Altın Forward

Altın Forward işlemi kuyumculara, elinde altını olan altın yatırımcılarına, sarraflara ve Altın sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılara yönelik Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Altın bankacılığı alanında müşterilerine sunmuş olduğu yeni ürünüdür. Altın Forward işlemi ile altının fiyat değişimlerinden kaynaklanan risklerden korunabilir.

Kuveyt Türk Altın Forward hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için 444 0 123'ü arayabilir veya Kuveyt Türk Şubeleri'ni ziyaret edebilirsiniz.

Avantajları
  • Altının fiyat değişimlerine dayalı kur riskinden yatırımcısını korur.
  • Piyasa bilgisi olan ancak sermayesi az olan yatırımcılar ve kredili alım-satım yapmak zorunda kalan yatırımcılar için, düşük miktar para ile yüksek kazanç elde edebilme imkânı sağlar.

  • Altın forward işlemi ile hedging yapılabilmektedir. Fiyat hareketlerinin etkilerinden arınma yöntemine hedging denir.

Altın Forward Kullanım Örnekleri
  • Belli miktar altını, hammadde olarak alıp 10 gün içerisinde işleyip TL karşılığında satmayı planlıyorsunuz. Kur riskinden etkilenmemek için hammaddeyi ilk aldığınız anda aynı tutarda 10 gün vadeli Altın/TL forwardı yapıp, kuru sabitleyebilirsiniz. Kuru sabitleyerek, forward işlemdeki karı ya da zararı, spottaki karı ya da zararı sıfırlamış olabilirsiniz. Böylelikle, kur riskini düşünmeden sadece ticari kara odaklanabilirsiniz.

  • 3 ay sonra altın fiyatının düşeceğini öngörüyorsunuz. Tahmininiz doğrultusunda 3 ay vadeli Altın/TL forward işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi, hesabınızda sadece belirli oranlarda bloke tutarak ya da forward limitini kullanarak yapabilirsiniz. Böylelikle işlem sırasında likitte kalmış olursunuz.

  • 3 ay sonrasına USD alacağınız var ve aynı tarihte 1 kg altın satın almanız gerekiyor. 3 ay vadeli USD /Altın forward işlemi yaparak 3 ay sonraki kuru sabitleyebilirsiniz.