ulaşan Kuveyt Türk, altına verdiği kar ile yatırımcının ilgisini çekti.

Fiziki Altın Toplama Kampanyaları devam ediyor

Faizlerin düşmesi ile bu ortamlarda yapılan yatırımların risk getirebileceği düşüncesi ile yatırımcıların daha güvenli yatırım kanalı olan altına yönlendiğini ifade eden Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, “Yatırımcıların altına duyduğu güvenden ve ilgiden dolayı ürünlerimize talep her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu ilgi ürünlerimizin çeşitlendirmesinde bize hız kattı. Gerek pazar payımızı artırmada gerekse de daha önce bizimle hiç çalışmamış yeni müşteri portföyüne ulaşmada altın ürünlerimizin etkisi çok fazla oldu” diye konuştu. Altında yenilikçi ürün geliştirmeye sürekli devam ettiklerini vurgulayan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; “Fiziki altın toplama kampanyaları düzenleyerek ve İstanbul Altın Rafineri’sine ait olan gram altınların hesaba yatırabilme özelliği sayesinde yastık altında duran altınları ekonomiye kazandırmayı başardık. Düzenlemiş olduğumuz fiziki altın kampanyaları ile bilezik, küpeden, cumhuriyet altınına kadar topladığı altınları müşterilerin hesabına saf altın olarak geçişini sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.”

Altın Kiosk sektörde bir ilk

Altın bankacılığı başlığı altında ilkleri gerçekleştirmeye devam ettiklerini dile getiren Yılmaz, “2012 yılı içerisinde de bu çalışmalarımız devam edecek. Bu yıl yine Türkiye de ilk olan Altın Kioskları nikah salonlarına kuracağız. Evlendirme dairlerinin olduğu noktalarda altın kiosklarımızdan kredi kartları veya nakit ile gram altın alınabilecek” dedi. Kuveyt Türk’ün altın katılma hesabı ve altın kioksları dışında birçok altın ürünü ile tüketicinin hizmetinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, bunların; Altın Çek, Altın Depo Hesabı, Altın Forward, Altın Destek Finansmanı, Altına Endeksli Finansman, Altın Havalesi ve Altın ATM olduğunu açıkladı.

Ürünlerinin sadece bireysel müşterilere değil kurumsal müşteriye de yönelik olduğunu dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yenilikçi anlayışa değer katan bankamız yine bir ilk olarak Gold Plus dediğimiz borsa altın yatırım fonunu çıkardı. Gold Plus, İMKB'de "GOLDP" kodu ile işlem görüyor. Gold Plus altın borsa yatırım fonunun her bir payı yaklaşık 1 gram altını temsil ediyor. Bu fon geçtiğimiz yıl içinde B tipi yatırım fonları içerisinde en fazla getiri sağlayan fon olmuştur. Altın Borsa Yatırım Fonu ile hem mevcut müşterilerimize, hem de tüm piyasaya altına borsada yatırım imkânı sunmayı amaçlıyoruz. İlk ihracımız 50 milyon TL’lik fon oldu. Yine altın bankacılığında bu yıl altını krediye dönüştürülmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor.”

Yılmaz son olarak, Türkiye’de altına yönelik talebin hiçbir zaman bitmeyeceğini belirtirken, altının yüzyıllardan beri bir tasarruf aracı olarak kullanıldığını, tüketicinin sağlam bir yatırım olarak gördüğü Altına, sağlam bankacılık anlayışı ile Kuveyt Türk olarak önümüzdeki yıllarda da desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Click